Справа № 530/1977/23
Номер провадження 2/530/115/24
06.03.2024 року Зіньківський районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Должко С.Р., секретаря Тараненко Т.І. розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в м. Зіньків цивільну справу за позовом
Акціонерного товариства "Комерційний Банк "Приватбанк", місце знаходження: м.Київ, вул.Грушевського, 1Д до ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 про стягнення заборгованості, -
В провадженні Зіньківського районного суду Полтавської області знаходиться цивільна справа за позовом Акціонерного товариства "Комерційний Банк "Приватбанк", місце знаходження: м.Київ, вул.Грушевського, 1Д до ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 про стягнення заборгованості.
Ухвалою суду від 14.12.2023 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за позовною заявою Акціонерного товариства комерційний банк «Приват Банк», що знаходиться за адресою: 01001, м.Київ, вулиця Грушевського, 1Д, до ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 про стягнення заборгованості. Розгляд справи призначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 17.01.2024 року було здійснено перехід з розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільної справи за позовною заявою Акціонерного товариства "Комерційний Банк "Приватбанк", місце знаходження: м.Київ, вул.Грушевського, 1Д до ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 про стягнення заборгованості - в розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну судового засідання для розгляду справи по суті підготовчим судовим засіданням та призначено підготовче судове засідання.
29.12.2023 року від відповідача ОСОБА_1 надійшло клопотання про відмову в задоволенні позову посилаючись на те, що він є військовослужбовцем ЗСУ, про що надав підтверджуючі документи.
У підготовче судове засідання представник позивача акціонерного товариства "Комерційний Банк "Приватбанк" не з'явився, належним чином повідомлений, відповідач ОСОБА_1 не з'явився, належним чином повідомлений.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що є передбачені законом підстави для зупинення провадження у справі, виходячи з таких підстав.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зупинення провадження по справі - це врегульована законом й оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії. Тобто інститут зупинення судового провадження застосовується не просто у зв'язку із виникненням підстав, передбачених процесуальним законом, а обумовлюється наявністю обставин, які створюють об'єктивні перешкоди для здійснення судового розгляду.
Обов'язок суду зупинити провадження у справі зумовлений об'єктивною неможливістю її розгляду, викликаний наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити певні обставини (факти), які є предметом судового розгляду. Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд у кожному випадку повинен з'ясовувати, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.
Необґрунтоване зупинення провадження у справі може призвести до затягування строків її розгляду й перебування учасників справи в стані невизначеності, що покладає на національні суди обов'язок здійснити швидкий та ефективний розгляд справи упродовж розумного строку.
24.02.2022 указом Президента України №69/2022 «Про загальну мобілізацію» на території України оголошено мобілізацію.
Згідно з Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено в Україні воєнний стан, який діє по даний час.
За приписами пункту другого вищевказаного Указу військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування наказано запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
На час розгляду справи воєнний стан не скасовано.
Також, відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 10 ЦПК України визначено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Вищевказаним Указом від 24.02.2022 № 64/2022, у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правовою режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Статтею 16 Закону № 389-VIII визначено, що за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку Указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
За приписами статей1та3 Закону України "Про Збройні Сили України" від 06.12.91 № 1934-XII(далі -Закон № 1934-XII) Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Структура Збройних Сил України визначається статтею 3 Закону № 1934-XII, відповідно до частини третьої якої Збройні Сили України організаційно складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Комплектування ж Збройних Сил України визначається статтею 5 Закону № 1934-XII, відповідно до частини першої якої особовий склад Збройних Сил України складається з військовослужбовців і працівників Збройних Сил України.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.92 № 2232-XII(далі -Закон № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Статтею 3 цього Закону визначено, що громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Початок, призупинення і закінчення проходження військової служби визначено статтею 24 Закону № 2232-XII.
Згідно з ст. 11 Закону України від 06.12.1991 за № 1934-XII Збройні Сили України провадять свою діяльність, у тому числі на засадах постійної бойової та мобілізаційної готовності.
Тобто, Збройні Сили України постійно переведені на воєнний стан.
Відповідно до положень пункту 2 частини 1 статті 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Конструкція пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України дає підстави для висновку, що визначена ним підстава зупинення провадження пов'язана не із самою обставиною введення воєнного стану, а із фактом перебування сторони у справі у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
При цьому, вказана вище норма має тимчасовий характер, тобто обмежується строком перебування сторони у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. За такої умови підстава для зупинення провадження у справі вичерпується тоді, коли участь сторони у складі Збройних Сил України припиняється. Учасник справи може припинити участь у складі Збройних Сил України ще до припинення воєнного стану, якщо така можливість передбачена законодавством.
Згідно довідки виконуючого обов'язки начальника адміністративного відділу військової ради штабу військової частини НОМЕР_1 , майор ОСОБА_1 перебуває на військовій службі в військовій частині НОМЕР_1 м. Житомир з 07.11.2023 року по теперішній час (а.с.115).
Враховуючи, що відповідач ОСОБА_1 під час воєнного стану, введеного на території України, перебуває на військовій службі, у зв'язку з цим не може брати участь у судових засіданнях, знайомитися з матеріалами справи, надавати суду пояснення, клопотання, взявши до уваги предмет спору та розмір позовних вимог, суд дійшов висновку, що існують обставини відповідно до п.2 ч.1 ст.251 ЦПК України, що унеможливлюють продовження розгляду цивільної справи та наявність яких є підставою для зупинення провадження у цій справі до припинення його перебування у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
На підставі викладеного та керуючись п.2 ч.1 ст. 252, 352-355 ЦПК України, суд ,-
Зупинити провадження у справі № 530/1977/23 за позовом Акціонерного товариства "Комерційний Банк "Приватбанк", місце знаходження: м.Київ, вул.Грушевського, 1Д до ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 про стягнення заборгованості, до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України військової частини НОМЕР_1 за призовом в умовах введення воєнного стану або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зобов'язати відповідача повідомити про усунення обставин, які стали підставою для зупинення провадження у справі, з долученням копій підтверджуючих документів.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду в частині зупинення провадження може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів.
Написано власноручно
Суддя Зіньківського районного суду
Полтавської області С.Р. Должко