Рішення від 05.03.2024 по справі 520/1650/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2024 року № 520/1650/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Височанської селищної ради про визнання протиправними дії та бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Височанської селищної ради, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Височанської селищної ради Харківської області щодо безпідставного продовження строків на 20 днів для надання відповіді на інформаційний запит позивача № 24 від 18.10.2023 року;

- визнати протиправними дії Височанської селищної ради Харківської області щодо надання листом від 14.11.2023 року за №03-09/2384 неповної інформації на інформаційний запит позивача № 24 від 18.10.2023 року;

- зобов'язати Височанську селищну раду Харківської області повторно розглянути запит №24 про надання публічної інформації від 18.10.2023 року, надавши точну, повну та достовірну запитувану в ньому інформацію та документи відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації";

- визнати протиправною бездіяльність Височанської селищної ради Харківської області щодо неоприлюднення на офіційному веб-сайті інформації про отриману заробітну плату працівників Височанської селищної ради та розпоряджень Височанського селищного голови про преміювання працівників Височанської селищної ради за період з 08.12.2020 року по 18.10.2023 року;

- зобов'язати Височанську селищну раду Харківської області оприлюднити на офіційному веб-сайті Височанської селищної ради Харківської області інформацію про отриману заробітну плату та преміювання працівників Височанської селищної ради за період з 08.12.2020 року по 18.10.2023 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, вчинено протиправні дії щодо безпідставного продовження строків на 20 днів для надання відповіді на інформаційний запит позивача № 24 від 18.10.2023 року, щодо надання листом від 14.11.2023 року за №03-09/2384 неповної інформації на інформаційний запит позивача № 24 від 18.10.2023 року та допущено протиправну бездіяльність щодо неоприлюднення на офіційному веб-сайті інформації про отриману заробітну плату працівників Височанської селищної ради та розпоряджень Височанського селищного голови про преміювання працівників Височанської селищної ради за період з 08.12.2020 року по 18.10.2023 року.

Відзив на позовну заяву від Височанської селищної ради до суду не надійшов.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач звернувся до Височанського селищного голови із запитом на отримання публічної інформації №24 від 18.10.2023 року, в якому просив надати інформацію та документи:

- розпорядження Височанського селищного голови про преміювання, помісячно виплачених коштів за весь період з 8.12.2020 р. по 31.12.2021 р. включно, Височанського селищного голови, його заступників, секретаря Височанської селищної ради, виконавчого комітету та кожного працівника Височанської селищної ради, вказавши прізвище, ім'я, по-батькові та посади кожного працівника;

- розпорядження Височанського селищного голови про преміювання, помісячно виплачених коштів за весь період 2022 року, Височанського селищного голови, його заступників, секретаря Височанської селищної ради, виконавчого комітету та кожного працівника Височанської селищної ради, вказавши прізвище, ім'я, по-батькові та посади кожного працівника;

- розпорядження Височанського селищного голови про преміювання, помісячно виплачених коштів за весь період з 01.01.2023 р. по 30.09.2023 р. включно, Височанського селищного голови, його заступників, секретаря Височанської селищної ради, виконавчого комітету та кожного працівника Височанської селищної ради, вказавши прізвище, ім'я, по-батькові та посади кожного працівника.

Височанська селищна рада листом №03-09/2225 від 24.10.2023 року повідомила, що Височанською селищною радою 18.10.2023 року одночасно отримано 6 ваших запитів на отримання публічної інформації від 17.10.2023 року (№19, №20, №21, №22, №23, №24). Повідомила, що за результатами розгляду вказаних запитів повідомляємо, що відповідно до п.4 ст. 20 Закону України «Про доступ публічної інформації», у зв'язку з тим, що вони потребують опрацювання великого обсягу інформації, продовжуємо строк розгляду вказаних запитів до 20 робочих днів.

Височанська селищна рада листом №03-09/2384 від 14.11.2023 року повідомила, що відповідно до ст. 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації», рішення виконавчого комітету Височанської селищної ради від 13 травня 2021 року № 75 «Про встановлення розміру фактичних втрат на копіювання, друк та сканування документів, що надаються за запитами на інформацію», у разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати виготовлення цифрових копій документів шляхом сканування. Повідомлено, що надається 10 аркушів копій запитуваних документів. Вказано, що після оплати наступних аркушів згідно з рахунком №279 від 14.11.2023 будуть надані копії наступних сторінок.

Не погоджуючись з діями та бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії Височанської селищної ради Харківської області щодо безпідставного продовження строків на 20 днів для надання відповіді на інформаційний запит позивача № 24 від 18.10.2023 року, визнання протиправними дії Височанської селищної ради Харківської області щодо надання листом від 14.11.2023 року за №03-09/2384 неповної інформації на інформаційний запит позивача № 24 від 18.10.2023 року та зобов'язання Височанської селищної ради Харківської області повторно розглянути запит №24 про надання публічної інформації від 18.10.2023 року, надавши точну, повну та достовірну запитувану в ньому інформацію та документи відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI (далі по тексту - Закон України №2939-VI) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно з п.1 ч.1 ст. 3 Закону України №2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.13 Закону України №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Згідно з ст. 5 Закону України №2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.

Відповідно до ст. 19 Закону України №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Згідно з ч.1 ст. 20 Закону України №2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України №2939-VI у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Так, Височанська селищна рада листом №03-09/2225 від 24.10.2023 року на запит позивача повідомила, що Височанською селищною радою 18.10.2023 року одночасно отримано 6 ваших запитів на отримання публічної інформації від 17.10.2023 року (№19, №20, №21, №22, №23, №24). Повідомила, що за результатами розгляду вказаних запитів повідомляємо, що відповідно до п.4 ст. 20 Закону України «Про доступ публічної інформації», у зв'язку з тим, що вони потребують опрацювання великого обсягу інформації, продовжуємо строк розгляду вказаних запитів до 20 робочих днів.

Отже, відповідач, посилаючись потребу опрацювання великого обсягу інформації, продовжив строк розгляду запиту позивача до 20 робочих днів.

Проте, відповідач не зазначив, який саме обсяг інформації має опрацювати та чому немає можливості надати відповідь на запит позивача №24 від 18.10.2023 року не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Таким чином, відповідач формально процитував норму Закону та жодним чином не обґрунтував правомірність дій зазначених в листі №03-09/2225 від 24.10.2023 року.

Крім того, відповідач, продовжуючи строк розгляду запиту позивача №24 від 18.10.2023 року до 20 робочих днів, об'єднав всі запити позивача, а не виокремив кожен окремо.

Отже, відповідач фактично зазначив, що потреба опрацювання великого обсягу інформації під час розгляду запиту позивача №24 від 18.10.2023 року залежить від розгляду інших запитів, які до спірного запиту не мають відношення.

З огляду на викладене, Височанською селищною радою Харківської області вчинено протиправні дії щодо безпідставного продовження строків на 20 днів для надання відповіді на інформаційний запит позивача № 24 від 18.10.2023 року.

В подальшому, Височанська селищна рада листом №03-09/2384 від 14.11.2023 року на запит позивача № 24 від 18.10.2023 року повідомила, що відповідно до ст. 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації», рішення виконавчого комітету Височанської селищної ради від 13 травня 2021 року № 75 «Про встановлення розміру фактичних втрат на копіювання, друк та сканування документів, що надаються за запитами на інформацію», у разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати виготовлення цифрових копій документів шляхом сканування. Повідомлено, що надається 10 аркушів копій запитуваних документів. Вказано, що після оплати наступних аркушів згідно з рахунком №279 від 14.11.2023 будуть надані копії наступних сторінок.

Тобто, відповідач надав 10 аркушів копій запитуваних документів, посилаючись на те, що позивач має відшкодувати виготовлення цифрових копій документів.

Відповідно до ч.4 ст.21 Закону України №2939-VI при наданні особі інформації про неї та інформації, що становить суспільний інтерес, плата за копіювання та друк не стягується, крім випадків надання інформації у сфері реєстрації викидів та перенесення забруднювачів і відходів. Надання інформації у сфері реєстрації викидів та перенесення забруднювачів і відходів здійснюється в порядку, визначеному частинами першою - третьою цієї статті.

Таким чином, відповідно до ч. 4 ст. 21 Закону України №2939-VI при наданні особі інформації, що становить суспільний інтерес, плата за копіювання та друк не стягується.

При цьому, позивач звернувся із запитом щодо отримання інформації, що становить суспільний інтерес, а саме щодо бюджетних коштів щодо оплати праці працівникам Височанської селищної ради.

Отже, позивач не мав відшкодовувати виготовлення копій запитуваних документів.

За таких обставин, Височанською селищною радою Харківської області вчинено протиправні дії щодо надання листом від 14.11.2023 року за №03-09/2384 неповної інформації на інформаційний запит позивача № 24 від 18.10.2023 року.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом зобов'язання Височанської селищної ради Харківської області повторно розглянути запит №24 про надання публічної інформації від 18.10.2023 року та надати запитувану в ньому інформацію та документи відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Височанської селищної ради Харківської області надати точну, повну та достовірну запитувану інформацію, суд зазначає наступне.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Судовим розглядом встановлено та не заперечувалось сторонами по справі, що відповідачем взагалі не було надано частини запитуваної інформації.

Так, рішенням у даній справі зобов'язано Височанську селищну раду Харківської області повторно розглянути запит №24 про надання публічної інформації від 18.10.2023 року та надати запитувану в ньому інформацію та документи відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Тобто, права позивача було відновлено належним чином.

Так, позовні вимоги у вказаній частині звернені на майбутнє, в даній частині позовних вимог права позивача не є порушеними.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог у вказаній частині.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність Височанської селищної ради Харківської області щодо неоприлюднення на офіційному веб-сайті інформації про отриману заробітну плату працівників Височанської селищної ради та розпоряджень Височанського селищного голови про преміювання працівників Височанської селищної ради за період з 08.12.2020 року по 18.10.2023 року та зобов'язання Височанської селищної ради Харківської області оприлюднити на офіційному веб-сайті Височанської селищної ради Харківської області інформацію про отриману заробітну плату та преміювання працівників Височанської селищної ради за період з 08.12.2020 року по 18.10.2023 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону України №2939-VI розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати інформацію про організаційну структуру, місію, функції, повноваження, основні завдання, напрями діяльності та фінансові ресурси (структуру та обсяг бюджетних коштів, порядок та механізм їх витрачання, структуру, принципи формування та розмір оплати праці, винагороди, додаткового блага керівника, заступника керівника юридичної особи публічного права, керівника, заступника керівника, члена наглядової ради державного чи комунального підприємства або державної чи комунальної організації, що має на меті одержання прибутку, особи, яка постійно або тимчасово обіймає посаду члена виконавчого органу чи входить до складу наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) прямо чи опосередковано належать державі та/або територіальній громаді, тощо), а також інформацію, зазначену в частині п'ятій статті 6 цього Закону.

Відповідно до ч. 6 ст. 15 Закону України №2939-VI у разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація обов'язково оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

Так, у Височанської селищної ради є веб-сайт - https://vysochanska-rada.dosvit.org.ua.

Отже, Височанська селищна рада зобов'язана оприлюднювати інформацію про структуру, принципи формування та розмір оплати праці відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону України №2939-VI.

Проте, згідно даних веб-сайту Височанської селищної ради розпорядник інформації не виконав вищевказаних зобов'язань.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльність Височанської селищної ради Харківської області щодо неоприлюднення на офіційному веб-сайті інформації про структуру, принципи формування та розмір оплати праці відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI та зобов'язання Височанської селищної ради Харківської області оприлюднити на офіційному веб-сайті Височанської селищної ради Харківської області інформацію про принципи формування та розмір оплати праці відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність Височанської селищної ради Харківської області щодо неоприлюднення на офіційному веб-сайті інформації про отриману заробітну плату працівників Височанської селищної ради та розпоряджень Височанського селищного голови про преміювання працівників Височанської селищної ради за період з 08.12.2020 року по 18.10.2023 року та зобов'язання Височанську селищну раду Харківської області оприлюднити на офіційному веб-сайті Височанської селищної ради Харківської області інформацію про отриману заробітну плату та преміювання працівників Височанської селищної ради за період з 08.12.2020 року по 18.10.2023 року, суд зазначає наступне.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Судовим розглядом встановлено та не заперечувалось сторонами по справі, що відповідачем взагалі не було виконано зобов'язань передбачених приписами п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI.

Так, рішенням у даній справі визнано протиправною бездіяльність Височанської селищної ради Харківської області щодо неоприлюднення на офіційному веб-сайті інформації про структуру, принципи формування та розмір оплати праці відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI та зобов'язано Височанську селищну раду Харківської області оприлюднити на офіційному веб-сайті Височанської селищної ради Харківської області інформацію про структуру, принципи формування та розмір оплати праці відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI

Тобто, права позивача було відновлено належним чином.

Так, позовні вимоги у вказаній частині звернені на майбутнє, в даній частині позовних вимог права позивача не є порушеними.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог у вказаній частині.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Височанської селищної ради (62459, Харківська область, Харківський район, смт. Високий, вул. Бульварна,12) про визнання протиправними дії та бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Височанської селищної ради Харківської області щодо безпідставного продовження строків на 20 днів для надання відповіді на інформаційний запит позивача № 24 від 18.10.2023 року.

Визнати протиправними дії Височанської селищної ради Харківської області щодо надання листом від 14.11.2023 року за №03-09/2384 неповної інформації на інформаційний запит позивача № 24 від 18.10.2023 року.

Зобов'язати Височанську селищну раду Харківської області повторно розглянути запит №24 про надання публічної інформації від 18.10.2023 року та надати запитувану в ньому інформацію та документи відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Визнати протиправною бездіяльність Височанської селищної ради Харківської області щодо неоприлюднення на офіційному веб-сайті інформації про структуру, принципи формування та розмір оплати праці відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI.

Зобов'язати Височанську селищну раду Харківської області оприлюднити на офіційному веб-сайті Височанської селищної ради Харківської області інформацію про принципи формування та розмір оплати праці відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.