Справа № 397/244/24
н/п : 3/397/235/24
04.03.2024 сел. Олександрівка
Суддя Олександрівського районного суду Кіровоградської області Максимович І.В., розглянувши матеріали справ про адміністративне правопорушення №397/244/24 (н/п 3/397/235/24) та №397/245/24 (н/п 3/397/236/24), які надійшли від відділу поліції №1(м.Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка не працює, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп - НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),
20.02.2024 ОСОБА_1 , будучи матір'ю малолітніх дітей: ОСОБА_2 , 2014 року народження, та ОСОБА_3 , 2021 року народження, ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо виховання дітей, та у порушення п.2 ст.150 СК України, не забезпечила піклування про здоров'я та фізичний розвиток дітей, що виразилося у залишенні матір'ю дітей без її піклування, у період з 20.02.2024 по 22.02.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Крім того, 21.02.2024 близько 08.30 год. за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 , будучи матір'ю малолітніх дітей: ОСОБА_2 , 2014 року народження, та ОСОБА_3 , 2021 року народження, ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо виховання дітей, та у порушення п.2 ст.150 СК України, не забезпечила піклування про здоров'я та моральний розвиток дітей, що згідно з актом обстеження умов проживання від 21.02.2024 виразилося у не забезпеченні належних умов для життя і здоров'я ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, повідомлялася належним чином про час, дату та місце розгляду справи, шляхом направлення повістки sms-повідомленням, яке їй було доставлено на номер телефону, який остання вказала у своїй заяві на отримання SMS - повідомлень. Про причини неявки суду невідомо.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення може бути розглянута під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
У п. 41 рішення Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» (заява №3236/02) наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України» згідно з положеннями частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням п. 1 ст. 6 даної Конвенції.
З урахуванням того, що судом вжиті заходи для належного сповіщення ОСОБА_1 про час, дату і місце розгляду справ шляхом направлення повідомлення про виклик до суду, остання була обізнана про складання стосовно неї протоколів про адміністративне правопорушення, до суду не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила, її участь у розгляді даної категорії справ, з урахуванням положень ч. 2 ст. 268 КУпАП, не є обов'язковою, а тому суд вважає за можливе розглянути дану справу за відсутності ОСОБА_1 .
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 914201 та ВАВ № 914202 від 22.02.2024 ; листом діловода загального відділу Олександрівської селищної ради О. Крамар від 21.02.2024; актом обстеження житлово-побутових умов проживання сім'ї ОСОБА_1 від 21.02.2024; доповідною зав. ФАПом Матвієнко О.О. від 21.02.2024; актом проведення оцінки рівня безпеки дитини ОСОБА_2 ; актом проведення оцінки рівня безпеки дитини ОСОБА_3 ; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 22.02.2024; актом обстеження умов проживання ОСОБА_1 від 21.02.2024; фотокартками.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184 КУпАП - ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення стосовно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.
Вказані матеріали складені у відношенні однієї особи та знаходяться у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд. У зв'язку з чим, на підставі ст. 36 КУпАП дані матеріали підлягають об'єднанню в одне провадження.
Обираючи вид стягнення особі, відносно якої складено адміністративний протокол, враховую характер вчиненого правопорушення, особу правопорушниці, ступінь її вини та майновий стан.
Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, в ході розгляду справи судом не виявлено.
Враховуючи викладене, вважаю за необхідне, з метою запобігання вчинення правопорушницею у подальшому нових правопорушень, застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення на підставі ст. 36 КУпАП в межах санкції ч. 1 ст.184 КУпАП у виді попередження, яке буде необхідним та справедливим у даному випадку.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір у провадженні по справі про адміністративні правопорушення у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладене таке стягнення та становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. 36, 40-1, 184, 279-280, 283-285, 289 КУпАП, суд,
Об'єднати справи про адміністративні правопорушення №397/244/24 (н/п 3/397/235/24) та №397/245/24 (н/п 3/397/236/24) стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП в одне провадження, присвоївши номер справи №397/244/24 (н/п 3/397/235/24).
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 184 КУпАП - ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді попередження.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок, який необхідно сплатити на рахунок: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова судді може бути оскарженою до Кропивницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення через Олександрівський районний суд Кіровоградської області.
Суддя: І.В. Максимович
Строк пред'явлення постанови до виконання "____"__________202__р.
Постанова набирає чинності "_____"_______________202__р.