01 березня 2024 рокусправа № 380/22432/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Львівській області (пл. Генерала Григоренка, 3, м. Львів, код ЄДРПОУ 40108833) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області, що полягає у нездійсненні ОСОБА_1 розрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні із служби в поліції з урахуванням до складових місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення, встановленої Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в поліції у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повий календарний рік служби з обов'язковим включенням до складових місячного грошового забезпечення посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби в поліції, надбавки за специфічні умови проходження служби, індексації грошового забезпечення, встановленої Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ, а також премії, та провести виплати з врахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію суми податку з доходів фізичних осіб, що розрахована та утримана із розміру перерахованої одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що із 05.01.2022 року звільнений зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію». Стаж служби в поліції при звільненні у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги становить 26 років 02 місяці 10 днів. Відповідно до інформації на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні, позивачу така допомога нарахована у розмірі 140580,57 грн. При цьому, сума цієї допомоги визначена із грошового забезпечення за грудень 2021 року із врахуванням посадового окладу 1900,00 грн., окладу за спеціальним званням 1000,00 грн., надбавки за стаж служби в поліції 1450,00 грн., надбавки за специфічні умови проходження служби 1740,00 грн., премії 4723,89 грн., всього 10813,89 грн. У відповідності до інформації щодо нарахованого грошового забезпечення та інших виплат за січень 2019-січень 2022 року у грудні місяці 2021 року позивачу була нарахована індексація грошового забезпечення у розмірі 1620,09 грн. Вказана сума при розрахунку позивачу одноразової грошової допомоги відповідачем не була врахована. Оскільки позивач право на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні набув у зв'язку з виконанням обов'язків несення військової служби, утримані суми податку з доходів фізичних осіб повинні бути виплачені йому в якості грошової компенсації.
Ухвалою суду від 29.09.2023 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що відповідно до п.1 Розділу VI Порядку № 260, поліцейським, які звільняються із служби через хворобу (за станом здоров'я), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Згідно п. 6 Розділу VI зазначеного Порядку № 260 нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення. ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліції» наказом ГУНП у Львівській області № 4 о/с від 05.01.2022. Згідно з розрахунку на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби ОСОБА_1 відповідно до вимог п.6 Розділу VI Порядку та умов затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 місячне грошове забезпечення на день звільнення зі служби (01.12.2021 рік) складалося з: посадовий оклад - 1900,00 грн.; оклад за звання - 1000,00 грн.; надбавка за стаж служби в поліції - 1450,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби - 1740,00 грн.; премія - 4423,89 грн. Всього: 10813,89 грн. Одноразова грошова допомога при звільненні становить: 10813, 89 грн. (грошове забезпечення)*26 років*50% = 140 580, 57 грн. Відтак підстав для перерахунку виплаченої одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 немає, оскільки така була нарахована та виплачена зурахуваннямусіх складових грошового забезпечення станом на день звільнення позивача. Щодо виплатити грошової компенсації суми податку з доходів фізичних осіб, відповідач зазначив, що Порядок № 44 до виплати перерахованої одноразової грошової допомоги при звільненні не застосовується, оскільки зазначена виплата не пов'язана з виконанням позивачем обов'язків служби, а є спеціальним вилом відповідальності роботодавця за порушення трудових прав працівника, а відтак не підпадає під випадки виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, які визначені зазначеним Порядком. З наведених підстав просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Позивач проходив службу в ГУНП у Львівській області та наказом Головного управління Національної поліції у Львівській області від 05.01.2022 №4 о/с «По особовому складу» звільнений з 05.01.2022 зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 (через хворобу) згідно із Законом України «Про Національну поліцію». Відповідно до вказаного наказу, стаж служби позивача в поліції при звільненні у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги становить 26 років 02 місяці 10 днів.
Відповідачем здійснено нарахування позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні в сумі 140580,57 грн. (10813,89 грн. х 26 років х 50%) та виплачено таку допомогу в сумі 138471,86 грн. (за відрахуванням військового збору 1,5%).
Нарахування допомоги здійснено виходячи із розмірів місячного грошового забезпечення позивача на день звільнення зі служби - 01.12.2021, а саме: посадовий оклад - 1900,00 грн.; оклад за звання - 1000,00 грн.; надбавка за стаж служби в поліції - 1450,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби - 1740,00 грн.; премія - 4423,89 грн., що підтверджується наданою відповідачем на запит позивача інформацією на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні та інформацією щодо нарахованого грошового забезпечення та інших виплат за січень 2019 - січень 2021.
Не погодившись із бездіяльністю відповідача, яка полягає у нездійсненні розрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні із служби в поліції з урахуванням до складових місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-XII).
Статтею 1 Закону №1282-XII встановлено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Пунктом 5 Порядку №1078 (на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 11 цього Порядку. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Відповідно до законодавчого визначення індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, яка спрямована на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи те, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, суд висновує, що механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.
При вирішенні питання щодо індексації слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема, Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку про те, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення поліцейських для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні, що забезпечує дотримання прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.
Подібна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі суддів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 03.04.2019 у справі №638/9697/17.
Також такий правовий висновок викладений і в постанові Верховного Суду від 29.04.2020 у справі №240/10130/19, який суд враховує в силу положень частини п'ятої статті 242 КАС України.
З огляду на викладене, суд робить висновок про наявність правових підстав для включення індексації грошового забезпечення до розміру одноразової грошової допомоги при звільненні позивача.
Водночас позовні вимоги в частині виплати позивачу грошової компенсації суми податку з доходів фізичних осіб, що розрахована та утримана із розміру перерахованої одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, задоволенню не підлягають, як передчасні, оскільки відповідачем ще не проведено перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні на виконання даного рішення суду. Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Отже, суд зазначає, що судовому захисту підлягає лише дійсне порушене право. Задоволення позовних вимог на майбутнє не допускається.
Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Щодо судового збору, суд зазначає, що оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування судового збору відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області (пл. Генерала Григоренка, 3, м. Львів, код ЄДРПОУ 40108833) що полягає у нездійсненні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) розрахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні із служби в поліції з урахуванням до складових місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення, встановленої Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (пл. Генерала Григоренка, 3, м. Львів, код ЄДРПОУ 40108833) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в поліції у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повий календарний рік служби з обов'язковим включенням до складових місячного грошового забезпечення посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби в поліції, надбавки за специфічні умови проходження служби, індексації грошового забезпечення, встановленої Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ, а також премії, та провести виплати з врахуванням раніше виплачених сум.
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 01.03.2024 року.
СуддяКостецький Назар Володимирович