202/17153/23
№ 1-кп/202/335/2024
05 березня 2024 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
за участю секретаря ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпро кримінальне провадження № 22023050000003230 від 03.08.2023року за обвинуваченням:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, уродженець м. Красний Лиман (Лиман) Донецької області, зареєстрований та проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий,
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 111-1 КК України,
сторони кримінального провадження, які приймали участь у судовому розгляді:
прокурор ОСОБА_4
захисника ОСОБА_5
обвинувачений ОСОБА_3
Формулювання обвинувачення, як визнане судом доведеним
Починаючи з 25.05.2022 до 30.09.2022, Російською Федерацією тимчасово окуповано територію міста Лиману Донецької області.
Представниками Російської Федерації на тимчасово окупованій території м. Лиману Донецької області створено підпорядковану, керовану та фінансовану Російською Федерацією окупаційну адміністрацію, в яку входили органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України.
При цьому, представники підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів узурпували виконання владних функцій держави на тимчасово окупованій території м. Лиману Донецької області, здійснювали підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах, у тому числі із числа громадян України, які на той час перебували на вказаній тимчасово окупованій території. Кінцевою метою окупаційних органів, є інтеграція та подальше незаконне включення захопленої частини суверенної держави Україна до складу Російської Федерації.
12.06.2022 указом т.зв. «главы ДНР» № 285 «Об администрации города Красный Лиман» на тимчасово окупованій території м. Лиману Донецької області створена не передбачена законодавством України т.зв. «местная администрация Донецкой Народной Республики - администрация города Красный Лиман», яка розташована за адресою: Донецька область Краматорський район, м. Лиман, вул. Незалежності, буд. 46, та на яку незаконно покладено здійснення функції властивих міській раді України.
08.06.2022 року діючи умисно, реалізуючи свій протиправний умисел, з корисливих мотивів, з метою усунення перешкод провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора,громадянин України ОСОБА_3 будучи обізнаним про факт ведення Російською Федерацією (далі - РФ) агресивної війни проти України, невизнання РФ поширення державного суверенітету України на її тимчасово окуповані території,перебуваючи у приміщенні адміністративної будівлі РЕМу (районні електричні мережі), яка знаходиться за адресою: Донецька обл., Краматорський р-н., м. Лиман, вул. Свєрдлова, б. 22, прийняв пропозицію т.зв. директора «государственного унитарного предприятия ДНР, региональной энергоснабжающей компании г. Горловка» - ОСОБА_6 про зайняття посади т.зв. «и.о. главного инженера «Краснолиманского района електрических сетей» «ГУП ДНР» «Региональная енергопоставляющая компания «технической единицы «центральные електрические сети» Министерства угля и енергетики ДНР»» (далі - «РЕК»), яку обіймав до початку активної фази деокупації м. Лиману Донецької області, тобто до 09.09.2022.
Обіймаючи посаду головного інженера ОСОБА_3 фактично будучи заступником керівника РЕКу ОСОБА_7 (відносно якого здійснювалось досудове розслідування в іншому кримінальному провадженні) виконував наступні організаційно-розпорядчі та організаційно-господарські функції: Проведення інструктажів працівників РЕКу; Загальний контроль за роботою особового складу ремонтної бригади; Визначення автотранспорту та особового складу ремонтної бригади для виконання ремонтних робіт з відновлення електромережі м. Лимана; Надання допуску (дозволу) працівникам ремонтної бригади на виконання ремонтних робіт з відновлення електромережі м. Лимана; Здійснення контролю за виконанням працівниками ремонтної бригади ремонтних робіт з відновлення електромережі м. Лимана; Перевірка якості виконаної працівниками ремонтної бригади роботи з відновлення електромережі м. Лимана; Складання планів ремонтних робіт на лінії електромережі м. Лимана; Надання вказівок комірнику про видачу ремонтній бригаді матеріалів для відновлювальних робіт на лінії електропередач м. Лимана; Звітування бухгалтеру підприємства про об'єм використаних ремонтною бригадою матеріалів; У разі відсутності керівника РЕКу, виконання його обов'язків.
Таким чином, ОСОБА_3 обіймаючи вище наведену посаду був уповноважений та фактично займався усуненням перешкод при провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, яка згідно з т.зв ліцензією «министерства угля и энергетики донецької народної неспубліки» №008142 від 05.02.2021 року, т.зв. постанови «Совета Министров ДНР» №10-25 від 03.06.2015 року та т.зв. «устава государственного унитарного предприятия донецкой народной республики «региональная энергопоставляющая компания», що затверджена т.зв «приказом министерства угля и энергетики донецкой народной республики» від 26.01.2021 року №23 полягала, в тому числі, у поставці електричної енергії суб'єктам господарювання та органам державного управління т.зв. «ДНР» за регульованим тарифом.
У зв'язку з нестабільністю ситуації в окупованому місті Лиман підприємство «Краснолиманский район електрических сетей государственного унитарного предприятия донецкой народной республики «региональная энергопоставляющая компания техническая еденица центральные электрические сети Министерства угля и энергетики ДНР» не завершило процес стабілізації робочого процесу і діяло в обмеженому режимі.
Так, у період з 08.06.2022 по 09.09.2022 року ОСОБА_3 усуваючи перешкоди при провадженні вказаним підприємством господарської діяльності, забезпечив відновлення пошкоджених в результаті бойових дій електромереж з метою подальшого надання «РЕК», під час окупації, послуг з електропостачання користувачам м. Лиману та прилеглих населених пунктів Донецької області, в тому числі незаконним органам влади, створеним на тимчасово окупованій території та окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме: т.зв. «администрации г. Красный Лиман, отдела милиции ДНР г. Красный Лиман, военной комендатуры ДНР в г. Красный Лиман».
Кінцевою метою ОСОБА_3 як т.зв. «и.о. главного инженера «Краснолиманского района електрических сетей» «ГУП ДНР» «Региональная енергопоставляющая компания «технической единицы «центральные електрические сети» Министерства угля и енергетики ДНР»» було усунення перешкод у здійсненні «ГУП ДНР» «Региональная енергопоставляющая компания «технической единицы «центральные електрические сети» Министерства угля и енергетики ДНР»» господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
Стаття (частина статті) закону України про кримінальну відповідальність, що передбачає відповідальність за кримінальне правопорушення, винуватими у вчиненні якого визнається обвинувачений.
Частина 5 статті 27, Частина 4 статті 111-1 КК України, яка передбачає відповідальність за пособництво шляхом усунення перешкод у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора - карається штрафом до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна.
Позиція обвинуваченого
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 свою вину в вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 111-1 КК України визнав у повному обсязі, суду показав, що злочини вчинив за обставин, які викладені в обвинувальному акті, та пояснив, що опинився на окупованій території і йому запропонували роботу, та з огляду на те, що не було на що жити він погодився на пропозицію працювати головним інженером «Краснолиманского района електрических сетей» «ГУП ДНР» «Региональная енергопоставляющая компания «технической единицы «центральные електрические сети» Министерства угля и енергетики ДНР». За час перебування на посаді приймав участь у відновленні ліній електропередач. Отримав заробітну плату від окупаційної влади в розмірі 22 000 грн..
Мотиви суду
Відповідно до положень ч. 3 ст. 349 КПК України, враховуючи, що проти цього не заперечують учасники судового провадження, суд визнав недоцільним дослідження доказів щодо обставин справи, які ніким не оспорюються. При цьому судом з'ясовано, що зазначені особи правильно розуміють зміст цих обставин, добровільність їх позицій не викликає сумнівів, а також роз'яснив їм, що у такому випадку вони будуть позбавлені права оскаржувати ці обставини в апеляційному порядку.
Кваліфікація дій обвинуваченого
Суд допитав обвинуваченого, дослідив письмові докази, матеріали, що характеризують обвинуваченого та дійшов висновку, що вина ОСОБА_3 доведена повністю і він повинен нести кримінальну відповідальність за пособництво шляхом усунення перешкод у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.
Дії ОСОБА_3 суд кваліфікує за ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 111-1КК України.
Мотиви призначення покарання
При призначенні покарання обвинуваченому суд, відповідно до ст. 65 КК України враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, який відноситься відповідно до вимог ст. 12 КК України до нетяжкого злочину, особу винного, який раніше не судимий судимий, характеризується посередньо, на обліку у лікаря нарколога та психіатра не перебуває.
Обставиною, що пом'якшує покарання, суд вважає щире каяття та активне сприяння розкриттю злочину.
Обставин, що обтяжують покарання, судом не встановлено.
Обвинувачений вчинив кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України, під час дії воєнного стану, який введений на території України відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та продовжений на даний час, що є найбільш небезпечними посяганнями на суспільні відносини, які забезпечують державну безпеку, обороноздатність, незалежність країни, її конституційний лад, що свідчить про підвищену суспільну небезпечність вчиненого.
Суб'єктом злочину, передбаченого ст. 111-1 КК України є громадянин України, який добровільно, усвідомлено співпрацює із окупаційною цивільною чи військовою владою на шкоду власній державі.
Пособництво у провадженні господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора характеризується, як суспільно-психологічне явище добровільної, ідейно-вмотивованої співпраці з ворогом, за результатами якої підривається національна безпека України, створюється загроза державному суверенітету, територіальній цілісності, конституційному ладу та іншим національним інтересам держави.
Тому суд, з урахуванням обставин справи та особи обвинуваченого який , відповідно до своїх моральних якостей і втраченого почуття обов'язку перед державою та суспільством не заслуговує на довіру та не може виправитися без застосування до нього саме реального покарання, так як серед суспільства є тим індивідом, який несе небезпеку інтересам держави, вважає, що необхідним та достатнім покаранням для його виправлення буде покарання у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади з конфіскацією частини належного йому майна. Саме таке покарання, на думку суду, буде сприяти виправленню ОСОБА_3 .
Відповідно до ч. 2 ст. 124 КПК України, з обвинуваченого на користь держави слід стягнути витрати за проведення судової портретної експертизи у сумі 5735,52 грн.
Питання щодо речових доказів вирішити відповідно до ст. 100 КПК України.
Керуючись ст.ст. 366-368, 371, 374, 376, 395 КПК України, суд, -
ОСОБА_3 визнати винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 111-1 КК України та призначити йому покарання у виді трьох років позбавлення волі з позбавленням права обіймати будь які посади в органах державної влади України та посади пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на підприємствах, установах, організаціях державної форми власності строком на 10 років, з конфіскацією 1\2 частини належного йому майна.
Запобіжний захід ОСОБА_3 у виді тримання під вартою, до набрання вироком законної сили, залишити без змін.
Строк покарання рахувати з моменту затримання - 18.06.2023 року, зарахувати у строк покарання попереднє ув'язнення.
Речові докази - зберігати при матеріалах кримінальної справи.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави, судові витрати, пов'язані з проведенням судової експертизи у сумі 5735,52 грн.
Вирок може бути оскаржений до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з обмеженнями встановленими ч. 3 ст.349 КПК України
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.
Головуючий ОСОБА_8