04 березня 2024 року
м. Київ
справа №300/3360/23
адміністративне провадження № К/990/5647/24
Верховний Суд в складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Стародуба О.П., суддів - Єзерова А.А., Чиркіна С.М., перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.08.2023 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2024
у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просив:
- визнати протиправними дій щодо здійснення перерахунку та виплати з 01.03.2023 пенсії з урахуванням встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження максимальним розміром як пенсії, так і індексації й виплати надбавки за інвалідність внаслідок війни 2 групи і надбавки непрацюючим особам з інвалідністю, які мають на утриманні неповнолітніх дітей, із подальшим збільшенням, розмір якого визначається прожитковим мінімумом осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати здійснити перерахунок і виплату позивачу пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168, починаючи з 01.03.2023 з індексацію в розмірі 1,197 без обмеження максимальним розміром як пенсії, так і індексації, з урахуванням надбавки за інвалідність внаслідок війни 2 групи та надбавки непрацюючим особам з інвалідністю, які мають на утриманні неповнолітніх дітей, починаючи з 01.03.2022 з подальшим збільшенням, розмір якого визначається прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.08.2023, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2024, позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати з 01.03.2023 пенсії з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження максимальним розміром як пенсії, так і індексації.
Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату з 01.03.2023 пенсії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 з індексацію в розмірі 1,197 без обмеження максимальним розміром як пенсії, так індексації, з урахуванням надбавки особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи та надбавки непрацюючій особі з інвалідністю, яка має на утриманні неповнолітніх дітей з подальшим збільшенням, розмір якого визначається прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
13.02.2024 до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах подана зазначена касаційна скарга.
Відповідно до статті 129 Конституції України до основних засад судочинства належить забезпечення апеляційного перегляду справи. Касаційне оскарження судового рішення допускається лише у визначених законом випадках.
Відповідно до частини 1 статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 3 частини 6 статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг віднесено до категорії справ незначної складності.
Відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).
Виключні випадки, за яких судові рішення у справах незначної складності та інших, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження підлягають касаційному оскарженню передбачають, що: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Оскаржувані судові рішення прийнято у справі незначної складності, розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження.
Спірні правовідносини були предметом судового контролю, здійсненого судами першої та апеляційної інстанцій, за наслідками якого постановлено судове рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Передбачені пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України виключні випадки, за яких можуть бути оскаржені судові рішення у справах незначної складності та інших, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження, відсутні і належні обґрунтування щодо їх наявності особою, яка подала касаційну скаргу, не наведено.
Покликання скаржника у касаційній скарзі на те, що справа становить значний суспільний інтерес та має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики, є безпідставним, оскільки особою, яка подала касаційну скаргу, не доведено наявності таких обставин і доказів на підтвердження їх наявності не надано.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За таких обставин, у відкритті касаційного провадження слід відмовити на підставі п.1 ч.1 ст.333 КАС України.
Керуючись статтями 328, 333, 359 КАС України,
Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.08.2023 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання вчинити певні дії.
Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження направити особі, яка подала касаційну скаргу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді
О.П. Стародуб
А.А. Єзеров
С.М. Чиркін