Дата документу 06.03.2024
Справа № 334/1847/24
Провадження № 3/334/961/24
про повернення адміністративних матеріалів
06 березня 2024 року м. Запоріжжя
Суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя, розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, кулеметника військової частини НОМЕР_1 НГУ, проживає на адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Тимчасово виконуючий обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 Наіональної гвардії України полковник ОСОБА_2 скерував до суду матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, з підстав викладених в протоколі серії НГУ №654123 про військове адміністративне правопорушення від 17.01.2024 року.
Відповідно до вказаного протоколу про військове адміністративне правопорушення, 05.01.2024 року року близько 11-00 години під час виконання обов'язків військової служби в умовах особливого періоду (воєнного стану) слдат ОСОБА_1 перебував у приміщення КНП «Міська лікарня №9» ЗМР, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Щаслива, 1/6, в стані алкогольного сп'яніння, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Для проведення медичного огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 було направлено до КНП «ОКЗзНПД» ЗОР. У результаті проведеного огляду на стан сп'яніння, згідно висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявленням стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №174 від 05.01.2024 року, встановлено факт перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння.
Перевіривши матеріали адміністративного протоколу з додатками, вважаю, що такі слід повернути для належного оформлення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Статтею 7 КУпАП, встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Диспозиція ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, встановлює адміністративну відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, - вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ч. 4 ст. 24 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Разом з тим, матеріали справи не містять доказів того, що солдат ОСОБА_1 , як військовослужбовець 05.01.2024 року на момент вчинення поставлених йому у вину дій виконував обов'язки військової служби відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Відповідно до ч. 1 ст. 266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 2 ст. 266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У свою чергу відповідно до ч. 4, 5 ст. 266-1 КУпАП у разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.
Відповідно до ч. 6 ст. 266-1 КУпАП під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
При цьому відповідно до ч. 9 ст. 266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Таким чином, суд приходить до висновку, що чинним законодавством передбачено чіткий та вичерпний порядок процедури проведення огляду військовослужбовця на стан алкогольного сп'яніння, яка, у свою чергу, передбачає певний алгоритм дій уповноважених осіб військових формувань, військових частин, що мають право проводити огляд військовослужбовця на стан алкогольного сп'яніння.
Вищезазначений алгоритм дій передбачає, що огляд військовослужбовця на стан алкогольного сп'яніння може проводитися безпосередньо уповноваженою особою відповідного військового формування з використанням спеціальних технічних засобів або тестів. При цьому у разі проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу, то уповноважена особа відповідного військового формування також застосовує технічні засоби відеофіксації процедури проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, а у випадку неможливості їх застосування огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу проводиться у присутності двох свідків.
У разі відмови військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу або його незгоди з результатами такого огляду, то огляд на стан алкогольного сп'яніння військовослужбовця проводиться у спеціальному медичному закладі, перелік яких визначається відповідним органом виконавчої влади.
При цьому будь-яке порушення порядку процедури проведення огляду військовослужбовця на стан алкогольного сп'яніння, зокрема, проведення огляду з використанням спеціального технічного засобу без відеофіксації або без залучення двох свідків, тягне за собою єдиний правовий наслідок у вигляді визнання результатів проведеного огляду недійсними.
У той же час при перевірці матеріалів справи судом встановлено, що огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння проводився за допомогою спеціального технічного засобу/тесту. Однак, не зважаючи на вимоги чинного законодавства, до матеріалів справи не було долучено диску з файлами відео фіксації, або пояснень двох свідків, як альтернативного способу фіксації достовірності процедури та результатів огляду у разі неможливості застосування засобів відеофіксації.
Зважаючи на вищевикладене, уповноваженим особам у процесі доопрацювання матеріалів справи необхідно або надати відеозапис процедури проведення огляду ОСОБА_1 у разі застосування технічних засобів відеофіксації, або надати повні матеріали справи про адміністративне правопорушення (протокол, пояснення, акт огляду), з яких буде вбачатися, що під час проведення огляду ОСОБА_1 були присутніми два свідки з наданням пояснень кожного з них, а також надати докази, що на момент вчинення поставлених ОСОБА_1 у вину дій, він виконував обов'язки військової служби.
Керуючись ст. 266-1, 278 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення відносно солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП (серії НГУ №654123 про військове адміністративне правопорушення від 17.01.2024 року) повернути до військової частини НОМЕР_1 НГУ, на доопрацювання, для усунення вказаних недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Коломаренко К. А.