Справа № 646/2272/24
№ провадження №3/646/1430/2024
іменем України
01.03.2024 року м. Харків
Суддя Червонозаводського районного суду м. Харкова Шиховцова А.О., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від Військової частини НОМЕР_1 щодо притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Гурбинці Пирятинського району Полтавської області, громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_2 , військовослужбовця, кулеметника 9 окремого стрілецького батальйону (далі - ОСБ) стрілецької роти 2 взводу 2 відділення військової частини НОМЕР_1 , військовий квиток серії НОМЕР_3 , виданий ІНФОРМАЦІЯ_2 02.11.2023, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місцезнаходження: військова частина НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
До Червонозаводського районного суду м. Харкова із військової частини НОМЕР_1 надійшли матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення серії НОМЕР_1 від 20.02.2024 солдат ОСОБА_1 20.02.2024 о 14:00 год. виявлений з ознаками алкогольного сп'яніння - різкий запах алкоголю з ротової порожнини, нерівна хода, почервоніння обличчя, заплутані розмови на території тимчасової дислокації військової частини НОМЕР_1 у АДРЕСА_2 в умовах дії воєнного стану - особливого періоду під час виконання службових обов'язків. Солдат ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного та наркотичного сп'яніння, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшов висновку про необхідність повернення справи про адміністративне правопорушення для дооформлення органу, який його склав, з наступних підстав.
Частиною 2 ст. 7 КУпАП передбачено, що провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Приписами частини 1 статті 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За змістом статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне порушення зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, в тому числі і її місце проживання.
Відповідно до ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Пунктами 1, 2 частини 1 статті 278 КУпАП закріплено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Так, у даному протоколі відсутні повні відомості про фактичне місце проживання ОСОБА_1 , оскільки не зазначено номер будинку, номер квартири (у разі наявності), назву вулиці, що позбавляє можливості суд повідомити його про розгляд справи та за результатами розгляду направити на його адресу постанову.
Крім цього, порядок та вимоги до форми складення документів регламентовано Інструкцією зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженою Наказом Міністерства оборони України від 23 жовтня 2021 року № 329.
Відповідно до Розділу І Інструкції, протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 КУпАП мають право складати командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів).
Так, протокол про адміністративне правопорушення серії НОМЕР_1 №86 від 20.02.2024 відносно ОСОБА_1 складено командиром 2 військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_2 . При цьому, матеріали справи не містить витяг із наказу, відповідно до якого підполковник ОСОБА_2 займає посаду командира військової частини НОМЕР_1 .
За таких обставин, в порядку ст. 278 КУпАП справа підлягає поверненню для дооформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 172-20, 256, 276,278 КУпАП, суд
Матеріали справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до військової частини НОМЕР_1 для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.О. Шиховцова