Постанова від 23.02.2024 по справі 572/754/24

Сарненський районний суд

Рівненської області

Справа № 572/754/24

Провадження №3/572/424/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2024 року

Суддя Сарненського районного суду Рівненської області ВЕДЯНІНА Т.О., розглянувши матеріали, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку та жительку АДРЕСА_1 , непрацюючу,

за ч.1 ст. 173-2 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ :

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 25 січня 2024 року серії ВАБ №942249 - 25 січня 2024 року о 21 год. 59 хв. було за місцем проживання по АДРЕСА_1 виражалась нецензурною лайкою в сторону чоловіка, чим вчинила домашнє насильство.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.173-2 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила.

Дослідивши матеріали справи суд дійшов до наступного.

Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є в тому числі всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом (ст. 245 КУпАП).

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно положень ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Суд розглядає справу про адміністративне правопорушення лише в межах обставин викладених у протоколі про адміністративне правопорушення.

Суд не вправі самостійно змінювати фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка є викладом обставин складу адміністративного правопорушення, що ставиться у вину особі, винуватість якої у скоєнні правопорушення має доводитися в суді; перекваліфіковувати дії, самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки суд, діючи таким чином, порушує вимоги статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, перебираючи на себе функції прокурора та позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.

Так, фабула протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №942249 не містить даних про те хто саме виражався нецензурною лайкою і в чию саме сторону були образи.

Крім того, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи.

Тобто, всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути доведені сукупністю належних і допустимих доказів.

На підтвердження обставин вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства, надано рапорт про реєстрацію повідомлення в органах поліції від 25 січня 2024 року ОСОБА_1 , що її чоловік вчиняє насильство відносно неї, пояснення ОСОБА_1 з яких вбачається, що 25.01.2024 року о 21 год.35 хв. що між нею та чоловіком виникла суперечка під час якої чоловік став її обзивати та намагався вдарити, в зв'язку з чим вона викликала поліцію, та пояснення ОСОБА_2 , який вказав, що між ним та його дружиною виникла сварка, на побутовому грунті.

Тобто вищезазначені дані не відповідають діям, описаними в протоколі, як склад адміністративного правопорушення, яке вчинила ОСОБА_1 .

Будь-яких інших доказів на підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, за обставин викладених у протоколі, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять.

Свідків події та обставин, що зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, не було.

Згідно ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину; обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Сукупність наведених обставин свідчить про відсутність в матеріалах справи переконливих доказів, що доводять вину ОСОБА_1 .

Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись п. 1 ст. 247, п. 3 ст. 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ

Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.173-2 КУпАП, закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя