м. Вінниця
01 березня 2024 р. Справа № 120/17904/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області в особі Тульчинського відділу про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 (надалі - позивачі) з адміністративним позовом до управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області в особі Тульчинського відділу (надалі - відповідач) про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги законний представник ОСОБА_1 зазначила, що по досягненню її доньки 16 - річного віку в серпні 2023 року, вона та батько дитини ОСОБА_3 , 24.10.2023 звернулись до відповідача із заявою, в якій просили оформити і видати неповнолітній ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки, не погодившись при цьому на обробку персональних даних.
Проте, листом від 16.11.2023 за №КО-20/6/0534-23/0534.1/20-23 відповідач повідомив про відсутність підстав у видачі такого паспорта, зазначивши, що правовідносини щодо отримання паспорта громадянина України регулюються Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 за № 5492-УІ (із змінами та доповненнями) та Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджено наказом МВС від 06.06.2019 № 456, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за № 620/33591.
Вважаючи таку відмову протиправною, з метою захисту прав та інтересів своєї неповнолітньої дитини, законний представник звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 04.12.2023 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами, також встановлено сторонам строки для подання заяв по суті позову.
У встановлений судом строк представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому він заперечує щодо задоволення даного позову. Окремо зазначає, що ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 звертались до управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області в особі Тульчинського відділу з неповним переліком документів, який передбачений розділом 3 Тимчасового порядку № 456.
Крім того, письмова відповідь від 16.11.2023 не є рішенням суб'єкта владних повноважень, оскільки зважаючи на вимоги законодавства відповідачем розглянуто заяву-звернення позивача, про результат розгляду листом поінформовано позивача у визначені законодавством порядок та строки, надавши відповідне роз'яснення щодо порядку оформлення паспорту громадянина України.
Таким чином, зазначені обставини свідчать про відсутність підстав для задоволення заявлених вимог.
Позивачем відповідь на відзив не подавалась.
Суд, з"ясувавши доводи сторін, викладені в поданих заявах по суті справи, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, встановив, що ОСОБА_1 є матір"ю неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
24.10.2023 ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , як батьки неповнолітньої ОСОБА_2 , звернулися до відповідача із письмовою заявою про оформлення та видачу неповнолітній ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, в зв'язку з досягненням останньою 16 - річного віку. В обґрунтування вимог поданої заяви зазначили про не згоду на обробку персональних даних та присвоєння будь - яких ідентифікаторів особистості. В додаток до вказаної заяви додано копію свідоцтва про народження заявника, дві фотокартки та заяву про видачу паспорта.
Разом із тим, листом від 16.11.2023 за №КО-20/6/0534-23/0534.1/20-23, відповідач повідомив про відсутність підстав у видачі такого паспорта, зазначивши, при цьому, що реалізація права на отримання позивачем паспорту можлива при умові подання всіх документів зазначених у Тимчасовому порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС від 06.06.2019 № 456, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.06.2019 року.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивачі звернулись до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, та визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із такого.
19.09.2018 Великою Палатою Верховного Суду прийнято постанову у зразковій справі № 806/3265/17 (Пз/9901/2/18) за позовом фізичної особи до Коростенського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Вказаною постановою визнано протиправною відмову Коростенського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Житомирській області у видачі позивачу (фізичній особі) паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ, та зобов'язано Коростенський районний відділ управління Державної міграційної служби України в Житомирській області оформити та видати позивачу (фізичній особі) паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України № 2503-ХІІ.
Згідно з пунктами 21, 22 частини першої статті 4 КАС України:
типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги;
зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
В силу вимог ч. 10 ст. 290 КАС України в рішенні суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи, Верховний Суд додатково зазначає: а) ознаки типових справ; б) обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм; в) обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.
На виконання зазначених вимог у постанові від 19.09.2018 за результатами розгляду зразкової справи № 806/3265/17, Велика Палата Верховного Суду навела такі ознаки типової справи:
а) позивач - фізична особа, якій територіальним органом ДМС України відмовлено у видачі паспорта у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ;
б) відповідач - територіальні органи ДМС України;
в) предмет спору - вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов'язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
Крім того, у вказаному рішенні Великою Палатою Верховного Суду зазначено, що висновки у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів ДМС України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, відповідно до Положення про паспорт № 2503-XII.
Таким чином, обставини цієї справи, склад її учасників, предмет спору між сторонами та заявлені позовні вимоги вказують на те, що ця адміністративна справа є типовою справою, яка відповідає ознакам, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі № 806/3265/17 (Пз/9901/2/18).
Згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (далі - Закон № 1402-VIII) Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.
Частиною п'ятою статті 242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Правило подібного змісту містить також частина шоста статті 13 Закону № 1402-VIII, відповідно до якої висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Крім того, згідно з ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Отже, в силу вимог чинного законодавства обов'язковими для врахування є висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, тим паче за результатами розгляду зразкових справ.
Суд зазначає, що завдяки врахуванню правових позицій Верховного Суду у зразкових та типових справах забезпечується єдність судової практики, яка найкращим чином відповідає вимогам передбачуваності, верховенству права й ефективному захисту прав людини.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 28 жовтня 1999 року у справі "Брумереску проти Румунії" (Judgment in the case of Brumarescu v. Romania) принцип правової визначеності є одним із фундаментальних аспектів верховенства права. Для того, щоб судове тлумачення відповідало вимогам Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод необхідно, щоб судові рішення були розумно передбачуваними.
Єдність судової практики є запорукою довіри громадян до судової влади, якщо суди у одних і тих самих правовідносини застосовуватимуть одні і ті самі норми законодавства, не інтерпретуючи їх на власний розсуд. Завдяки забезпеченню єдності судової практики реалізується конституційний принцип рівності всіх громадян перед законом і судом, гарантуватиметься стабільність правопорядку, об'єктивність та прогнозованість правосуддя.
Отже, беручи до уваги суб'єктний склад учасників цієї справи, зміст позовних вимог та підстави позову, зокрема те, що позивач за своїми переконаннями відмовилась від обробки персональних даних та просить видати паспорт громадянина України відповідно до Положення про паспорт № 2503-ХІІ, враховуючи правове регулювання правовідносин, з яких виник цей спір, є достатні підстави вважати, що ця справа відповідає ознакам, викладеним у рішенні Великої Палати Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 806/3265/17, а тому визнається судом типовою справою.
Відтак, при вирішенні цієї типової справи суд, з огляду на приписи ч. 5 ст. 242, ч. 3 ст. 291 КАС України, враховує правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи № 806/3265/17.
Так, вирішуючи зазначену зразкову справу, Велика Палата Верховного Суду, серед іншого, дійшла висновку, що позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки, може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних відмова територіальних органів ДМС України у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення № 2503-ХІІ, є протиправною.
Судом встановлено, що позивач зі своєю неповнолітньою донькою звернулися до відповідача із заявою про оформлення та видачу паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення № 2503-ХІІ. При цьому, зазначили, що не дають згоди на обробку персональних даних ОСОБА_2 .
Однак відповідачем відмовлено в оформленні і видачі ОСОБА_2 паспорта у формі книжечки.
В контексті вказаного, суд ще раз наголошує на тому, що право особи на отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, а не у вигляді ID-картки, підтверджене постановою Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі № 806/3265/17.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, не лише повинні враховуватись судами нижчих інстанцій, але є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права, у відповідності до ч. 5 ст. 13 Закону № 1402-VIII.
З огляду на викладене та беручи до уваги правові висновки Великої Палати Верховного Суду у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №806/3265/17, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови неповнолітній дитині - ОСОБА_2 у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки.
Суд критично оцінює доводи відповідача, що його письмова відповідь від 16.11.2023 не є рішенням суб'єкта владних повноважень, оскільки зважаючи на вимоги законодавства відповідачем саме за результатами розгляду заяви-звернення проінформовано позивача у визначені законодавством порядок та строки оформлення паспорту громадянина України.
Окрім того, суд вважає за необхідне звернути увагу відповідача на той факт, що позивачі звернулися не з запитом про надання інформації щодо порядку оформлення паспорта громадянина України, а саме з заявою про оформлення та видачу неповнолітній ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки, за фактом досягнення 16 - річного віку.
Разом із тим, листом від 16.11.2023 за №КО-20/6/0534-23/0534.1/20-23, відповідач фактично відмовив у видачі такого паспорта, зазначивши про відсутність правових підстав для оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки громадянці ОСОБА_2 .
Визначаючись щодо позовних вимог судом також враховано, що принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), N 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Щодо посилань відповідача стосовно недотримання позивачами порядку звернення для отримання паспорта громадянина України зразку 1994 року, зокрема в додаток до поданої заяви від 24.10.2023 не надано рішення суду, слід зазначити таке.
Так, Порядком №465 визначений порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, засвідчене в установленому законодавством порядку.
Із зазначеного слідує, що у випадку наявності у особи рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати цій особі паспорта громадянина України зразка 1994 року, орган ДМС має обов'язок видати такий паспорт.
Як зазначено вище, підставою для відмови у задоволенні заяви від 24.10.2023 про видачу ОСОБА_2 паспорта у формі книжечки зразку 1994 року, була відсутність рішення суду, яке позивач в апріорі не міг подати без звернення до суду з позовом.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги, суд також враховує вищезазначене рішення суду касаційної інстанції, зокрема у зразковій справі позивач просив суд визнати протиправною відмову відділу УДМС у видачі йому паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення № 2503-ХІІ та зобов'язати відділ УДМС оформити та видати позивачу паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до цього Положення, без передачі будь-яких даних про позивача до Єдиного державного демографічного реєстру, без формування (присвоєння) унікального номера запису в Реєстрі та без використання будь-яких засобів Єдиного державного демографічного реєстру.
Водночас за результатами розгляду справи Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача у спірних правовідносинах є зобов'язання територіального органу УДМС оформити та видати позивачу паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення № 2503-XII.
Відтак, суд не вбачає підстав для прийняття іншого рішення у цій справі.
Також, під час розгляду справи судом враховано правову позицію, викладену в постановах Верховного Суду від 17.05.2023 у справі №420/12574/21 та від 09.11.2023 у справі №380/16510/22, яка релевантна до обставин даної справи.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови в оформленні та видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки є протиправними, а відтак, для належного захисту порушених прав неповнолітньої дитини, слід зобов'язати відповідача оформити та видати їй такий паспорт.
Судом враховується, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У зв'язку із відсутністю доказів понесених судових витрат, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову, викладену у листі від 16.11.2023 вх.№КО-20/6/0534-23/0534.1/20-23 Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області в особі Тульчинського відділу, в оформленні та видачі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з досягненням 16-річнного віку паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Зобов'язати Управління Державної міграційної служби у Вінницькій області в особі Тульчинського відділу оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з досягненням 16-річнного віку паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 )
Відповідач: Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області в особі Тульчинського відділу (вул. Успенська, 3, м. Тульчин, Вінницька область, 23600, код ЄДРПОУ 37836770)
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна