Постанова від 15.10.2010 по справі 25080/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" жовтня 2010 р. справа № 2а-3697/10/1170

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Мірошниченка М.В.

суддів: Бишевської Н.А. Юхименка О.В.

при секретарі судового засідання: Мациборко Т.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу Новоархангельської районної виборчої комісії Кіровоградської області на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.10.2010 у справі за адміністративним позовом Новоархангельської районної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»до Новоархангельської районної виборчої комісії про скасування рішень та зобов'язання зареєструвати кандидата у депутати

ВСТАНОВИЛА:

Новоархангельська районна організація політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» звернулась з адміністративним позовом до Новоархангельської районної виборчої комісії Кіровоградської області, в якому просить визнати протиправними і скасувати постанови виборчої комісії № 6 від 07.10.2010 та №7 від 08.10.2010 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі до Новоархангельської районної ради, включених до виборчого списку Новоархангельської районної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», на чергових виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31.10.2010»та зобов'язання відповідача розглянути питання про реєстрацію кандидата у депутати до Новоархангельської районної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 10 ОСОБА_1 від Новоархангельської районної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»(з урахуванням заяви про зміну позовних вимог).

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.10.2010 позов задоволений. Визнані протиправними і скасовані рішення виборчої комісії № 6 від 07.10.2010р. та №7 від 08.10.2010р. та зобов'язано відповідача вирішити питання щодо реєстрації кандидата у депутати до Новоархангельської районної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 10 ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, в поданій апеляційній скарзі Новоархангельська районна виборча комісія просить постанову суду скасувати та в позові відмовити. Відповідач в апеляційній скарзі посилається на те, що згідно відомостей районного управління юстиції, керівником Новоархангельської районної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»є Левченко В.А. Оскільки документи від районної організації політичної партії подані за підписом іншої особи, тому відсутні підстави для реєстрації кандидата у депутати ОСОБА_1

Представники сторін до судового засідання не з'явились. Про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином. Від відповідача надійшла факсограма здійснити апеляційний розгляд справи без участі його представника. Відповідно до ч.8 ст 177 КАС України колегія суддів ухвалила здійснити апеляційний розгляд справи без участі представників сторін.

Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось у зв'язку з неявкою всіх осіб, які беруть участь у справі..

Перевіривши законність і обгрунтованість постанови суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно наданих сторонами доказів, до Новоархангельської районної виборчої комісії 05.10.2010р. надійшли документи для реєстрації кандидатом у депутати ОСОБА_1 в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №10 з виборів депутатів до Новоархангельської районної ради.

Рішенням № 6 від 07.10.2010р. було відмовлено в реєстрації в зв'язку з невідповідністю свідоцтва про реєстрацію структурного утворення політичної партії Новоархангельської районної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»№ 7 від 23.03.2000р. виданого на бланку обєднання громадян, що є порушенням Постанови КМУ від 13.07.2001р. № 840; а також в зв'язку із тим, що заява про реєстрацію та витяг з протоколу про висунення кандидата підписані Зубовим Д.А., тоді як за даними органів Міністерства юстиції України керівником районної організації партії є Левченко В.А.

Повторно документи були подані 08.10.2010р.

Рішенням № 7 від 08.10.2010р. відмовлено в реєстрації, оскільки відсутня заява кандидата в депутати про реєстрацію з виправленими документами відповідно до вимог Закону.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції безпідставно не взяв до уваги наступне:

Відповідно до ч.1 ст.138 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Тобто, предмет доказування обумовлений предметом спору, який передано на вирішення суду.

Як зазначено вище, предметом спору у даній справі є правомірність та обґрунтованість рішеннь відповідача, як державного органу, про відмову у задоволенні заяви особи щодо реєстрації кандидатом у депутати.

Відповідно до ст..19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 2 КАС України, у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Отже, у спірних правовідносинах повинно бути встановлено чи прийняті оскаржувані рішення відповідача на підставі та у спосіб, що визначені Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», який є спеціальним законом, що регулює правовідносини у сфері виборчого процесу, щодо виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Відповідно до частини 3 статті 19 Закону України №2487-VI від 10.07.2010 «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»(далі Закон №2487-VI), виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.

Закон №2487-VI є спеціальним щодо регулювання спірних правовідносин, і виборчі комісії при підготовці і проведенні місцевих виборів повинні діяти в межах повноважень та у спосіб, встановлених цим Законом.

Відповідно до частини 11 статті 36 Закону № 2487-VI, органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах, районах у містах не пізніш як за 35 днів до дня виборів передають до Центральної виборчої комісії та відповідних територіальних виборчих комісій відомості щодо зареєстрованих місцевих організацій партій із зазначенням керівників таких організацій, а також дат їх реєстрації.

Частиною 1 статті 38 Закону №2487-V визначений перелік документів для реєстрації територіальною виборчою комісією кандидата у депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі. Серед них повинна бути наявною заява про реєстрацію кандидата у депутати, підписана керівником місцевої організації партії та засвідчена печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; витяг з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата у депутати, підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня.

Отже, вказаними нормами матеріального права визначено, по -перше те, що заява про реєстрацію кандидата в депутати має бути підписана керівником місцевої організації партії, по-друге те, що відомості, в тому числі про керівників місцевих організацій партій, подаються до виборчих комісій органами Міністерства юстиції України.

Таким чином, з метою з'ясування об'єктивності наданих для реєстрації кандидата в депутати документів, зокрема заяви про реєстрацію кандидата підписаної керівником місцевої організації партії, виборча комісія повинна керуватися саме відомостями, які надані органами Міністерства юстиції України, оскільки іншого Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», не передбачено.

Згідно відомостей Новоархангельського районного управління юстиції щодо зареєстрованих місцевих організацій політичних партій у Новоархангельському районі, направлених до Новоархангельської районної виборчої комісії 24.09.2010, керівником Новоархангельської районної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»є Левченко В.А.

Листами від 08.10.2010р. № 257 та 11.10.2010р. № 258 Новоархангельське районне управління юстиції повідомило виборчу комісію, що документи про зміну керівництва Новоархангельської районної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»не надходили, та згідно реєстру районних організацій або інших структурних утворень політичних партій, керівником є Левченко В.А.

Виборча комісія не наділена повноваженнями надавати оцінку законності документів інших державних органів. При наявності офіційних документів, виданих у відповідності до частини 11 статті 36 Закону №2487-VI, що керівником Новоархангельської районної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»є Левченко В.А., Новоархангельська районна виборча комісія не мала права приймати документи для реєстрації кандидата у депутати за підписом іншої особи та здійснювати таку реєстрацію.

Колегія суддів дійшла висновку, що Новоархангельська районна виборча комісія прийняла обгрунтовані рішення № 6 від 07.10.2010р. та № 7 від 08.10.2010р. про відмову ОСОБА_1 в реєстрації кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 10 до Новоархангельської районної ради від Новоархангельської районної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»з посиланням на пункт 2 частини 1 статті 44 Закону №2487-VI.

Відповідно до частини 4 статті 70 КАС України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Закон № 2487-VI не передбачає отримання виборчими комісіями інформації про зареєстровані місцеві організації партій та їх керівників з інших джерел, ніж з відомостей наданих органами Міністерства юстиції України. Відтак наданий позивачем витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб підприємців не є належним і допустимим доказом у справі відповідно до ст. 70 КАС України.

Також безпідставним є посилання позивача на протокол ХІ Конференції районної парторганізації від 06.09.2010р., згідно якого головою Новоархангельської районної партійної організації Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»обрано Зубова Д.А. Такі зміни керівництва не пройшли реєстрацію в органах Міністерства юстиції України. Так, у відповідності до ч.3 ст 2 КАС України у справах щодо оскаржень рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачене Конституцією та законами України. Рішення відповідача № 6 та № 7 відповідають вимогам вказаного Закону України № 2487-VI При цьому, доводи позивача щодо неправомірності дій (бездіяльності) Новоархангельського районного управління юстиції про не включення відомостей про Зубова Д.А., не має істотного значення при вирішенні спору у справі № 2а-3697/10/1170, оскільки: по-перше, відповідачем у справі є Новоархангельська районна виборча комісія, правомірність дій якої досліджує адміністративний суд (але не Новоархангельське районне управління юстиції), по-друге, до предмету позову не входять вимоги про визнання неправомірними дій Новоархангельського районного управління юстиції.

За таких обставин, відповідно, не підлягає задоволенню і вимога про зобов'язання відповідача розглянути питання про реєстрацію кандидата у депутати ОСОБА_1

Таким чином, колегія суддів вважає, що оскаржувані рішення прийняті відповідачем на підставі та у спосіб, що визначені Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»та відповідають критеріям правовірності, які пред'являються до рішення суб'єкта владних повноважень та які встановлені ч.3 ст.2 КАС України.

Вказані обставини свідчать про необхідність скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нового рішення у справі.

Керуючись статтями 177, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Новоархангельської районної виборчої комісії Кіровоградської області задовольнити.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.10.2010р. у справі № 2а-3697/10/1170 скасувати.

В задоволенні адміністративного позову Новоархангельської районної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»відмовити.

Постанова набирає чинності після її проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий: М.В. Мірошниченко

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: О.В. Юхименко