Рішення від 04.03.2024 по справі 380/25836/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2024 рокусправа № 380/25836/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мартинюка В.Я.

секретаря судового засідання Лужняк О.М.

розглянувши у письмовому провадженні у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 , Зимноводівської сільської ради про скасування державної реєстрації земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, в якому з урахуванням уточнень позовних вимог просить:

визнати протиправними дії щодо відмови у скасуванні державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4620987700:12:013:0096;

зобов'язати скасувати державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 4620987700:12:013:0096.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на даний час земельна ділянка кадастровий номер 4620987700:12:013:0096 все ще зареєстрована в Державному земельному кадастрі та накладається на її ділянку кадастровий номер 4620987700:12:013:0067, що не дає можливості отримати витяг з Державного земельного кадастру про належну їй земельну ділянку та порушує її право на вільне володіння, користування та розпорядження своєю земельною ділянкою. Стверджує, що рішення Суховолівської сільської ради Городоцького району Львівської області, якими ОСОБА_2 було надано безоплатно у приватну власність земельну ділянку площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 та виданий йому на підставі цих рішень державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯГ №511686 від 29.12.2006 року, були визнані незаконними та скасовані рішенням Городоцького районного суду Львівської області від 28.12.2020 року, яке оскаржене не було та набрало законної сили.

У своєму відзиві відповідач зазначає, що рішення Городоцького районного суду Львівської області від 28.12.2020 року у справі №441/1186/17 не містить приписів щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 4620987700:12:013:0096. Стверджує, що визнання судом протиправними дій суб'єкта владних повноважень відповідача можливе лише у разі встановлення факту протиправного виконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру на користь особи позивача.

У відповіді на відзив позивач зазначає, оскільки її земельна ділянка була сформована та передана у приватну власність швидше, ніж земельна ділянка кадастровий номер 4620987700:12:013:0096, саме відділ Держгеокадастру у Городоцькому районі Львівської області повинен був перевірити відсутність перетинів між земельними ділянками, виявити накладку та відмовити в державній реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 4620987700:12:013:0096. Окрім того, посилається на ті ж аргументи, що й у позовній заяві.

Ухвалою суду від 11.12.2023 року відкрито загальне позовне провадження.

Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 05.02.2024 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 19.02.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.

20.09.2023 року представник позивача звернувся до відповідача із заявою (зверненням), в якій просив скасувати державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 4620987700:12:013:0096.

Відповідач листом «Про розгляд заяви (звернення)» №Ш-364/0-425/6-23 від 26.09.2023 року повідомив позивача та її представника, що рішення Городоцького районного суду Львівської області від 28.12.2020 року у справі №441/1186/17 не містить вимоги про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Отже, відсутні підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Змістом спірних правовідносин є відмова у скасуванні державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4620987700:12:013:0096

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру встановлюються Законом України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 року №3613-VI (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон №3613-VI).

Відповідно до ч.1 ст.24 Закону №3613-VI державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Згідно із ч.2 ст.24 Закону №3613-VI державна реєстрація земельних ділянок здійснюється державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Як передбачено частиною третьою ст.24 Закону №3613-VI державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності); замовником технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву); замовника документації із землеустрою, за якою здійснюється формування земельної ділянки державної, комунальної власності, у випадках, коли розроблення такої документації відбувається без дозволу органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування; власника земельної частки (паю) або його спадкоємця (у разі формування земельної ділянки в порядку виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв); особи, визначені частиною першою статті 118 Земельного кодексу України, у тому числі власника нерухомого майна (будівлі, споруди), розташованої на земельній ділянці, що надається (передається) із земель державної чи комунальної власності, або його спадкоємця.

Для державної реєстрації земельної ділянки державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; документація із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки, в електронній формі та формі електронного документа (ч.4 ст.24 Закону №3613-VI).

Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини (ч.6 ст.24 Закону №3613-VI).

Як передбачено частиною восьмою цієї ж норми на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.

Відповідно до ч.9 ст.24 Закону №3613-VI при здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер.

Згідно із абзацами першим-четвертим ч.10 ст.24 Закону №3613-VI державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Як передбачено абзацом п'ятим ч.10 ст.24 Закону №3613-VI ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

У разі скасування державної реєстрації з підстав, зазначених в абзацах третьому і четвертому частини десятої, державний кадастровий реєстратор у десятиденний строк повідомляє про це особу, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельної ділянки, а в разі наявності зареєстрованих речових прав на неї - суб'єктів таких прав (ч.11 ст.24 Закону №3613-VI).

Судом встановлено, що позивач є власником земельної ділянки площею 0,1000 га, яка розташована на території с.Суховоля Городоцького району Львівської області, кадастровий номер 4620987700:12:013:0067, що підтверджується договором купівлі-продажу від 08.08.2005 року, державним актом на право приватної власності на землю №033291, витягом з Державного реєстру правочинів, інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 18.08.2016 року, які наявні в матеріалах справи.

В подальшому позивач звернулася до Відділу у Городоцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області із заявою про видачу витягу з Державного земельного кадастру про належну їй земельну ділянку кадастровий номер 4620987700:12:013:0067.

Рішенням державного кадастрового реєстратора №РВ-4600390792017 від 30.06.2017 року позивачу було відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру у зв'язку із невідповідністю електронного документа встановленим вимогам, знаходженням в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини (XSD схема, наявні зауваження щодо валідності електронного документу. Перетин ділянок з ділянкою 4620987700:12:013:0096. Площа співпадає на 66,8888%).

Як вбачається із державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЯГ №511886, витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 25.12.2023 року, вказана земельна ділянка кадастровий номер 4620987700:12:013:0096 перебуває у власності ОСОБА_2 .

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Городоцького районного суду Львівської області від 28.12.2020 року у справі №441/1186/17 позов задоволено частково; визнано незаконним і скасовано рішення Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області № 141 від 23.12.1999 року про надання ОСОБА_2 земельної ділянки у приватну власність для будівництва індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 ; визнати незаконним і скасовано рішення Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області № 775 від 20.01.2006 року про передачу безоплатно у приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки, площею 0.10 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 ; визнано недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку, площею 0.1001 га по АДРЕСА_1 серії ЯГ № 511686 від 29.12.2006 р., виданий на ім'я ОСОБА_2 та скасовано його державну реєстрацію; в решті частині позову відмовлено.

Вказане рішення набрало законної сили.

Суд звертає увагу, що резолютивна частина рішення Городоцького районного суду Львівської області від 28.12.2020 року у справі №441/1186/17 стосується саме земельної ділянки кадастровий номер 4620987700:12:013:0096, власником якої є ОСОБА_2 , що сторонами не заперечується.

При цьому, як уже згадувалось, у вказаному рішенні було встановлено, що Державний акт на право власності на зазначену земельну ділянку, площею 0.1001 га по АДРЕСА_1 серії ЯГ № 511686 від 29.12.2006 року не відповідає вимогам чинного законодавства.

Суд зазначає, що визнання недійсним Державного акту на право власності на земельну ділянку як документа, що підтверджує право власності громадянина на земельну ділянку, та скасування його державної реєстрації за своїми наслідками унеможливлює подальше розміщення у Державному земельному кадастрі відомостей про формування цієї земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Як наслідок, враховуючи, що рішення органу місцевого самоврядування про надання у власність згаданої земельної ділянки та Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №511686 від 29.12.2006 року були визнано незаконним та скасовано і визнаний недійсним відповідно згаданим рішенням Городоцького районного суду Львівської області від 28.12.2020 року у справі №441/1186/17 та, у тому числі, цим рішенням було скасовано його державну реєстрацію, суд вважає, що у спірних правовідносинах були достатні підстави для скасування також і державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 4620987700:12:013:0096.

Відтак, на переконання суду, зазначені позовні вимоги є підставними та обґрунтованими.

При цьому, твердження відповідача, що рішення Городоцького районного суду Львівської області від 28.12.2020 року у справі №441/1186/17 не містить вимоги про скасування державної реєстрації земельної ділянки не береться судом до уваги, з огляду встановлені раніше обставини.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у скасуванні державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4620987700:12:013:0096 не відповідає критерію правомірності, передбаченому п.1 та п.3 ч.2 ст.2 КАС України, а тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Як наслідок, підлягають задоволенню і позовні вимоги щодо спонукання до вчинення дій.

Відтак, адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Що стосується судового збору, то, у відповідності до вимог ч.2 ст.139 КАС України, такий підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у скасуванні державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4620987700:12:013:0096.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області (адреса: м.Львів, пр.В'ячеслава Чорновола, 4; код ЄДРПОУ 39769942) скасувати державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 4620987700:12:013:0096.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (адреса: м.Львів, пр.В'ячеслава Чорновола, 4; код ЄДРПОУ 39769942) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) 1073 (одну тисячу сімдесят три) грн. 60 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Я.Мартинюк