20 лютого 2024 року м. Дніпросправа № 280/4159/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Прокопчук Т.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2023 р. (суддя: Прасов О.О.) в адміністративній справі №280/4159/23 за позовом Військової частини НОМЕР_1 до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військової частини НОМЕР_2 , про визнання протиправною бездіяльності та скасування атестата ,-
Військова частина НОМЕР_1 звернулася до суду з адміністративним позовом в якому просила визнати протиправною бездіяльність Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо нездійснення заходів по скасуванню Атестату №1 облік майна номенклатури забезпечення ракетно-артилерійського озброєння, який передається на облік до Військової частини НОМЕР_1 з Додатком №1 номенклатурного обліку;
визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо нездійснення скасування Атестату №1 облік майна номенклатури забезпечення ракетно-артилерійського озброєння, який передається на облік до Військової частини НОМЕР_1 з Додатком №1 номенклатурного обліку;
скасувати Атестат №1 облік майна номенклатури забезпечення ракетно-артилерійського озброєння, який передається на облік до Військової частини НОМЕР_1 з Додатком №1 номенклатурного обліку.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що під час вивчення отриманої копії Атестату №1 з додатками встановлено, що до нього включено військове майно, яке фактично не обліковується за Військовою частиною НОМЕР_1 .
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2023 р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами загального позовного провадження, позовну заяву Військової частини НОМЕР_1 задоволено частково. Суд зобов'язав Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки розглянути та вирішити звернення командира Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 від 06 лютого 2023 р. №1559/313 «Щодо невідповідності атестату Військової частини НОМЕР_1 вимогам керівних документів» з урахуванням приписів статті 117 «Дисциплінарного статуту Збройних Сил України», затвердженого Законом України від 24 березня 1999 р. №551-XIV «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України». Зобов'язав Військову частину НОМЕР_2
розглянути та вирішити звернення командира Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 від 07 лютого 2023 р. №1559/321 "Щодо невідповідності атестату Військової частини НОМЕР_1
вимогам керівних документів» з урахуванням приписів статті 117 «Дисциплінарного статуту Збройних Сил України», затвердженого Законом України від 24 березня 1999 р. №551-XIV «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України". В іншій частині позовної заяви відмовив.
Рішення суду першої інстанції оскаржено в апеляційному порядку Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки який зазначає про порушення судом норм процесуального права, просить рішення скасувати, провадження у справі закрити.
Скарга обгрунтована тим, що підписаний 05 серпня 2022 р. уповноваженими особами Військової частини НОМЕР_1 та Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Атестат №1 облік майна номенклатури забезпечення ракетно-артилерійського озброєнням, який передається на облік до Військової частини НОМЕР_1 з Додатком №1 є документом бухгалтерського обліку тобто засобом фіксації майна, він позбавлений ознак акту індивідуальної дії чи нормативно-правового акту, не є рішенням чи дією суб'єкта владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, та сам по собі не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для позивача, що в свою чергу виключає підстави для його оскарження за правилами адміністративного судочинства.
Відзиви на апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не надходили.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно
до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено, що 05 серпня 2022 р. уповноваженими особами Військової частини НОМЕР_1 та Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підписано Атестат №1 облік майна номенклатури забезпечення ракетно-артилерійського озброєнням, який передається на облік до Військової частини НОМЕР_1 з Додатком №1 номерного обліку. Командиром Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 на адресу начальника Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки було надіслано звернення від 06 лютого 2023 р.№1559/313 «Щодо невідповідності атестату Військової частини НОМЕР_1 вимогам керівних документів». Також командиром Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 на адресу командира Військової частини НОМЕР_2 було надіслано звернення від 07 лютого 2023 р. №1559/321 "Щодо невідповідності атестату Військової частини НОМЕР_1 вимогам керівних документів»
В оскарженому рішенні суд першої інстанції виходив з того, що відсутні докази розгляду та вирішення начальником Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та командиром Військової частини НОМЕР_2 звернень командира Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 від 06 лютого 2023 р.№1559/313 та від 07 лютого 2023 р. №1559/321, що є підставою для визначення їм відповідного зобов'язання.
Колегія суддів зазначає наступне.
У відповідності до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За змістом пункту 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
У відповідності до частини 1,2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Під нормативно-правовим актом розуміється - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.
Під індивідуальним актом розуміється - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Підписаний 05 серпня 2022 р. уповноваженими особами Військової частини НОМЕР_1 та Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Атестат №1 облік майна номенклатури забезпечення ракетно-артилерійського озброєнням, який передається на облік до Військової частини НОМЕР_1 з Додатком №1 є документом бухгалтерського обліку тобто засобом фіксації майна, він позбавлений ознак акту індивідуальної дії чи нормативно-правового акту, не є рішенням чи дією суб'єкта владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, та сам по собі не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для позивача, що в свою чергу виключає підстави для його оскарження за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 1 статті 319 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню повністю або частково в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається у відповідній частині з підстав, встановлених відповідно статтями 238, 240 цього Кодексу.
Зважаючи на те, що при розгляді справи, суд першої інстанції припустився порушень норм процесуального права, які призвели до ухвалення помилкового рішення, колегія суддів дійшла висновку про його скасування та закриття провадження у справі на підставах, зазначених вище, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 238, 319, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки - задовольнити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2023 р. в адміністративній справі №280/4159/23 - скасувати.
Провадження у справі №280/4159/23 за позовом Військової частини НОМЕР_1 до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправною бездіяльності та скасування атестата - закрити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 20 лютого 2024 р. та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий
суддя Т.С. Прокопчук