Справа № 346/536/24
Провадження № 2-а/346/29/24
04 березня 2024 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Яремин М.П., вивчивши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
01.02.2024 року позивач звернувся до Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області із вказаною позовною заявою, яку ухвалою зазначеного суду від 05.02.2024 року залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків, вказаних в мотивувальній частині ухвали, шляхом подачі належно оформленої позовної заяви та долучення належним чином засвідчених копій документів, їх належної якості, а також документа про сплату судового збору в розмірі 605,60 грн. Крім того, позивач зазначає, що адреса його реєстрації: АДРЕСА_1 , однак, не додає до позовної заяви доказів реєстрації його місця проживання (перебування) на території Коломийського району Івано-Франківської області, з метою перевірки дотримання правил підсудності.
01.03.2024 року представником позивача Підлуським В.Д. подано до суду заяву про усунення недоліків, до якої долучено оновлену позовну заяву (адміністративний позов), оскаржувану постанову, заяву-клопотання, копії подяки, свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , виданого 18.12.2010 року, свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 22.07.2022 року та серії НОМЕР_3 від 25.08.2011 року, посвідчення серії НОМЕР_4 , заяви від 18.01.2024 року, постанов Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 03.05.2022 року та від 20.07.2023 року, постанови Івано-Франківського апеляційного суду від 21.08.2023 року, заяву про примусове виконання, копію паспорта позивача та квитанцію про сплату судового збору в розмірі 606 грн.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч.1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Підсудність за вибором позивача (альтернативна підсудність) - це такий вид підсудності, за умовами якої позивачеві надається право за своїм вибором пред'явити позов в один з декількох визначених у законі судів.
Тобто, законодавець передбачив можливу альтернативну підсудність розгляду окремих категорій справ і наділив правом вибору звернення до суду виключно позивача.
За загальним правилом підсудності, визначеним ч.2 ст. 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
В позовній заяві місцезнаходження відповідача позивач вказує: АДРЕСА_2 ; своє зареєстроване місце проживання зазначає: АДРЕСА_1 , проте, доказів на підтвердження зареєстрованого у встановленому законом порядку місця свого проживання (перебування, знаходження) за вказаною адресою позивачем не надано.
Згідно з долученою позивачем копією його паспорта громадянина України сесії НОМЕР_5 , в ньому міститься відмітка про зареєстроване його місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ; відомості внесені 13.11.1998 року.
При цьому, з відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру № 432164 від 02.02.2024 року вбачається, що інформація про зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутня.
Крім того, згідно з відповіддю відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання в Івано-Франківській області № 3934/24-Вх. від 04.03.2024 року щодо місця проживання позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в графі “ місце проживання ” вказано “ без реєстрації ”.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Оскільки матеріали позовної заяви не містять доказів реєстрації місця проживання (перебування, знаходження) позивача у Коломийському районі Івано-Франківської області, підстав для розгляду цієї справи Коломийським міськрайонним судом Івано-Франківської області не встановлено.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що справа підлягає передачі за підсудністю до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області, тобто за місцезнаходженням відповідача.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Недотримання правил юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Згідно з нормами Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини» інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Враховуючи викладене та, керуючись ст.ст. 20, 26, 29, 30, 294, 295, 297 КАС України,-
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення передати на розгляд за підсудністю до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області (76000, м.Івано-Франківськ, вул. Ґрюнвальдська, 11).
Передачу справи здійснити в порядку, передбаченому ч. 8 ст. 29 КАС України, а самене пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Суддя: Яремин М. П.