21 лютого 2024 року м. Дніпросправа № 280/7756/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Прокопчук Т.С., Кругового О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2023 р. (суддя Мінаєва К.В.) в адміністративній справі №280/7756/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 230950001992 від 24.07.2023 про відмову у призначенні йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити та виплатити позивачу пенсію за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення - з 14.07.2023.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є особою, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю. Після досягнення 57 років він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». За принципом екстериторіальності його зава розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яке прийняло спірне рішення про відмову у призначенні пенсії з підстави не підтвердження факту проживання позивача в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 - 4 роки.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2023 р., ухваленим в порядку спрощеного позовного провадження, позов задоволено частково. Суд визнав протиправним та скасував спірне рішення від 24.07.2023 № 230950001992 та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити з 15.07.2023 ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У задоволенні іншої частини позовних вимог суд відмовив.
У поданій апеляційній скарзі відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено про те, що період проходження позивачем строкової військової служби з 26.04.1986 по 2506.1987 не може бути зараховано до періоду проживання у зоні посиленого радіологічного контролю, оскільки позивач у цей період не проживав та не працював у зазначені зоні та даний факт уже був встановлений у рішенні Черкаського окружного адміністративного суду від 19.05.2022 справі №580/1642/22.
У письмовому відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, вказуючи на те, що посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи є достатнім документом для підтвердження особливого статусу, про що є відповідні висновки Верховного Суду.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини у справі:
ОСОБА_1 , відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 05.11.1998 є громадянином, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) (а.с.9). Відповідно до витягу з реєстру територіальної громади, виданого виконавчим комітетом Баштечківської сільської ради Уманського району Черкаської області №688 від 11.11.2022 позивач проживає та перебуває на реєстраційному обліку за адресою: АДРЕСА_1 з 09.11.2022 (а.с.17). Згідно з довідкою Уманського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №253 від 12.10.2021 позивач у період з 14.11.1984 по 15.12.1986 проходив строкову військову службу в Радянській Армії. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 19.05.2022 у справі № 580/1642/22 у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Предметом спору зазначеної справи було відмова у призначенні позивачу пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд виходив з того, що на час звернення за призначенням пенсії за віком (28.10.2021) не досяг пенсійного віку 57 років та не мав страхового стажу 25 років (а.с.10-12). У відповідності до записів трудової книжки колгоспника № НОМЕР_2 від 09.04.1989 позивач у період з 09.04.1989 по 01.09.1992 та в період з 12.05.1993 по 09.03.2000 працював у колгоспі «Прогрес» та в період з 09.03.2000 по 15.06.2004 - в СВК с. Нагірна.
Судом першої інстанції у справі № 580/1642/22 (ухвалене в цій справі рішення суду має преюдиційний характер для правовідносин між сторонами) встановлено, що згідно довідки виконавчого комітету Баштечківської сільської ради Уманського району Черкаської області №147 від 19.10.2021 колгосп «Прогрес» знаходився на території села Нагірна Жашківського району Черкаської області, яке відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 «Про перелік населених пунктів, віднесених до зони радіоактивного забруднення» було віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, 4 категорія.
17.07.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою, у якій просив призначити пенсію за віком з відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». За принципом екстериторіальності заяву позивача про призначення пенсії було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області та прийнято рішення від 24.07.2023 № 230950001992 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком. Відповідно до наданих документів страховий стаж складає 24 роки 9 місяців 0 днів. До періодів проживання в зоні посиленого радіологічного контролю не зараховано період проходження військової служби з 26.04.1986 по 25.06.1987, оскільки періоди проходження військової служби на території, яка не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю. Враховуючи викладене, прийнято рішення відмовити у призначенні пенсії відповідно п.2 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки не підтверджується факт проживання в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 - 4 роки (а.с.14).
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність спірного рішення, оскільки ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особа потерпіла від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , а також рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 19.05.2022 у справі № 580/1642/22, яке набрало законної сили та має преюдиціальне значення у даній справі, було визнано право позивача на призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, що свідчить про протиправність прийнятого відповідачем 1 рішення про відмову в призначенні пенсії від 24.07.2023 № 230950001992, у зв'язку з чим для належного та ефективного способу захисту порушеного права позивача останнє підлягає скасуванню.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Суд апеляційної інстанції переглядає справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 цього ж Кодексу.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Закон № 796-XII).
Відповідно до статті 55 Закону № 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Право на пенсію із зменшенням пенсійного віку мають потерпілі від Чорнобильської катастрофи, зокрема особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років. При цьому, початкова величина зниження пенсійного віку на 2 роки встановлюється лише тим особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання в цей період та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше, ніж на 5 років.
Єдиною підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії, як зазначено у спірному рішенні, є не підтвердження факту проживання в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 - 4 роки (а.с.14).
Як встановлено судом першої інстанції, пПозивач має посвідчення громадянина, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) серії НОМЕР_1 , видане 05.11.1998 Черкаською обласною державною адміністрацією, відповідно до якого пред'явник посвідчення має право на пільги і компенсації, встановлені Законом № 796-XII для осіб, які постійно проживають або постійно працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років (а.с.9).
Верховний Суд сформулював наступний правовий висновок:
"Єдиним документом, який підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» ( постанови 27 лютого 2018 р. у справі № 344/9789/17, від 31 липня 2018 р. у справі № 751/2050/17, від 22 січня 2019 р. у справі № 129/1535/17, від 21 листопада 2019 р. у справі № 572/47/17).
Зважаючи на те, що доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування оскарженого рішення суду, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2023 р. в адміністративній справі №280/7756/23 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 21 лютого 2024 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає згідно частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя Т.С. Прокопчук
суддя О.О. Круговий