Справа № 766/3232/24
н/п 2-о/766/354/24
04 березня 2024 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
Головуючого судді Булах Є.М.,
Секретар судового засідання Арутюнова К.А.
Справа №766/3232/24; провадження №2-о/766/354/24
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами окремого провадження в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за
заявою: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 )
представник заявника: адвокат за ордером Мороз Анжела Іванівна (РНОКПП: НОМЕР_2 , місцезнаходження: 73000, м. Херсон, вул. Соборна, 4, офіс 2)
заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (ЄДРПОУ: 04060246, місцезнаходження: 73025, м. Херсон, вулиця Торгова, 24)
предмет та підстави заяви: про встановлення факту смерті
учасники справи: не з'явились
негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне та,-
І. Виклад позиції заявника та зацікавленої особи:
01.03.2024 року заявник через свого представника - адвоката Мороз А.І. звернулася до суду з заявою про встановлення факту смерті, у якій просить встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території у смт. Новотроїцьке, Генічеського району, Херсонської області, Україна.
Заява мотивована тим, що заявник є сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 на тимчасово окупованій території у смт. Новотроїцьке, Генічеського району, Херсонської області, Україна. Оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, заявник наразі позбавлена можливості зареєструвати у встановленому Законом порядку смерть брата.
Вказані обставини змусили заявника звернутись до суду.
Від зацікавленої особи будь-яких заяв та клопотань до суду не надходило.
ІІ. Заяви(клопотання) учасників справи.
У час призначений до розгляду справи, особи що приймають участь у розгляді справи у судове засідання не з'явились. Про час, місце та дату проведення судового засідання повідомленні належним чином.
Заявник та його представник в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлено належним чином, у поданій до суду заяві від 04.03.2024 року сторона заявника просить розглядати справу без їх участі.
Представник відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомлено.
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 04.03.2024 року провадження у справі відкрито в порядку окремого провадження та призначено судовий розгляд у справі на 04.03.2024 о 14-55 год.
Заявник та його представник в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлено належним чином, у поданій до суду заяві від 04.03.2024 року сторона заявника просить розглядати справу без їх участі.
Представник відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомлено. Будь-яких заяв чи клопотань до суду не подано.
Судом, на підставі частини другої ст. 247 ЦПК України, у зв'язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІV. Фактичні обставини справи, встановлені судом та зміст правовідносин.
ІНФОРМАЦІЯ_5 у с. Новодмитрівка, Іванівського району, Херсонської області народився ОСОБА_2 , про що 26.04.1980 року Новодмитрівською сільською радою Іванівського району Херсонської області в книзі реєстрації актів про народження зроблено відповідний запис №10 та 29.04.1980 року видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 , де батьком ОСОБА_2 вказано ОСОБА_3 , матір'ю - ОСОБА_4 .
28 червня 1985 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 розірвали шлюб, про що 28.06.1985 року Каховським райвідділом ЗАГС Херсонської області зроблено відповідний актовий запис №49 та видано свідоцтво про розірвання шлюбу серії НОМЕР_4 . Після розірвання шлюбу ОСОБА_4 присвоєно прізвище « ОСОБА_5 ».
05 жовтня 1985 року між ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 укладено шлюб, про що Каменською сільською радою Каховського району Херсонської області 05.10.1985 року зроблено відповідний актовий запис №30 та видано свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 . Після укладення шлюбу ОСОБА_4 присвоєно прізвище « ОСОБА_7 ».
ІНФОРМАЦІЯ_8 у с. Цукури, Каховського району Херсонської області народилася ОСОБА_8 , про що Каменською селищною радою Каховського району 27.05.1986 року зроблено відповідний актовий запис №17 та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_6 . Батьком ОСОБА_8 зазначено ОСОБА_6 , матір'ю - ОСОБА_9 .
30 вересня 2006 року між ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_9 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_10 укладено шлюб, про що відділом реєстрації актів цивільного стану Новокаховського міського управління юстиції Херсонської області 30.09.2006 року зроблено відповідний актовий запис №350 та видано свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_7 . Після реєстрації шлюбу ОСОБА_8 присвоєно прізвище « ОСОБА_11 ».
ІНФОРМАЦІЯ_2 у смт. Новотроїцьке Херсонської області помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що Сімферопольським районним відділом РАЦСу №2 Департаменту РАЦС Міністерства юстиції Республіки Крим 28 березня 2023 року видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_8 .
V. Оцінка Суду.
Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 затверджено перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових дій) або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) (далі - Наказ №75). У період дії Наказу №75 та на дату смерті ОСОБА_2 до вказаного переліку належала, зокрема, Новотроїцька селищна територіальна громада Херсонського району Херсонської області. Наказ №75 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій №309 від 22 грудня 2022 року «Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (далі - Наказ №309). Відповідно до затвердженого Переліку Новотроїцька територіальна громада Генічеського району Херсонської області відноситься до території яка є окупованою.
Враховуючи викладене, до даних правовідносин підлягають застосуванню положення ст. 317 ЦПК України та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Згідно п. п. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є таким, що не відповідає умовам діючого законодавства України і не створює правових наслідків.
Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. 1 ч. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Таким чином, свідоцтво про смерть видане 28.03.2023 року Сімферопольським районним відділом РАЦС №2 Департаменту РАЦС Міністерства юстиції Республіки Крим серії НОМЕР_8 є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови (зокрема, «Mozer v. The Republic of Moldova and Russia») зроблено висновок, що документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватися разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII, внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.
Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно п. 5 розділу III вищевказаних правил, підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о).
Згідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-УІ від 01 липня 2010 року, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.
Як встановлено з матеріалів справи та підтверджується свідоцтвом про смерть виданого 28.03.2023 року Сімферопольським районним відділом РАЦС №2 Департаменту РАЦС Міністерства юстиції Республіки Крим серії НОМЕР_8 на тимчасово окупованій території в смт. Новотроїцьке, Херсонська область ІНФОРМАЦІЯ_2 помер брат ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Оскільки реєстрація факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану України не проводилась, то є підстави в судовому порядку встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 . Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_8 видане 28.03.2023 року Сімферопольським районним відділом РАЦС №2 Департаменту РАЦС Міністерства юстиції Республіки Крим не має юридичної сили, через тимчасову окупацію території України проте сприймається судом як доказ в справі.
Отже, встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для реєстрації смерті ОСОБА_2 в єдиному державному реєстрі актів цивільного стану громадян України. Наявні у заявника документи не створюють правових наслідків та не дозволяють безпосередньо вчинити державну реєстрацію смерті органом РАЦС.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що заяву про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України слід задовольнити, що дасть можливість отримати заявнику свідоцтво про смерть особи, видане державним органом України.
Відповідно до ч.2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
VI. Заходи забезпечення позову (заяви).
Заходи забезпечення позову (заяви) судом не застосовувалися.
VII. Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України, судові витрати не відшкодовуються.
VIII. Порядок набрання рішенням суду законної сили.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 17 статтею ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ст.ст. 12, 76-81, 89, 263-265, 273, 315-319, 354, 430 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (ЄДРПОУ 04060246, місцезнаходження: 73000, м. Херсон, вул. Торгова, буд. 24) про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця села Новодмитрівка, Іванівського району, Херсонської області, Україна. Місце смерті: с.м.т.Новотроїцьке Генічеського району Херсонської області, Україна.
Судові витрати не відшкодовуються.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без учасників справи до Херсонського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У відповідності до п.п.15.5 ч.1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Заявник: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ;
Представник заявника: адвокат за ордером Мороз Анжела Іванівна (РНОКПП: НОМЕР_2 , місцезнаходження: 73000, м. Херсон, вул. Соборна, 4, офіс 2;
Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ЄДРПОУ: 04060246, місцезнаходження: 73025, м. Херсон, вулиця Торгова, 24.
Суддя Є.М.Булах