Справа № 560/20563/23
іменем України
04 березня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:
1.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплати пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2019, 2020, 2021 роки з урахуванням раніше виплачених сум.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 з 19.10.2023 перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до ст.40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2019, 2020, 2021 роки.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що позивач продовжував працювати після призначення йому пенсії та згідно положень ст. 42 ЗУ №1058 відпрацював 2 роки, внаслідок чого відповідачем було здійснено перерахунок пенсії. Відповідач при цьому мав застосувати показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019-2021 роки.
19.10.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019-2021 роки, однак отримав відмову.
Ухвалою суду від 01.12.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, згідно якого у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що при призначенні пенсії позивачу за віком застосовано показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки - 6188,89 грн.
З 01.04.2022 в автоматичному режимі ОСОБА_1 , як працюючому пенсіонеру, проведено перерахунок пенсії згідно абзацу 5 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та зараховано період роботи з 08.03.2019 по 28.02.2022 (2 роки 7 місяців), страховий стаж склав 42 роки 2 місяці 12 днів, коефіцієнт страхового стажу - 0,42167.
При проведенні перерахунку застосовано показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався при призначенні пенсії (за 2016 - 2018 роки - 6188,89 грн.).
Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення застосовується лише при первинному призначенні пенсії. Тому підстав для застосування середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2019-2021 при проведенні перерахунку пенсії в межах одного Закону немає.
У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
З урахуванням п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, характеру спірних правовідносин та предмету доказування у цій справі суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення судового засідання з повідомленням сторін, а тому в задоволенні клопотання відповідача слід відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
З 03.09.2019 ОСОБА_1 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003.
Розмір пенсії за віком з 03.09.2019 склав 2762,99 грн. її розрахунок наступний:
6188,89 грн. (середня заробітна плата в галузях економіки України за 2016-2018 роки) х 1,10233 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 6822,20 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 0,39583 (коефіцієнт страхового стажу) = 2700,43 грн. (основний розмір пенсії) + 62,56 грн. (доплата за 4 роки понаднормативного стажу, 1564,00 грн. х 4%) = 2762,99 грн.
З 01.04.2022 позивачу проведено індивідуально-масовий перерахунок пенсії відповідно до абзацу 1 частини 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. В результаті перерахунку з 01.04.2022 розмір пенсії обчислено з врахуванням страхового стажу 42 роки 2 місяці 12 днів (враховано по 28.02.2022) та заробітної плати за періоди роботи з 08.03.2019 по 28.02.2022 (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу, що містяться в системі персоніфікованого обліку). Коефіцієнт страхового стажу склав 0,42167, індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,12134,
Розмір пенсії за віком з 01.04.2022 склав 3270,81 грн. її розрахунок наступний:
6188,89 грн. (середня заробітна плата в галузях економіки України за 2016-2018 роки) х 1,12134 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 6939,85 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 0,42167 (коефіцієнт страхового стажу) = 2926,33 грн. (основний розмір пенсії) + 109,48 грн. (доплата за 7 років понаднормативного стажу, 1564,00 грн. х 7%) + 100,00 грн. (доплата з 01.07.2021) + 135,00 грн. (індексація з 01.03.2022) = 3270,81 грн.
19.10.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки.
Листом від 25.12.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про відсутність підстав для застосування при перерахунку розміру пенсії показника заробітної плати в середньому на одну особу у цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV) визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з ч.1 статті 9 Закону №1058-IV установлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з частиною 2 статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+Кз3+...+Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Суд звертає увагу на те, що позивачу призначена пенсія відповідно до Закону №1058-IV, та він продовжував працювати, внаслідок чого набув право на перерахунок пенсії.
Для перерахунку пенсії позивача був застосований алгоритм, визначений частиною четвертою статті 42 Закону №1058-ІV.
Так, відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058-ІV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Вказані норми деталізовані у Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 18 травня 2018 року №10-1 (далі Порядок №3-1).
Пунктом 3 Порядку №3-1 установлено, що перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Отже, наведені норми визначають право на перерахунок пенсії тим пенсіонерам, які після призначення пенсії продовжують працювати. У застрахованої особи, яка продовжила працювати після призначення їй пенсії, виникає право на перерахунок пенсій через 24 місяці страхового стажу або не раніше ніж через два роки після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
При цьому пенсіонеру, який продовжував працювати і набув стажу, достатнього для обчислення пенсії в мінімальному розмірі відповідно до частини першої статті 28 Закону №1058-IV, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватись або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.
У разі незвернення особи із заявою про проведення відповідного перерахунку пенсії, органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім частини четвертої статті 42 Закону № 1058-ІV, на найбільш вигідних умовах.
Тобто, пенсіонер має право обрати метод обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії, в тому числі і з урахуванням заробітної плати, яку він отримував до моменту перерахунку пенсії, але не має права вимагати застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за певний календарний рік при перерахунку пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV.
Аналогічна правова позиція щодо застосування статей 40, 42 Закону №1058-IV неодноразово висловлювалася Верховним Судом, зокрема, у постановах Верховного Суду від 01 листопада 2018 року у справі №804/9874/14, від 13 червня 2019 року у справі №265/84/16-а, від 29 липня 2020 року у справі №264/7044/16-а, від 18 листопада 2020 року у справі №522/1916/17, від 21 жовтня 2021 року у справі №2-а-2430/11, в яких суд зазначив, що перерахунок пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Верховний Суд від цих правових висновків не відступав.
Тому при перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону № 1058-IV слід застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Отже, при перерахунку позивачу пенсії за віком з 01.04.2022 відповідно до Закону №1058-IV відповідач правомірно застосував показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 (тобто, показник середньої заробітної плати, який був на час призначення пенсії).
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки позов не підлягає задоволенню, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 04 березня 2024 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.А. Божук