Справа № 484/428/24
Првадження № 3/484/415/24
05.03.2024 м. Первомайськ
Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Шикеря І.А., розглянувши справу, яка надійшла до суду від Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , головного бухгалтера тво директора КП Первомайської міської ради «Затишок», проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 164-14 КУпАП, -
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі» головним державним аудитором відділу контролю у сфері закупівель Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області Зайцевою О.В. в ході здійснення моніторингу процедури закупівлі, проведеної Комунальним підприємством Первомайської міської ради «ЗАТИШОК» (далі - КП «ЗАТИШОК», замовник) за предметом: «Ремонт та облаштування споруди цивільного захисту протирадіаційного укриття за адресою вул. Корабельна, 16 (ДК 021:2015:45300000-0: Будівельно-монтажні роботи)» (інформацію про закупівлю оприлюднено в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2023-10-18-010511-а), підпорядкованість - Первомайська міська рада, місцезнаходження: 55200, Миколаївська область, місто ІІервомайськ, вулиця Київська, 63А, було виявлено, що ОСОБА_1 порушила законодавство про закупівлі в частині придбання послуг без проведення процедури закупівлі відповідно до вимог закону, що відображене у висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UA-M-2023-11-13-000048, який 29.11.2023 оприлюднений в електронній системі закупівель, при цьому визначене у висновку порушення не усунуто та висновок не оскаржено до суду.
За результатами зазначеного моніторингу було встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до пункту 2.10 розділу II Положення про уповноважену особу з публічних закупівель КП «ЗАТИШОК», затвердженого наказом т.в.о. директора КП «ЗАТИШОК» від 07.10.2022 №48/1, та пункту 4 частини десятої статті 11 Закону України «Про публічні закупівлі» здійснює вибір процедури закупівлі та проводить процедури закупівлі. Крім того, згідно розпорядження Первомайського міського голови від 16.03.2022 № 120-рк на ОСОБА_1 покладено тимчасове виконання обов'язків директора Комунального підприємства Первомайської міської ради «ЗАТИШОК», який згідно пунктів 7.8, 7.12 статуту Комунального підприємства Первомайської міської ради «ЗАТИШОК», затвердженого рішенням Первомайської міської ради від 25.02.2010 №21, керує підприємством і несе персональну відповідальність за виконання покладених на нього завдань, а також за дотримання чинного законодавства та інших нормативних актів України, самостійно, в межах своєї компетенції, діє без довіреності від імені підприємства, підписує договори.
18.10.2023 за адресою: вул. Київська, 63а, м. Первомайськ Миколаївська область ОСОБА_1 уклала з ТОВ «Еталонсервіс» договір (закупівля послуг за бюджетні кошти в умовах воєнного стану) № 6 на надання послуг щодо «Ремонту та облаштування споруди цивільного захисту протирадіаційного укриття за адресою вул. Корабельна, 16» за відсутності підстав для укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів, а саме: без документального підтвердження проведення закупівлі для здійснення заходів, спрямованих на забезпечення захисту об'єктів підприємств, установ та організацій електроенергетичного, ядерно-промислового, вугільно-промислового та нафтогазового комплексів, у тому числі для організації захисту їх працівників у частині будівництва, створення та облаштування об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, а також для відновлення зруйнованих або пошкоджених внаслідок збройної агресії РФ таких об'єктів, що є порушенням пункту 5 та підпункту 15 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (в редакції на час проведення закупівлі).
Тобто ОСОБА_1 вчинила правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст. 164-14 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена своєчасно і належним чином, проте надана до суду заяву з клопотанням про розгляд справи за її відсутності на підставі матеріалів, наявних у справі. Вину визнає повністю.
Вирішуючи справу на підставі наявних доказів, суд дійшов висновку про те, що вина ОСОБА_1 знайшла своє повне підтвердження під час розгляду справи.
Частиною 3 статті 164-14 КУпАП встановлено відповідальність за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та неоновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації.
Диспозиція ч.3 ст. 164-14 КУпАП є бланкетною, тобто не називаючи конкретних ознак правопорушення, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів.
Статтею 5 Закону «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII (далі Закон №2939-XII) встановлено, що контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.
Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об'єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель.
Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.
Водночас, порядок здійснення моніторингу здійснення публічних закупівель визначений ст.7-1 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі Закон № 922-VIII), згідно якої моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).
Моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та його виконання.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області від 13.11.2023 № 98-3, відповідно до ч.2 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі», розпочато моніторинг процедур закупівель відповідно до переліку, що додається, зокрема, закупівлі № UA-2023-10-18-010511-а, яка оприлюднена на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель 18.10.2023.
За результатами проведеного моніторингу Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області в електронній системі публічних закупівель оприлюднено висновок від 29.11.2023 про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2023-10-18-010511-а, яким встановлено порушення п.5, пп.15 п.13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі».
Відповідно до п.3-7 р.X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.
На виконання вищезазначеної правової норми, постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 за № 1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі - Особливості).
Пунктом 5 Особливостей заборонено придбання замовниками товарів, робіт і послуг до/без проведення процедури закупівлі відкриті торги/використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначеної цими особливостями, та укладення договорів про закупівлю, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедури закупівлі відкриті торги/використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначеної цими особливостями (крім випадків, передбачених пунктами 9 і 13 цих особливостей).
Відповідно до п.п.15 п.13 Особливостей, придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли здійснюється закупівля товарів, робіт і послуг для здійснення заходів, спрямованих на забезпечення захисту об'єктів підприємств, установ та організацій електроенергетичного, ядерно-промислового, вугільно-промислового та нафтогазового комплексів, у тому числі для організації захисту їх працівників у частині будівництва, створення та облаштування об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, а також для відновлення зруйнованих або пошкоджених внаслідок збройної агресії Російської Федерації таких об'єктів.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 164-14 КУпАП підтверджується матеріалам, які містяться у справі та її заявою, наданою до суду.
При накладенні стягнення відповідно до ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи наведене, характер вчиненого правопорушення, наявні дані про особу правопорушниці, яка повністю визнала свою вину, вперше притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 стягнення, передбачене ч.3 ст. 164-14 КУпАП, у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі п'ятиста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 25500 грн.
Крім того, на підставі п.5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ст. 40-1 КУпАП із ОСОБА_1 на користь держави слід стягнути судовий збір.
Керуючись ст. ст. 33, 283, п.1 ч.1 ст. 284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 164-14 КУпАП та накласти на неї стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в 25500 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) грн.. на користь держави.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір на користь держави, в сумі 605, 60 грн.
Постанову може бути оскаржено особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Миколаївського апеляційного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СУДДЯ: І.А.ШИКЕРЯ