Справа №766/1372/23
н/п 1-кс/766/1539/24
04.03.2024 року слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши в судовому засіданні клопотання слідчого СВ ВП № 2 ХРУП ГУНП в Херсонській області майора поліції ОСОБА_3 про накладення арешту тимчасово вилученого майна у кримінальному провадженні №42022230000000465 від 10.12.2022, внесеного за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, -
Слідчий СВ ВП № 2 ХРУП ГУНП в Херсонській області майор поліції ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням, в якому просить накласти арешт на майно, що належить підозрюваній ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із забороною володіння, користування та розпорядження наступним майном:
- 44/100 частин об'єкта житлової нерухомості, а саме будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна - 15778781;
- земельну ділянку (1/1 частки) - кадастровий номер 6510136900:01:001:1049 площею 0,0515 га., розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .
Мотивуючи клопотання слідчий вказує, що у провадженні СВ ВП №2 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області перебуває кримінальне провадження № 42022230000000465 від 10.12.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого. ч. 5 ст. 111-1 КК України за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Херсон, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Під час проведення досудового розслідування встановлено, що з метою встановлення контролю на тимчасово окупованій території Херсонської області невстановлені особи з числа спецслужб, військових формувань російської федерації та окупаційної влади Херсонської області відповідно до «Указу Главы Военно-гражданской администрации Херсонской области Сальдо В. от 12 мая 2022 г. № 018-р «о структуре органов исполнительной власти»» створили незаконний орган - «Департамент труда и социальной политики», який в подальшому реорганізувався в окупаційний орган - «Управление труда и социальной политики Херсонского городского округа военно-гражданской администрации Херсонской области», який розташовувався за адресою: м. Херсон, вул. Рєпіна, 1 та підшукували осіб для співпраці у вказаному незаконному органі, створеному окупаційною владою, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
01.07.2022 наказом № 4/од т.зв. «начальника Департаменту труда и социальной политики» «Об утверждении Положения об управлении труда и социальной политики» (далі - «Управления») затверджено «Положение об Управлении труда и социальной политики города Херсона», на тимчасово окупованій території м. Херсона, серед інших, створено не передбачений законодавством України орган виконавчої влади т.зв. «Управление труда и социальной политики города Херсона», яке знаходилось за адресою: м. Херсон, вул. Репіна, буд. 1, до повноважень якого входило питання щодо «реализации полномочий Департамента на территории города Херсона в сфере социального обеспечения населения и социальной защиты пенсионеров, инвалидов, одиноких нетрудоспособных граждан, детей-сирот, одиноких матерей, многодетных, а также малообеспеченных семей с детьми, граждан льготных категорий, граждан - вынужденных переселенцев, других социально незащищенных граждан, нуждающихся в помощи и социальной поддержки со стороны государства, физических и юридических лиц». Відповідно до «общих положений», діяльність «Управления» керується «актами Военно-гражданской администрации Херсонской области, законами и нормативно-правовыми актами, приказами и распоряжениями Департамента, а также настоящим положением».
Достовірно знаючи про розпочате широкомасштабне вторгнення держави-агресора на територію України, нанесення ракетно-бомбових ударів по військових та цивільних об'єктах України, а також введення на територію суверенної країни військ держави-агресора, достеменно знаючи про факт захоплення території Херсонської області збройними силами російської федерації, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною та недоторканною, будучи обізнаною про те, що Херсонська область є невід'ємною частиною України, громадянка України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, діючи умисно, підтримуючи агресію російської федерації проти України, добровільно погодилась та зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному державою-агресором на тимчасово окупованій території Херсонської області, який входив у структуру окупаційної адміністрації держави-агресора - «Управлении труда и социальной политики Херсонского городского округа военно-гражданской администрации Херсонской области».
ОСОБА_4 , у невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше 6 липня 2022 року добровільно прийняла пропозицію окупаційної влади держави-агресора та була призначена на посаду «начальника Управления труда и социальной политики Херсонского городского округа военно-гражданской администрации Херсонской области», на якій виконувала організаційно-розпорядчі функції, які виразилися у пошуку та підборі працівників для виконання функцій цієї установи, управлінні новоствореним трудовим колективом, виданні наказів про прийняття на роботу до окупаційного органу, визначення функціональних обов'язків працівникам, шляхом затвердження посадових інструкцій членів трудового колективу, відповідала за роботу щодо організації призначення та регулярного забезпечення соціальних виплат громадянам, які мають право на їх отримання і які стояли на обліку в окупаційному органі - «Управлении труда и социальной политики Херсонского городского округа военно-гражданской администрации Херсонской области» в міських, районних у містах Херсонської області, а саме: щомісячної виплати інвалідам в розмірі 10000 рублів, щомісячної виплати по догляду за інвалідами І групи, дітьми - інвалідами, чи особою, яка досягла 80-річного віку в розмірі 3000 рублів, щомісячної виплати ветеранам Великої Вітчизняної війни в розмірі 5000 рублів, одноразової виплати по вагітності в розмірі 10000 рублів, одноразової виплати при народженні дитини в розмірі 20000 рублів, щомісячної виплати на дитину у віці від 0-18 років чи до 23 років (при умові очного навчання) в розмірі 4000 рублів, щомісячної виплати одиноким матерям (батькам) на кожну дитину в розмірі 10000 рублів, щомісячної виплати на дитину під опікою чи піклуванням в розмірі 15000 рублів, щомісячної виплати на поховання в розмірі 10000 рублів, направленні запитів до інших окупаційних органів Херсонської області з розпорядженням про вчинення дій, направлених на надання і підтвердження інформації, необхідної для соціального забезпечення населення цим органом, надавала особисто вказівки працівникам, які здійснювали прийняття і перевірку документів у громадян щодо видів зазначених соціальних виплат, виконувала доручення, розпорядження та укази органів, створених окупаційною владою на тимчасово окупованій території Херсонської області.
Крім цього, ОСОБА_4 в окупаційному органі виконувала адміністративно-господарські функції, а саме: управляла та розпоряджалася державним майном України, яке залишилося під час окупації міста Херсона - сервером з даними щодо соціальної роботи управління соціального захисту Дніпровської в місті Херсоні ради Міністерства соціальної політики України.
Таким чином, ОСОБА_4 з липня 2022 року по листопад 2022 року, перебуваючи на території тимчасово окупованого військами держави-агресора м. Херсона, діючи добровільно з прямим умислом, зайняла посаду «начальника Управления труда и социальной политики Херсонского городского округа военно-гражданской администрации Херсонской области» та вчиняла дії, спрямовані на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора з метою завдання шкоди національним інтересам Україні шляхом реалізації дій та рішень окупаційної адміністрації «Департаменту труда и социальной политики Военно-гражданской администрации Херсонской области», чим намагалася сприяти створенню її позитивного іміджу серед місцевого населення.
Таким чином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
09.02.2024 ОСОБА_4 в рамках кримінального провадження №42022230000000465 від 10.12.2022 у порядку ст. 278 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
09.02.2024 ОСОБА_4 у відповідності до вимог статей 278, 111, 112, ч. 8 ст. 135 КПК України, повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваної ОСОБА_4 на 15,16 та 17 лютого 2024 року опубліковані в газеті КМУ «Урядовий кур'єр» та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 а також відправлені за останньою відомою адресою проживання.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , володіє на праві приватної спільної часткової власності в розмірі 44/100 частин об'єкта житлової нерухомості, а саме: будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (цей будинок належить ОСОБА_4 відповідно до свідоцтва, виданого приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального органу ОСОБА_5 30.09.2011 року за р.№2426, зареєстрованому в електронному Реєстрі права власності на нерухоме майно 05.10.2011 року, згідно витягу про держану реєстрацію права №31553413, виданим Херсонським державним бюро технічної інвентаризації 05.10.2011 року, номер запису 25422 в книзі №1455, реєстраційний номер майна - 15778781. Після чого на підставі договору дарування від 18.04.2012 серія ВРР 295800, посвідчене приватним нотаріусом ОСОБА_5 за р.№573 подарувала рідному сину ОСОБА_6 28/100 частин вказаного будинку. Також на підставі договору дарування від 18.04.2012 серія ВРР 970001, посвідчене приватним нотаріусом ОСОБА_5 за р.№575 подарувала рідній доньці ОСОБА_7 28/100 частин вказаного будинку) майна належить відповідно до свідоцтва).
Крім цього, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , володіє на праві власності в розмірі 1/1 частки земельною ділянкою - кадастровий номер 6510136900:01:001:1049 площею 0,0515 га., розташованою за адресою: АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право власності, серія та номер: НОМЕР_1 , виданий 03.03.2015, видавник державний реєстратор ОСОБА_8 ; рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер :1737, виданий 20.02.2015 Херсонською міською радою.
Слідчий в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, зі змісту якої вбачається, що клопотання підтримує в повному обсязі та просить розглянути клопотання за його відсутності, додаткових пояснень до клопотання не має.
Вивчивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя приходить до наступного.
Згідно норми ч.1 ст. 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Відповідно до ч. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Згідно ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів.
Відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
У відповідності до ч. 5 ст. 171 КПК України, клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено.
Згідно ч. 7 ст. 237 КПК України, вилучені речі та документи, що не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню, оскільки вказане майно має значення для кримінального провадження, так як містить відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, тобто містить ознаки речових доказів, зазначених в ст. 98 КПК України та є майном, що підлягає конфіскації, як виду покарання.
Також слідчий суддя вважає за необхідне заборонити користуватися та розпоряджатися зазначеним майном, оскільки існує можливість приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, передачі вищезазначеного майна.
Керуючись ст. ст. 98, 131, 132, 167, 170-173 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого СВ ВП № 2 ХРУП ГУНП в Херсонській області майора поліції ОСОБА_3 - задовольнити.
Накласти арешт на майно, що належить підозрюваній ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 :
- 44/100 частин об'єкта житлової нерухомості, а саме будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер майна - 15778781;
- земельну ділянку (1/1 частки) - кадастровий номер 6510136900:01:001:1049 площею 0,0515 га., розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , заборонивши володіння, користування та розпорядження наступним майном.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Підозрюваний, його захисник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання подається слідчому судді.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддяОСОБА_1