06.03.2024 м. Турка
Турківський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Кшик О.І.
секретаря судового засідання Баранишин Д.В.
Справа № 458/194/24
2-а/458/5/2024
позивач ОСОБА_1
представник позивача Миньо М.М.
відповідачі: 1. поліцейський ВП № 2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Воробель І.А.;
2. Відділення поліції №2 Самбірського РВП ГУНП
у Львівській області;
3. Головне управління Національної поліції у Львівській області,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Турка адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до поліцейського ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Воробеля Івана Андрійовича, Відділення поліції №2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, Головного управління Національної поліції у Львівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,
встановив:
26.02.2024 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до поліцейського поліцейського ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Воробеля І.А., Відділення поліції №2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, Головного управління Національної поліції у Львівській області, в якій просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 16.02.2024 серії ЕНА № 1453460.
В обґрунтування заявлених вимог позивач ОСОБА_1 зазначає, що 16.02.2024 поліцейським ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Воробель І.А. щодо неї було винесено оскаржувану постанову, якою її визнано винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, передбаченого ч. 1 ст. 121 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн.
Позивач вважає, що її безпідставно притягнуто до адміністративної відповідальності, адже 16.02.2024 о 13.10 год. у АДРЕСА_1 не керувала транспортним засобом у якого був відсутній передній бампер, оскільки 16.02.2024 близько 13.00 год., коли під'їхали працівники поліції, її автомобіль "HUNDAI SANTA FE" номерний знак НОМЕР_1 стояв нерухомо припаркованим неподалік магазину "Рукавичка", що розташований у м. Турка, вул. Міцкевича, 14А, Самбірського району Львівської області. Відтак, вказаним автомобілем не керувала та відповідно не могла порушити вимоги п. 31.4.7 е) Правил дорожнього руху та вчинити адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 121 КУпАП. Вважає, що поліцейський не розглянув повно і всебічно справу та не з'ясував усіх обставин, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а провадження в справі - закриттю.
Ухвалою суду від 27.02.2024 відкрито провадження у справі з викликом сторін. Відповідачам надано строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відзив на позовну заяву до суду відповідачі не подали.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася, 06.03.2024 її представник - адвокат Миньо М.М. через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи без їх участі. Позов підтримав.
У судове засідання поліцейський ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Воробель І.А. та представники Відділення поліції №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області, Головного управління Національної поліції у Львівській області не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомили.
З урахуванням поданої представником позивача заяви про розгляд справи без його та позивача участі, враховуючи неявку відповідачів, відсутність підстав для відкладення чи оголошення перерви в судовому засіданні, суд проводить розгляд справи за наявними у справі матеріалами.
Водночас, оскільки всі учасники справи не з'явились в судове засідання, суд відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснює фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Перевіривши матеріали справи, дослідивши подані докази, суд встановив такі обставини.
Як видно з оскаржуваної постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 16.02.2024 серії ЕНА № 1453460, винесеною поліцейським ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Воробелем І.А., водія ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн.
Згідно з цією постановою, 16.02.2024 о 13.10 год. у м. Турка, вул. А.Міцкевича, 2, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 керувала автомобілем "HUNDAI SANTA FE" номерний знак НОМЕР_1 , у якого відсутній, передбачений конструкцією, передній бампер, чим порушила вимоги п. 31.4.7 е) Правил дорожнього руху та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 121 КУпАП.
Відтак, позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП, про що уповноваженою особою винесено вказану постанову.
Вважаючи постанову поліцейського про притягнення до адміністративної відповідальності незаконною, позивач просить її скасувати та закрити провадження у справі.
Вирішуючи спір, суд виходить з таких положень закону та відповідних їм правовідносин.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-XII, учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватись вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.
Відповідно до пункту 1.3. Правил дорожнього руху учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Згідно з пунктом 1.9. Правил дорожнього руху, особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
А відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, процесуальний обов'язок щодо доказування правомірності винесення постанови про притягнення особи до адміністративної відповідальності відповідно до положень діючого на час виникнення спірних правовідносин процесуального законодавства покладено на відповідача як на суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, в тому числі які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
У п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» роз'яснено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 та 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Відповідачі відзиву на позовну заяву не подали.
Поліцейський ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Воробель І.А. в оскаржуваній постанові вказав, що ОСОБА_1 керувала транспортним засобом, в якого був відсутній передній бампер, чим порушила п. 31.4.7 е) Правил дорожнього руху та була притягнута до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 КУпАП встановлена відповідальність за керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів.
Згідно з п. 31.4.7 е) Правил дорожнього руху забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством, якщо відсутній передбачений конструкцією бампер або задній захисний пристрій, грязезахисні фартухи і бризковики.
Таким чином, як видно із суті адміністративного правопорушення, викладеної в оскаржуваній постанові видно, що позивачу ставиться у вину керування транспортним засобом за відсутності передбаченого конструкцією бампера, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 121 КУпАП.
Визначення терміну "керування транспортним засобом" було наведено в п. 27 Пленуму ВСУ від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», за яким керування транспортним засобом - виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.
Крім того, в рішенні №404/4467/16-а від 20.02.19 ВС/КАС зазначив, що «само по собі керування транспортним засобом розуміється, як технічна дія водія з метою приведення транспортного засобу в рух, зворушення з місця і, як наслідок, переміщення транспортного засобу в просторі. Експлуатація транспортного засобу передбачає використання цього транспортного засобу за призначенням, тобто з метою керування.
Таким чином, керування транспортним засобом - це умисне виконання особою функцій водія шляхом вчинення технічних дій для приведення транспортного засобу в рух та зворушення з місця, а під час руху - для зміни напрямку руху та/чи швидкості транспортного засобу.
Відповідачі не надали суду жодних доказів того, що 16.02.2024 о 13.10 год у м. Турка, вул. А.Міцкевича, 2, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 керувала автомобілем "HUNDAI SANTA FE" номерний знак НОМЕР_1 , у якого відсутній, передбачений конструкцією, передній бампер.
Згідно з п. 1 ст. 247 КпАП України обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
У відповідності до ч. 2 ст. 70 КАС України сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачі як суб'єкти владних повноважень не надали суду жодних доказів, окрім наявної копії постанови про накладення адміністративного стягнення, що додано з позовною заявою, на підтвердження правомірності притягнення позивача до адміністративної відповідальності і в матеріалах справи такі докази відсутні. Постанова не містить жодних доказів на підтвердження винуватості позивача у вчиненні адміністративного правопорушення, що вказує на те, що оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень не відповідає вимогам закону.
Сама по собі постанова у справі про адміністративне правопорушення, за відсутності доказів на підтвердження викладених у ній обставин, не може достовірно свідчити про вчинення позивачем адміністративного правопорушення.
Така постанова по своїй правовій природі є рішенням суб'єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, якому передує фіксування цього правопорушення.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26 квітня 2018 року у справі № 338/1/17.
Застосування адміністративного стягнення до особи за відсутності будь-яких доказів її протиправної дії чи бездіяльності не відповідатиме принципу верховенства права і міститиме ознаки свавільного застосування адміністративних повноважень.
Частиною першою ст. 274 КУпАП передбачено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може буте розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відтак, суд вважає, що оскільки відповідачами не доведено факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, тому оскаржувану постанову належить скасувати і провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Позивач ОСОБА_1 , звернувшись до суду з адміністративним позовом, одним з відповідачів визначила поліцейського ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Воробель І.А.
Однак, у постанові від 17.09.2020 у справі № 742/2298/17 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що належним відповідачем у справах про скасування постанов про накладення адмінстягнення є орган, який таке стягнення застосував, а не конкретна посадова особа вказаного органу.
Отже, відповідні інспектори поліції не можуть виступати самостійними відповідачами у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який, зокрема положеннями ст. 222 КУпАП покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративні правопорушення.
З урахуванням викладеного, поліцейський ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Воробель І.А. не є належним відповідачем у справі.
Пред'явлення позову до неналежного відповідача є самостійною підставою для відмови в його задоволенні.
Відтак, у задоволенні позову ОСОБА_1 до поліцейського ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Воробеля І.А. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення необхідно відмовити.
Вирішуючи питання судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору в розмірі 605,60 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, з урахуванням того, що позов ОСОБА_1 задоволено, тому судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 605,60 грн. підлягають до стягнення з відповідача Головного управління Національної поліції у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. 9, 77, 132, 139, 229, 241, 246, 262, 286 КАС України,
вирішив:
Задоволити позов ОСОБА_1 до Відділення поліції №2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, Головного управління Національної поліції у Львівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 16.02.2024 серії ЕНА №1453460 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП, а провадження в справі - закрити.
Стягнути з Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3, ЄДРПОУ 40108833) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до поліцейського ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Воробеля Івана Андрійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Турківський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідачі:
Відділення поліції №2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області (82500, м. Турка, вул. В.Стуса, 14, Самбірський район, Львівська область);
Головне управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, пл.Генерала Григоренка, 3, код ЄДРПОУ 40108833)
Рішення суду складено та підписано 06.03.2024.
Суддя О.І. Кшик