Ухвала від 04.03.2024 по справі 520/35900/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

04 березня 2024 року справа №520/35900/23

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Ніколаєва Ольга Вікторівна, розглянувши клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи у порядку статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України

за позовною заявою ОСОБА_1

до Виконавчого комітету Харківської міської ради

та Харківської міської ради,

за участю третьої особи,

яка не заявляє самостійних

вимог на предмет спору - Товариства з обмеженою відповідальністю "Теплоенергоцентр Роганського промвузла"

про визнання протиправним, скасування пункту рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Харківської міської ради (далі по тексту - відповідач-1, майдан Конституції, будинок 7, місто Харків, Харківська область, 61172) та Харківської міської ради (далі по тексту - відповідач-2, майдан Конституції, будинок 7, місто Харків, Харківська область, 61172, код ЄДРПОУ: 42509827), в якій просить:

- визнати протиправним та нечинним пункт 3 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради «Про деякі питання оплати житлово-комунальних та транспортних послуг в умовах воєнного стану» від 08.06.2022 №163;

- зобов'язати виконавчий комітет Харківської міської ради, Харківську міську раду вжити заходів щодо здійснення надавачами/виконавцями житлово-комунальних послуг на території міста Харкова інших форм власності аналогічних заходів, викладених у пунктах 1, 2 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради «Про деякі питання оплати житлово-комунальних та транспортних послуг в умовах воєнного стану» від 08.06.2022 №163.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій Ользі Вікторівні.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду 29.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Позивачем 08.01.2024 через канцелярію суду подано клопотання про розгляд справи у порядку статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України.

Обгунтовуючи вказане клопотання позивач зазначає, що рішення виконавчого комітету Харківської міської ради «Про деякі питання оплати житлово-комунальних та транспортних послуг в умовах воєнного стану» від 08.06.2022 №163 у частині, на її думку, є нормативно правовим актом, який стосується широкого кола осіб.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що дана справа стосується оскарження нормативно-правового акта.

Положеннями статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що: нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Верховний Суд у постанові від 07.06.2021 у справі №296/10605/16-а (реєстраційний номер судового рішення у ЄДРСР - 97494866) зазначив, що юридична наука визначає, що нормативно-правові акти - це правові акти управління, які встановлюють, змінюють, припиняють (скасовують) правові норми. Нормативно-правові акти містять адміністративно-правові норми, які встановлюють загальні правила регулювання однотипних відносин, розраховані на тривале застосування. Вони встановлюють загальні правила поведінки, норми права, регламентують однотипні суспільні відносини у певних галузях і, як правило, розраховані на довгострокове та багаторазове їх застосування.

Відтак, до нормативно-правових актів відносяться прийняті уповноваженими органами акти, які встановлюють, змінюють норми права, носять загальний чи локальний характер, розраховані на невизначене коло осіб та застосовується неодноразово.

Ненормативним (індивідуальним) правовим актам притаманні такі ознаки: а) спрямовуються на врегулювання конкретних (одиничних) актів соціальної поведінки; б) поширюються лише на персонально визначених суб'єктів; в) містять індивідуальні приписи (веління, дозволи), розраховані на врегулювання лише окремої, конкретної життєвої ситуації, тому їх юридична чинність (формальна обов'язковість) вичерпується одноразовою реалізацією; г) не передбачають повторного застосування одних і тих самих юридичних засобів; д) не мають зворотної дії в часі.

Цей висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься у постановах Верховного Суду від 21.10.2019 у справі №522/22780/16-а, від 26.11.2019 у справах №826/4630/18 та №183/6195/17, від 11.12.2019 у справі №369/7296/16-а, від 21.12.2019 у справі №826/14366/15, від 04.03.2020 №450/1236/17.

Аналогічна правова позиція щодо визначення поняття нормативно-правового акта викладена у рішеннях Конституційного Суду України від 27.12.2001 №20-рп/2001 у справі про укази Президії Верховної Ради України щодо Компартії України, зареєстрованої 22.07.1991 (абзац перший пункту 6 мотивувальної частини), від 23.06.1997 № 2-зп у справі про акти органів Верховної Ради України (абзац четвертий пункту 1 мотивувальної частини), від 16.04.2009 №7-рп/2009 у справі про скасування актів органів місцевого самоврядування (пункт 4 мотивувальної частини).

Зважаючи на викладене, оскаржуваний у цій справі пункт 3 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради «Про деякі питання оплати житлово-комунальних та транспортних послуг в умовах воєнного стану» від 08.06.2022 №163 є нормативно-правовим актом.

Суд зауважує, що особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень врегульовано статтею 264 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини третьої статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.

Згідно з положеннями частин четвертої-десятої цієї статті у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання, а у випадку, визначеному частиною десятою цієї статті, - у строк, визначений судом. Якщо оголошення опубліковано своєчасно, вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи. Скарги на судові рішення в цій справі заінтересованих осіб, якщо вони не брали участі у справі, залишаються без розгляду. Адміністративна справа щодо оскарження нормативно-правових актів вирішується за правилами загального позовного провадження. Суд може визнати нормативно-правовий акт протиправним (незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили) та нечинним повністю або в окремій його частині. Якщо у процесі розгляду справи щодо нормативно-правового акта суд виявить, що інші нормативно-правові акти, прийняті відповідачем, чи їх окремі положення, крім тих, щодо яких відкрито провадження в адміністративній справі, безпосередньо впливають на прийняття рішення у справі і без визнання таких нормативно-правових актів протиправними неможливий ефективний захист прав позивача, суд визнає такі акти чи їх окремі положення протиправними в порядку, визначеному цією статтею.

З урахуванням цього, суд зауважує, що для оскарження нормативно-правових актів місцевого органу виконавчої влади передбачена інша процедура, ніж та, що передбачена для оскарження актів індивідуальної дії. Зважаючи на можливість багаторазового застосування нормативно-правового акта та поширення відповідних вимог на невизначене коло осіб, у випадку відкриття провадження у справі щодо оскарження нормативно-правового акта відповідач повинен виконати покладений на нього судом обов'язок опублікувати оголошення про це у виданні, в якому вказаний акт був або мав бути офіційно оприлюднений.

Недотримання встановленого законом спеціального порядку розгляду спорів про визнання нечинним нормативно-правого акта є істотним порушенням процесуального права, який впливає на права та інтереси інших осіб, на яких поширюється дія нормативно-правового акта.

Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне зобов'язати Виконавчий комітет Харківської міської ради та Харківську міську раду опублікувати оголошення про оскарження пункту 3 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради «Про деякі питання оплати житлово-комунальних та транспортних послуг в умовах воєнного стану» від 08.06.2022 №163 у виданні, в якому ці акти були або мали бути офіційно оприлюднені, докази чого надати суду.

Рішення суду у справах щодо оскарження нормативно-правових актів оскаржується у загальному порядку.

Враховуючи, що оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень містить ознаки нормативно-правового акту, а також наявність значного обсягу доказів у даній справі, суд дійшов висновку, що розгляд даної справи доцільно здійснити за правилами загального позовного провадження.

Керуючись статтями 12, 194, 243, 248, 257, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Справу №520/35900/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Харківської міської ради та Харківської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Товариства з обмеженою відповідальністю "Теплоенергоцентр Роганського промвузла" про визнання протиправним, скасування пункту рішення та зобов'язання вчинити певні дії розглядати одноособово суддею Ніколаєвою Ольгою Вікторівною за правилами загального позовного провадження.

Розпочати підготовку справи до судового розгляду та призначити підготовче засідання на 07.03.2024 о 12:00 год.

Судове засідання відбуватиметься у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду (адреса: майдан Свободи, 6, місто Харків, Харківська область, 61022, зал судових засідань №11).

Викликати для участі в підготовчому засіданні учасників справи (їх представників).

Зобов'язати Виконавчий комітет Харківської міської ради та Харківську міську раду опублікувати оголошення про оскарження пункту 3 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради «Про деякі питання оплати житлово-комунальних та транспортних послуг в умовах воєнного стану» від 08.06.2022 №163 у виданні, в якому ці акти були або мали бути офіційно оприлюднені, докази чого надати суду.

Запропонувати відповідачу подати до суду відзив на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Запропонувати позивачеві протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив.

Запропонувати відповідачу подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.

Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/, а також в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/.

Повідомити відповідачу про наявні в суді матеріали, які підлягають врученню йому як стороні, та по можливість їх отримання лише безпосередньо у суді.

Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

У зв'язку з відсутністю у суді можливості друкування документів, які надходять через підсистему "Електронний Суд" чи на офіційну електронну адресу суду, документи до суду подавати нарочно у канцелярію суду у паперовому вигляді або безпосередньо судді у судовому засіданні, або направляти засобами поштового зв'язку .

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Ольга НІКОЛАЄВА