21 лютого 2024 року м. Дніпросправа № 160/28041/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Прокопчук Т.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 р. (суддя: Лозицька І.О) в адміністративній справі №160/28041/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 083850018977 від 12 жовтня 2023 р. про відмову йому у призначенні пенсії за вислугу років згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (або його правонаступників) зарахувати до вислуги років, яка дає право на призначення пенсії період роботи на посаді прокурора з 01 липня 2023 р. по 15 вересня 2023 р., призначити, виплачувати довічно та щомісячно в повному обсязі та перераховувати йому пенсію за вислугу років з 15 вересня 2023 р. з розрахунку 90% від розміру заробітної плати, яка згідно довідок про складові заробітної плати, виданих Офісом Генерального прокурора від 13 вересня 2023р. № 21-180зп складала 73 028, 34 грн., без обмеження максимального розміру заробітної плати для розрахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991р. № 1789-XII, з доповненнями згідно із Законом № 3662-XII від 26 листопада 1993 р., у редакції Закону від 12 липня 2001р. № 2663-111 та проводити довічно щомісячно виплати призначеної пенсії за вислугою років в повному обсязі без обмеження граничного розміру виплати пенсії та без обмежень, встановлених з 01 жовтня 2017р. Законами України № 2148-VІІІ від 03 жовтня 2017 р. та № 1058-IV від 09 липня 2003р., з підвищенням до пенсії в розмірі 25 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, незалежно від перебування на посадах в органах прокуратури України.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 15 вересня 2023 р. він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 12 липня 2001 р., при наявності стажу роботи 20 років. Водночас рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №083850018977 від 12 жовтня 2023р. у призначенні пенсії йому протиправно було відмовлено із посиланням на відсутність необхідної кількості вислуги років згідно приписів статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14 жовтня 2014 р. Наявність права на призначення пенсії на підставі положень статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ пов'язана з тим, що вказана правова норма діяла під час його роботи в органах прокуратури. Подальша зміна правового регулювання з питання призначення пенсій прокурорам, зокрема, прийняття Закону №1697-VII, призвела до збільшення необхідного стажу для призначення пенсії, що в свою чергу свідчить про звуження змісту та обсягу існуючих прав, що прямо суперечить положенням Конституції України.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 відмовлено.
Рішення суду першої інстанції оскаржено в апеляційному порядку позивачем, який зазначає про порушення судом норм матеріального права, просить рішення скасувати, позов задовольнити. Скарга обґрунтована доводами, викладеними в позовній заяві.
У відзиві на апеляційну скаргу Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, як законне та обґрунтоване.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно
до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 15 вересня 2023р. звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №083850018977 від 12 жовтня 2023р. у призначенні пенсії ОСОБА_1 відмовлено з посиланням на відсутність необхідної кількості вислуги років згідно приписів статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14 жовтня 2014 р.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що в період дії статті 50-1 Закону № 1789-XII ОСОБА_1 не набув права на призначення пенсії за вислугу років, а достатньої кількості вислуги років для призначення пенсії за діючою статтею 86 Закону № 1697-VII в нього не має. Безпідставною на думку суду є і позовна вимога ОСОБА_1 відносно необхідності визначення відповідачу зобов'язання зарахувати період його роботи на посаді прокурора з 01 липня 2023р. по 15 вересня 2023р. до складу вислуги років, що дає йому право на призначення пенсії, так як зазначений період до вислуги років йому зараховано.
Колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла до 01 жовтня 2011 р) було встановлено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 процентів від суми їхньої місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 процентів місячного заробітку. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 р., внесено зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ. Зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права. Встановлено, що прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років.
З 15 липня 2015 р. стаття 50-1 Закону №1789-XII щодо права на пенсійне забезпечення за вислугу років втратила чинність, у зв'язку із набранням чинності нового Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 р. № 1697-VI.
Відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII в редакції станом на момент подачі позивачем заяви про призначення пенсії (15 вересня 2023 р.), прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше з 1 жовтня 2020 р. і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
В період дії статті 50-1 Закону № 1789-XII ОСОБА_1 не набув права на призначення пенсії за вислугу років, а станом на момент звернення до відповідача (15 вересня 2023 р.) ще не мав достатньої кількості вислуги років, які б давали йому право на призначення пенсії за діючою статтею 86 Закону № 1697-VII.
Викладене свідчить про правомірність прийнятого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення № 083850018977 від 12 жовтня 2023 р.
Безпідставною є і позовна вимога про зобов'язання зарахувати період роботи позивача на посаді прокурора з 01 липня 2023р. по 15 вересня 2023р. до складу вислуги років, що дає йому право на призначення пенсії, оскільки зазначений період до вислуги років зараховано.
Зважаючи на те, що доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування оскарженого рішення суду, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 р. в адміністративній справі №160/28041/23 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 21 лютого 2024 р. та оскарженню в касаційному порядку не підлягає згідно частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий
суддя Т.С. Прокопчук