Рішення від 28.02.2024 по справі 620/541/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2024 року м. Чернігів Справа № 620/541/24

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А. В.,

представника позивача Атавіна О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сосницької селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Сосницької селищної ради та просить: визнати протиправним та скасувати рішення Сосницької селищної ради Корюківського району Чернігівської області від 21.07.2023 року № 19-2810-VIII в частині відмови в продовженні терміну дії договорів оренди землі від 07.07.2016 року, на земельні ділянки з кадастровими номерами 7424985000:07:000:1122 площа 26,6391 га, 7424985000:04:000:1023 площа 56,1695 га, 7424985000:03:000:0716 площа 15,8423 га, 7424985000:03:000:0715 площею 40,9286 га, 7424983500:05:000:0202 площею 19,3939 га, 7424983500:04:000:1233 площею 22,3228 га, 7424983500:04:000:1234 площею 39,5806 га, які знаходяться на території Сосницької селищної ради Корюківського району Чернігівської області.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що рішення Сосницької селищної ради Корюківського району Чернігівської області від 21.07.2023 року № 19-2810-VIII в частині відмови в продовженні терміну дії договорів оренди землі від 07.07.2016 року, на земельні ділянки з кадастровими номерами 7424985000:07:000:1122 площа 26,6391 га, 7424985000:04:000:1023 площа 56,1695 га, 7424985000:03:000:0716 площа 15,8423 га, 7424985000:03:000:0715 площею 40,9286 га, 7424983500:05:000:0202 площею 19,3939 га, 7424983500:04:000:1233 площею 22,3228 га, 7424983500:04:000:1234 площею 39,5806 га, які знаходяться на території Сосницької селищної ради Корюківського району Чернігівської області є протиправними, безпідставними та такими, що не грунтуються на нормах чинного законодавства.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду від відповідача, надійшов відзив, в якому він просить розглядати справу за відсутності його представника, та просить відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

07 липня 2016 року між ОСОБА_1 та Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області укладено договори оренди землі, а саме:

1) Договір оренди землі від 07.07.2016 року об'єктом оренди якого є земельна ділянка кадастровий номер 7424985000:03:000:0715, площею 40,9286 га, яка розташована на території Кудрівської сільської ради Сосницького району Чернігівської області. Договір зареєстровано 11.07.2016 року державним реєстратором Комунального підприємства «Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації» Чернігівської обласної ради Чернігівської області Лєдяєвою Тетяною Петрівною (номер запису про інше речове право № 15363582).

2) Договір оренди землі від 07.07.2016 року об'єктом оренди якого є земельна ділянка кадастровий номер 7424985000:03:000:0716, площа 15,8423 га, яка розташована на території Кудрівської сільської ради Сосницького району Чернігівської області. Договір зареєстровано 11.07.2016 року державним реєстратором Комунального підприємства «Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації» Чернігівської обласної ради Чернігівської області Лєдяєвою Тетяною Петрівною (номер запису про інше речове право № 15364717).

3) Договір оренди землі від 07.07.2016 року об'єктом оренди якого є земельна ділянка кадастровий номер 7424985000:04:000:1023, площа 56,1695 га, яка розташована на території Кудрівської сільської ради Сосницького району Чернігівської області. Договір зареєстровано 11.07.2016 року державним реєстратором Комунального підприємства «Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації» Чернігівської обласної ради Чернігівської області Лєдяєвою Тетяною Петрівною (номер запису про інше речове право № 15364255).

4) Договір оренди землі від 07.07.2016 року об'єктом оренди якого є земельна ділянка кадастровий номер 7424985000:07:000:1122, площа 26,6391 га, яка розташована на території Кудрівської сільської ради Сосницького району Чернігівської області. Договір зареєстровано 11.07.2016 року державним реєстратором Комунального підприємства «Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації» Чернігівської обласної ради Чернігівської області Лєдяєвою Тетяною Петрівною (номер запису про інше речове право № 15364040).

5) Договір оренди землі від 07.07.2016 року об'єктом оренди якого є земельна ділянка кадастровий номер 7424983500:04:000:1234, площа 39,5806 га, яка розташована на території Киріївської сільської ради Сосницького району Чернігівської області. Договір зареєстровано 11.07.2016 року державним реєстратором Комунального підприємства «Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації» Чернігівської обласної ради Чернігівської області Лєдяєвою Тетяною Петрівною (номер запису про інше речове право № 15363809).

6) Договір оренди землі від 07.07.2016 року об'єктом оренди якого є земельна ділянка кадастровий номер 7424983500:05:000:0202, площа 19,3939 га, яка розташована на території Киріївської сільської ради Сосницького району Чернігівської області. Договір зареєстровано 11.07.2016 року державним реєстратором Комунального підприємства «Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації» Чернігівської обласної ради Чернігівської області Лєдяєвою Тетяною Петрівною (номер запису про інше речове право № 15364483).

7) Договір оренди землі від 07.07.2016 року об'єктом оренди якого є земельна ділянка кадастровий номер 7424983500:04:000:1233, площа 22,3228 га, яка розташована на території Киріївської сільської ради Сосницького району Чернігівської області. Договір зареєстровано 11.07.2016 року державним реєстратором Комунального підприємства «Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації» Чернігівської обласної ради Чернігівської області Лєдяєвою Тетяною Петрівною (номер запису про інше речове право № 15377192).

31 травня 2023 року на адресу Сосницької селищної ради Клочков Ю.О. направив лист-повідомлення про поновлення договорів оренди землі, який відповідач отримав 02.06.2023 року.

Відповіді на вище вказаний лист-повідомлення ОСОБА_1 не отримував, про прийняте на дев'ятнадцятій сесії восьмого скликання рішення № 19-2810-VIII від 21.07.2023 року яким відмовлено в продовженні терміну дії договорів оренди землі від 07.07.2016 року, у зв'язку з метою збільшення місцевого бюджету, дані земельні ділянки будуть передаватись в оренду шляхом аукціону позивачу, стало відомо лише в грудні 2023 року в межах розгляду цивільної справи № 745/1052/23 провадження 2/745/247/2023 за позовом ОСОБА_1 до Сосницької селищної ради про визнання договорів оренди укладеними.

Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Положеннями п. 8 кожного із вище вказаних договорів оренди землі визначено, що «Договір укладено на 7 (сім) років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.»

Відповідно до ст. 5 ЦК України до правовідносин застосовується те законодавство, яке діяло на час їх виникнення.

Вище вказані договори оренди укладені 07 липня 2016 року, на той час діяв Закон України «Про оренду землі» № 161-XIV в редакції від 20.12.2015 року.

Положеннями статті 33 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV в редакції від 20.12.2015 року передбачено процедуру поновлення договору оренди землі.

Питання застосування статті 33 Закону України «Про оренду землі» неодноразово були предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду, внаслідок чого сформовані як висновки щодо застосування цієї норми права (див. постанови від 22.09.2020 у справі № 159/5756/18, від 22.09.2020 у справі № 313/350/16-ц, від 31.08.2021 у справі № 903/1030/19), так і усталена практика Верховного Суду щодо розгляду цієї категорії спорів, згідно якої поновлення договору оренди має здійснюватись на умовах, визначених таким договором, за правилами, чинними на момент укладання, а саме відповідно до положень ст. 33 Закону України «Про оренду землі» в редакції, чинній на час його укладання.

Відповідно ч. 1, 2, 3 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV в редакції від 20.12.2015 року по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Відповідно до умов договорів оренди землі та положень ст. 33 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV в редакції від 20.12.2015 року діючий орендар має переважне право на їх поновлення.

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. Строк дії зазначених договорів оренди землі спливав 07.07.2023 року.

На виконання умов договору та відповідно до ст.. 33 Закону України «Про оренду землі» ОСОБА_1 31.05.2023 року на адресу Сосницької селищної ради направив лист-повідомлення з проектами додаткових угод.

Відповідно до ч. 5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Будь яких пропозицій стосовно істотних умов договору та заперечень з приводу поновлення договорів оренди землі від Сосницької селищної ради Корюківського району Чернігівської області Позивачеві не надходило.

Частиною 2 ст. 134 Земельного Кодексу України передбачено, що не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі поновлення договорів оренди землі, укладення договорів оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначає, що 07 липня 2016 року між позивачем ОСОБА_1 та Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області укладено договори оренди землі, а саме:

- на земельну ділянку кадастровий № 7424985000:03:000:0715, площа якої становить 40,9286 га., в тому числі ріллі 40,9286 га., яка розташована на території Кудрівської сільської ради;

- на земельну ділянку кадастровий № 7424985000:03:000:0716, площа якої становить 40,9286 га., в тому числі ріллі 15,8423 га., яка розташована на території Кудрівської сільської ради;

- на земельну ділянку кадастровий № 7424985000:04:000:1023, площа 56,1695 га., в тому числі ріллі 56,1695 га., яка розташована на території Кудрівської сільської ради;

на земельну ділянку кадастровий № 7424985000:07:000:1122, площа 26,6391 га., в тому числі ріллі 26,6391 га., яка розташована на території Кудрівської сільської ради;

- на земельну ділянку кадастровий № 7424983500:04:000:1234, площа 39,5806 га., яка розташована на території Киріївської сільської ради;

- на земельну ділянку кадастровий № 7424983500:05:000:0202, площа 19,3939 га., яка розташована на території Киріївської сільської ради;

- на земельну ділянку кадастровий № 7424983500:04:000:1233, площа 22,3228 га., в тому числі 22,3228 га., яка розташована на території Киріївської сільської ради;

Договори оренди вказаних земельних ділянок, на які посилається представник позивача, зареєстровано 11.07.2016 року державним реєстратором Комунального підприємства «Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації» Чернігівської обласної ради, Чернігівської області Лєдяєвою Тетяною Петрівною (номер запису про інше речове право № 63337726) з цільовим призначенням земельної ділянки: для ведення фермерського господарства.

Позивач, з посиланням на ст. 33 Закону України «Про оренду землі», вказує на ту обставину, що він має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

Як вбачається з п. 15 вказаних договорів оренди земельних ділянок передбачено, що земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

П.16 вказаних Договорів вказано, цільове призначення земельної ділянки - для ведення фермерського господарства.

П.19 вказаних Договорів передбачено умови передачі земельної ділянки в оренду: використання земельної ділянки із дотриманням встановленого цільового призначення.

П.30 вказаних Договорів передбачено обов'язки орендаря, серед інших: здійснювати виконання в повному обсязі та належним чином умови передачі земельної ділянки визначених п.19 цього договору (пункт 16 Договорів).

Із інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вбачається що цільове призначення земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Позивачем до цього часу не було створено фермерське господарство у будь-якій організаційно правовій формі, що передбачаються ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство».

Як вказує позивач, 19.10.2016 року наказами Головного управління держгеокадастру у Чернігівській області надано згоду позивачу про передачу в суборенду спірних земельних ділянок.

20.06.2017 року між позивачем та Фермерським господарством «Клочков» укладено договору суборенди, які відповідно до чинного законодавства зареєстровані в реєстрі речових прав 01.07.2017 року.

При цьому позивач не є ні власником ні засновником Фермерського господарства «Клочков».

Правові, економічні та соціальні засади створення та діяльності фермерських господарств як прогресивної форми підприємницької діяльності громадян у галузі сільського господарства України визначаються Законом України від 19 червня 2003 року N 973-IV "Про фермерське господарство" (далі - Закон N 973-IV), який спрямований на створення умов для реалізації ініціативи громадян щодо виробництва товарної сільськогосподарської продукції, її переробки та реалізації на внутрішньому і зовнішньому ринках, а також для забезпечення раціонального використання і охорони земель фермерських господарств, правового та соціального захисту фермерів України.

За частиною першою статті 1 Закону N 973-IV у редакції, чинній, на час набуття чинності договорами оренди земельної ділянки, фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

За законодавчим регулюванням, яке діяло станом на час набуття чинності договором оренди земельної ділянки, для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності, з метою ведення фермерського господарства, громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації, а для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради (стаття 7 Закону N 973 - IV у відповідній редакції).

За статтею 12 Закону N 973-IV в редакції, чинній на час набуття чинності договорамм оренди земельної ділянки, землі фермерського господарства могли складатися із: земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. Права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.

Визначення фермерського господарства як форми підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону, наведено також у частині першій статті 1 Закону N 973-IV в редакції, чинній на час звернення з цим позовом, а за змістом частини четвертої цієї статті фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець.

Тож фермерське господарство (у будь-якій його формі) ініціюється для подальшої діяльності з виробництва товарної сільськогосподарської продукції, її переробки та реалізації на внутрішньому і зовнішньому ринках, з метою отримання прибутку на цих ділянках, що відповідає наведеному у статті 42 Господарського кодексу України (далі - ГК України) визначенню підприємництва як самостійної, ініціативної, систематичної, на власний ризик господарської діяльності, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Формування програми діяльності, залучення матеріально-технічних, фінансових та інші види ресурсів, використання яких не обмежено законом, є складовими елементами здійснення підприємницької діяльності в розумінні статті 44 ГК України. При цьому можливість реалізації громадянином права здійснення підприємницької діяльності у вигляді фермерського господарства безпосередньо пов'язана з наданням (передачею) йому земельних ділянок відповідного цільового призначення.

Тож, враховуючи законодавчі обмеження у використанні земельної ділянки іншим чином, ніж це передбачено її цільовим призначенням, а також правові наслідки використання чи невикористання земельної ділянки не за її цільовим призначенням, надана громадянину у встановленому порядку для ведення фермерського господарства земельна ділянка в силу свого правового режиму є такою, що використовується виключно для здійснення підприємницької діяльності, а не для задоволення особистих потреб. Суб'єктом такого використання може бути особа - суб'єкт господарювання за статтею 55 ГК України.

До таких правових висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у Постанові від 01.04.2020 року справа № 320/5724/17.

Як, вказувалося вище, виникнення переважного права на поновлення договорів оренди землі на підставі ст. 33 Закону України «Про оренду землі» виникає, в тому числі і при умові належного виконання обов'язків за умовами таких договорів, до яких відноситься в тому числі і використання наданої в оренду земельної ділянки саме за її цільовим призначенням, в даному випадку - ведення фермерського господарства.

Натомість, протягом дії вказаних договорів оренди земельних ділянок, позивач використовув їх не на для ведення фермерського господарства (створення фермерського господарства, подальшої діяльності з виробництва товарної сільськогосподарської продукції на цих земельних ділянках, її переробки та реалізації на внутрішньому і зовнішньому ринках, з метою отримання прибутку на цих земельних ділянках), а протягом всього часу дії договорів оренди земельних ділянок здавав вказані земельні ділянки в суборенду іншій юридичній особі.

Враховуючи законодавчі обмеження у використанні земельної ділянки іншим чином, ніж це передбачено її цільовим призначенням, а також правові наслідки використання чи невикористання земельної ділянки не за її цільовим призначенням, надана громадянину у встановленому порядку для ведення фермерського господарства земельна ділянка в силу свого правового режиму є такою, що використовується виключно для здійснення підприємницької діяльності, а не для задоволення особистих потреб чи/або передання її в суборенду іншим особам.

Таким чином, з огляду на викладене вище, суд дійшов до висновку про відсутність у позивача переважного права на поновлення договорів оренди спірних ділянок, внаслідок використання вказаних земельних ділянок позивачем не за цільовим призначенням, що в свою чергу є неналежним виконання умов договорів оренди земельних ділянок протягом часу їх дії.

Вказана обставина могла бути підставою для відмови в продовженні терміну дії вказаних вище договорів оренди землі.

При цьому суд констатує, що правомірність рішень, дій чи бездіяльності органу державної влади, чи місцевого самоврядування має оцінюватись з точки зору як відповідності їх нормам діючого законодавства, так і їх правового вмотивування.

Інші підстави та обґрунтування відмови у продовженні терміну дії договорів оренди відповідачем не зазначено.

Від так судом встановлено, що, при прийняття оспорювано рішення, відповідач не використав вказану вище підставу для припинення дії договорів оренди.

Натомість відповідач відмовив позивачу у продовженні терміну дії договорів оренди землі з іншої підстави, а саме з підстави: «у зв'язку з метою збільшення місцевого бюджету».

При цьому відповідач не скористався своїм правом внесення пропозиції щодо зміни вартості орендної плати за договорами.

Оскаржуване рішення селищної ради мотивоване тим, що у зв'язку з метою збільшення місцевого бюджету земельні ділянки будуть передаватися в оренду шляхом аукціону, що грубо порушує вимоги ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України.

Від так, суд дійшов переконання, що Сосницька селищна рада передчасно прийняла рішення про передачу в оренду земельних ділянок на конкурентних засадах не пройшовши процедуру поновлення договорів оренди землі відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду землі», чим порушує гарантовані права ОСОБА_1 на поновлення договорів.

За таких обставин рішення сесії Сосницької селищної ради Корюківського району Чернігівської області від 21.07.2023 року № 19-2810-VIII є необґрунтованим, протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Сосницької селищної ради на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Сосницької селищної ради (вул. Грушевського, 15,смт Сосниця,Чернігівська обл., Корюківський р-н,16100) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Сосницької селищної ради Корюківського району Чернігівської області від 21.07.2023 року № 19-2810-VIII в частині відмови в продовженні терміну дії договорів оренди землі від 07.07.2016 року, на земельні ділянки з кадастровими номерами 7424985000:07:000:1122 площа 26,6391 га, 7424985000:04:000:1023 площа 56,1695 га, 7424985000:03:000:0716 площа 15,8423 га, 7424985000:03:000:0715 площею 40,9286 га, 7424983500:05:000:0202 площею 19,3939 га, 7424983500:04:000:1233 площею 22,3228 га, 7424983500:04:000:1234 площею 39,5806 га, які знаходяться на території Сосницької селищної ради Корюківського району Чернігівської області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сосницької селищної ради на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлено 05 березня 2024 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ