Справа № 161/2526/24
Провадження № 3/161/1392/24
04 березня 2024 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі: головуючого судді - Пахолюка А.М.,
при секретарі - Грень А.В.,
розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №971994 від 18.01.2024 року, 18.01.2024 року близько 12 год. 30 хв. в АДРЕСА_1 , громадянин ОСОБА_1 , за місцем свого проживання, в присутності дочки ОСОБА_2 , ображав свою колишню дружину ОСОБА_3 образливими словами та душив її за шию, внаслідок чого було завдано шкоди психічному та фізичному здоров'ю останньої, чим вчинив відносно неї насильство в сім'ї психологічного та фізичного характеру.
До судового засідання ОСОБА_1 подав заяву про розгляд справи без його участі, вину не визнає та вважає помилковою кваліфікацію його дій як домашнє насильство вчинене повторно.
Потерпіла ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, хоча повідомлялася судом про час та місце розгляду справи.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності ОСОБА_1 та потерпілої ОСОБА_3 , що не суперечить вимогам ст. 268 КУпАП.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у даній справі.
Згідно з ч. 1 ст. 173-2 КУпАП адміністративна відповідальність за приписами даної норми настає за вчинення насильства в сім'ї, яке може проявлятися не лише шляхом спричинення тілесних ушкоджень, а й за допомогою психологічного впливу на члена сім'ї (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, не проходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї.
Частина 2 ст. 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Відповідно до вимог ст. ст. 252, 280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно й об'єктивно дослідити обставини правопорушення і з'ясувати, чи було воно вчинено та чи винна в цьому дана особа.
Як вбачається із матеріалів справи, на підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, до адміністративної справи додані матеріали, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №971994 від 18.01.2024 року, рапорт оперативного чергового Луцького РУП ГУНП у Волинській області, рапорт інспектора СРПП Луцького РУП ГУНП у Волинській області від 18.01.2024 року, заяву та письмові пояснення потерпілої ОСОБА_3 , письмові пояснення ОСОБА_2 , рапорт інспектора СПДН відділу превенції Луцького РУП ГУНП у Волинській області, форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства.
Будь-який доказів повторності вчинення ОСОБА_1 дій, передбачений ч. 1 ст. 173-2 КУпАП до матеріалів справи не додано.
Натомість, як вбачається з листа Луцького РУП ГУНП у Волинській області від 15.09.2023 року, терміновий заборонний припис стосовно кривдника ОСОБА_1 серії АА №377310 від 08.09.2023 року скасований, складені протоколи про адміністративні правопорушення за порушення термінового заборонного припису АА №377310 від 08.09.2023 року, а саме серії ВАВ №843891 від 10.09.2023 року та ВАВ №843337 від 11.09.2023 року закрито за відсутністю складу адміністративного правопорушення (а.с. 18-19).
Крім того, постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 16.11.2023 року, провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ознаками ч. 1 ст. 173-2 КУпАП закрито у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення (а.с. 20-23).
Відтак, станом на день складення протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №971994 від 18.01.2024 року, були відсутні будь-які докази вчинення ОСОБА_1 діянь передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення сам по собі не є достатнім та належним доказом вчинення ОСОБА_1 правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
За таких обставин, судом не здобуто буд-яких доказів вчинення ОСОБА_1 правопорушення, саме повторно протягом року за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Виходячи з положень ст. 8, ст. 62 Конституції України, дотримання принципу верховенства права є однією з підвалин демократичного суспільства. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Разом з тим, Європейський Суд з прав людини у рішенні «Малофєєва проти Росії», серед іншого зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принцип рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
З огляду на зазначене, суд позбавлений можливості самостійно витребовувати докази та документи на підтвердження вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вказаний обов'язок покладений на орган або особу, яка складає відповідний протокол, що узгоджується з приписами ч. 2 ст. 251 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вказане, проаналізувавши та оцінивши відповідно до вимог ст. 252 КУпАП, наведені вище обставини справи та докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 7, 245, 247, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суд,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області А.М. Пахолюк