Ухвала від 04.03.2024 по справі 562/647/24

Справа № 562/647/24

УХВАЛА

"04" березня 2024 р.

Суддя Здолбунівського районного суду Рівненської області Кушнір О.Г., перевіривши виконання вимог ст.ст.175-177, 318 ЦПК України при подачі заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , Служба у справах дітей Здолбунівської міської ради Рівненської області, про встановлення факту, що має юридичне значення, -

ВСТАНОВИВ:

У поданій в суд заяві ОСОБА_1 просить встановити факт перебування на його утриманні чотирьох неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Заяву мотивовано тим, що ОСОБА_1 є мобілізованим та проходить службу в ЗСУ у військовій частині № НОМЕР_1 з 18 березня 2022 року по даний час. Зазначає, що п.2 ч.4 ст.26 Закону України "Про військовий обов"язок та військову службу" передбачено, що військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час воєнного стану через такі сімейні обставини або інші поважні причини, зокрема у разі перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.

При дослідженні заяви та доданих до неї документів, з'ясовано, що заява не відповідає вимогамч.1 ст.318 ЦПК України, відповідно до якої в заяві про встановлення юридичного факту повинно бути зазначено, зокрема, який факт заявник просить встановити та з якою метою, що важливо для правильного визначення заінтересованої особи.

Так, відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Пунктом 5 ч.2 ст.293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

З роз'яснень, які містяться в п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення такого факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право.

Аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року в справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18).

Таким чином, юридичні факти можуть бути встановленні лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення, а також те, що встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право.

Згідно ч.4 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Залежно від мети встановлення фактів заінтересованими особами в цих справах можуть бути, наприклад, органи соціального захисту населення чи пенсійного фонду для отримання допомоги чи призначення пенсії, інші спадкоємці для прийняття спадщини тощо.

Заявником наведено мету встановлення юридичного факту та зазначено, що встановлення даного факту на сьогоднішній день здійснюється для звільнення з військової служби під час воєнного стану через такі сімейні обставини або інші поважні причини, зокрема у разі перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.

Однак належну заінтересовану особу Міністерства оборони України, який повноважний вирішувати питання звільнення мобілізованої особи з військової служби під час воєнного стану заявником не вказано.

Згідно вимог ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене, заяву слід залишити без руху та надати заявнику строк для усунення недоліків.

Якщо заявник не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Керуючись ст. ст.83,175,177,185 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , Служба у справах дітей Здолбунівської міської ради Рівненської області, про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху.

Надати заявнику семиденний строк усунення недоліків заяви, який починає рахуватися з дня вручення йому даної ухвали, шляхом подання належним чином оформленої заяви.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: