Рішення від 04.03.2024 по справі 620/18233/23

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2024 року м. Чернігів Справа № 620/18233/23

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просить: визнати дії відповідача щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для проведення з 01.02.2023 перерахунку основного розміру пенсії за посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою “ 26”, встановленому у додатку 13 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 “Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України” протиправними та зобов'язання відповідача скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для проведення з 01.02.2023 перерахунку основного розміру пенсії у відповідності до вимог статтей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 щодо визначення посадового окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за посадовим окладом, що відповідає 26 тарифному розряду посади, встановленому у додатку 24 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 “Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України”.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що має право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з визначенням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт за посадовим окладом, що відповідає 26 тарифному розряду посади, встановленому у додатку 24 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 “Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України”.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог та зазначив про відсутність правових підстав для складення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, що відповідає тарифному розряду 26.

Позивачем подана відповідь на відзив, в якій зазначені аналогічні обставини, викладені в позові

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Згідно витягу з наказу командуючого військово-повітряними Силами України (по особовому складу) №0333 від 12.10.1995 майора ОСОБА_1 , помічника штурмана (ескадрильї) 199 окремого гвардійського дальньорозвідувального авіаційного полку 13 гвардійської важкої бомбардувальної авіаційної дивізії, звільнено з військової служби у запас за пунктом 65, підпункт "в" - за станом здоров'я (а.с.12).

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

На виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.09.2023 по справі №620/9000/23, Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки складено довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 для проведення з 01.02.2023 перерахунку основного розміру пенсії від 17.10.2023 №ФЧ45260, в якій зазначено, що посадовий оклад позивача відповідає 23 тарифному розряду (а.с.7).

Позивач звернувся до відповідача з заявою від 21.10.2023 про підготовку та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статтей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за посадовим окладом, що відповідає 26 тарифному розряду посади, встановленому у додатку 24 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 “Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України” (а.с.8-10), на яку листом від 16.11.2023 № 5/18341с було роз'яснено порядок складення та надіслання відповідної довідки, вказано, що станом на 15.11.2023 списки для перерахунку грошового забезпечення не надходили, законних підстав направляти будь-які довідки до Головного управління Пенсійного фонду в Чернігівській області не має (а.с.11).

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" було затверджено нові тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, а також додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатками 1-16 (далі - Постанова №704).

Пунктом 4 Постанови №704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

З метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, Міністром оборони України 01.03.2018 прийнято наказ №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" (надалі - Наказ №90), яким встановлено тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

У довідці про розмір грошового забезпечення позивача, виданій відповідачем, вказано розмір посадового окладу за посадою "помічник штурмана авіаційної ескадрильї авіаційного полку (в/ч13656)", який відповідає тарифному розряду "23" (а.с.7).

Так, додатком 13 до Наказу №90 визначена Схема тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України авіаційної ескадрильї (у тому числі окремої), в якій для військової посади позивача встановлений тарифний розряд "23".

Як слідує з матеріалів справи, та не заперечується учасниками справи, позивач звільнений з посади помічника штурмана (ескадрильї) 199 окремого гвардійського дальньорозвідувального авіаційного полку 13 гвардійської важкої бомбардувальної авіаційної дивізії.

Відповідачем не спростовується та обставина, що для посади позивача схема тарифних розрядів у Наказі №90 не встановлена, у зв'язку з відсутністю такого роду військ у складі Повітряних сил Збройних Сил України.

Таким чином, вказана посада не визначена за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

У відповідності до положень Наказу №90 співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України установлюється згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

Додатком №24 до Наказу №90 встановлюється Схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Згідно примітки 1 до додатку №24 ця Схема застосовується для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Таким чином, вказаною нормою чітко визначено, що у разі, якщо посадові оклади за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою №704, не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 до Наказу №90, то застосовується схема співвідношення встановлених до 01.03.2018 розмірів посадових окладів до тарифних розрядів, згідно з додатком 24 до Наказу №90.

Щодо положень примітки 2 до додатку №24, за якими тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, визначені за цією Схемою, не можуть перевищувати відповідних тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління, встановлених в додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, судом оцінюються критично з огляду на суперечність положень вказаної примітки положенням примітки 1 додатку 24.

Отже, у зв'язку з тим, що посада позивача не визначена у схемах за основними типовими посадами до нього потрібно застосовувати саме додаток 24 Наказу №90 - Схему співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України:

розміри посадових окладів, встановлених (обчислених) до 01 березня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 (гривень) - 1120 - 1144,99;

тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу, що встановлюються з 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 - 26.

Відповідно до тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, наведеної у додатку 1 до постанови №704, 26 тарифний розряд відповідає тарифному коефіцієнту 3,04.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач, при формуванні довідки про розмір грошового забезпечення позивача діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства, без врахування всіх обставин, що мали значення для правильного прийняття рішення.

Згідно зі статтею 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Як встановлено з матеріалів справи, відповідачем не надано доказів в підтвердження правомірності видачі довідки для перерахунку пенсії за посадою, яка не є прирівняною до посади позивача.

Не надіслання відповідачем нової довідки із визначення позивачу посадового окладу згідно з посадовими окладами відповідно до пункту 35 додатку 24 до Наказу №90 є протиправним та обмежує право позивача на гідне пенсійне забезпечення.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 1073,60 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для проведення з 01.02.2023 перерахунку основного розміру пенсії за посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою “ 26”, встановленому у додатку 13 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 “Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України”.

Зобов'язати Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для проведення з 01.02.2023 перерахунку основного розміру пенсії у відповідності до вимог статтей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” щодо визначення посадового окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за посадовим окладом, що відповідає 26 тарифному розряду посади, встановленому у додатку 24 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 “Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України”.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1073,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Гетьмана Полуботка, 68, м. Чернігів, 14013, код ЄДРПОУ 08536958).

Повне судове рішення виготовлено 04.03.2024.

Суддя Оксана ТИХОНЕНКО