Рішення від 05.03.2024 по справі 600/8026/23-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2024 р. м. Чернівці Справа № 600/8026/23-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вижницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Чернівецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:

- визнати протиправною бездіяльність Вижницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо ненадання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як військовозобов'язаному, який є здобувачем вищої освіти за денною формою здобуття освіти;

- зобов'язати Вижницький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як військовозобов'язаному, який є здобувачем вищої освіти за денною формою здобуття освіти.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у зв'язку із тим, що являється здобувачем вищої освіти за денною формою здобуття освіти. Однак, позивач вказує, що після проходження медичної комісії отримав повістку на відправку, не дивлячись на наявність законних підстав для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідач повідомлений належним чином про відкриття провадження по справі. Однак у встановлений судом строк не подав відзив на позов.

Рух справи у суді

Судом відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Згідно витягу з наказу №369/К-С по Львівському національному університету природокористування від 31.08.2023 р. ОСОБА_1 зараховано з 01.09.2023 р. студентом першого курсу очної денної форми навчання ОС «Магістр», факультет механіки, енергетики та інформаційних технологій спеціальність 274 Автомобільний транспорт. (а.с. 8).

Відповідно до довідки Львівського національного університету природокористування від 07.09.2023 р. №1660 вказано про вступ у 2023 році у Львівський національний університет природокористування першого курсу очної денної форми навчання Магістр. Строк закінчення навчання зазначено 31.12.2024 року. (а.с. 9).

До матеріалів справи додано студентський квиток ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 , виданий 01.09.2023 р. та дійсний до 31.12.2024 року. (а.с. 10-11).

08.12.2023 р. позивач засобами поштового зв'язку звернувся до Вижницького РТЦК та СП із заявою про намір з'явитись 12.12.2023 р. до РТЦК та СП з оригіналами документів, проходження ВЛК та для підтвердження права на отримання відстрочки від призову під час мобілізації. На підставі вказаного, позивач у заяві просив надати відстрочку від призову під час мобілізації на підставі абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку із здобуттям вищої освіти за денною формою навчання. (а.с. 13).

Матеріали справи містять повістку на відправку ОСОБА_1 , з наказом з'явитись на 15.12.2023 р. за адресою АДРЕСА_1 (Вижницький РТЦК та СП). (а.с. 12).

15.12.2023 р. представник позивача направив начальнику Вижницького РТЦК та СП повідомлення про госпіталізацію 14.12.2023 р. позивача до Самбрівської ЦРЛ в Львівській області та повторно надіслав документи для надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». (а.с. 16-17).

Мотивувальна частина

Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийняття оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

Правове регулювання спірних правовідносин передбачене Конституцією України, Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу", Законом України "Про правовий режим воєнного стану", Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та Указами Президента України, "Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок №1487).

Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022, затвердженим Законом України №2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та діє на даний час.

В свою чергу, Указом Президента України "Про загальну мобілізацію" № 69/2022 від 24.02.2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про оборону" захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.

Згідно вимог статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Згідно з п. 11 ст. 38 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Відповідно до вимог додатку 2 Порядку №1487 також встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти, зокрема повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Згідно абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.

Звертаючись до суду, позивач у позовній заяві зазначає про те, що подав до відповідача заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на підставі абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку із здобуттям вищої освіти за денною формою навчання. Так, 08.12.2023 р. позивач засобами поштового зв'язку звернувся до Вижницького РТЦК та СП із заявою про намір з'явитись 12.12.2023 р. до РТЦК та СП з оригіналами документів, проходження ВЛК та для підтвердження права на отримання відстрочки від призову під час мобілізації. Після цього, 12.12.2023 р. позивачем пройдено ВЛК, за результатами чого йому було вручено повістку на відправку на 15.12.2023 р., однак питання про надання відстрочки вирішено не було.

Таким чином, у спірних правовідносинах відповідачем заяву від 08.12.2023 р. розглянуто взагалі не було, подані позивачем до заяви документи відповідачем не перевірялись.

Згідно з положеннями ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Під час розгляду справи суд встановив, що відповідно до положень та вимог чинного законодавства відповідач повинен був розглянути заяву і винести рішення по суті питання.

Суд наголошує, що відповідач був повідомлений належним чином про відкриття провадження по справі, однак Вижницький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Чернівецької області не надав суду жодних пояснень з приводу спірних правовідносин та доказів розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на підставі абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку із здобуттям вищої освіти за денною формою навчання.

Таким чином, на підставі досліджених матеріалів справи суд встановив, що у спірних правовідносинах відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не розгляді заяви позивача від 08.12.2023 року.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не надано суду доказів розгляду заяви позивача від 08.12.2023 р. про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у зв'язку із чим суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідачем допущено протиправну бездіяльність.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд звертає увагу, що у прохальній частині позову зобов'язального характеру позивач просить суд зобов'язати Вижницький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Однак, вирішення питання про надання відстрочки від призву належать до дискреційних повноважень відповідача, який зобов'язаний розглянути по суті заяву позивача від 08.12.2023 р. та за результатами розгляду прийняти відповідне рішення про надання/ненадання відстрочки від призову на військову службу. А тому, суд вважає, що позивачем обрано невірний спосіб відновлення порушеного права в зобов'язальній частині позову. При цьому, суд вважає, що з метою належного захисту та відновлення порушеного права позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та прийняти рішення яким зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на підставі абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку із здобуттям вищої освіти за денною формою навчання та прийняти рішення за результатами її розгляду по суті питання.

З вказаних підстав суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Судові витрати

Відповідно до ч.4 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

У зв'язку із частковим задоволення позову, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань, пропорційно задоволеним позовним вимогам.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250, 257 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Вижницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо ненадання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як військовозобов'язаному, який є здобувачем вищої освіти за денною формою здобуття освіти.

3. Зобов'язати Вижницький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на підставі абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку із здобуттям вищої освіти за денною формою навчання, та прийняти рішення за результатами її розгляду по суті питання.

4. В решті позову відмовити.

5. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір, пропорційно задоволеним позовним вимогам, в сумі 536,80 грн згідно платіжної квитанції №5979-5239-1274-3631 від 21.12.2023 року.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Повне найменування учасників процесу:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код РНОКПП НОМЕР_2 );

відповідач: Вижницький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Чернівецької області (вул. Січових стрільців, 4, м. Вижниця, Чернівецька обл., Вижницький р-н, 59200, код ЄДРПОУ 09815198).

Суддя Т.М. Брезіна