Ухвала від 03.06.2010 по справі 14872/09

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" червня 2010 р.справа № 2а-5681/08/0470

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Коршуна А.О.

при секретарі судового засідання: Гулій О.Г.

За участі представників сторін:

позивача - Михайлов Д.В. дов. №788 від 26.09.2008 р., Красота Т.О. дов. №1208 від 13.07.2009 р.

відповідача - Парфенюк І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.04.2009 року

у справі №2-а-5681/08/0470

за позовом Міського комунального підприємства «Дніпропетровські міські теплові мережі»

до Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області

про скасування рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2008 року Міське комунальне підприємство «Дніпропетровські міські теплові мережі»звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області від 09.06.2008 р. №235 «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін».

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.04.2009 р. задоволено позов Міського комунального підприємства «Дніпропетровські міські теплові мережі»(суддя Олійник В.М.).

Рішення суду обґрунтовано неправомірністю застосування при проведенні перевірки методики МУ 34-70-080-84 у зв'язку із закінченням терміну її дії та положень тимчасових правил обліку відпуску та споживання теплової енергії, які не зареєстровані Міністерством юстиції України.

Не погодившись із вказаною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить постанову суду скасувати та постановити нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позову. Скаржник вважає, що рішення №235 від 09.06.2008 р. є обґрунтованим та прийнятим в межах чинного законодавства України.

Позивач, у письмових запереченнях на апеляційну скаргу, вказав, що доводи апеляційної скарги не обґрунтовані та не відповідають нормам чинного законодавства, просить апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції у даній справі залишити без змін.

У судовому засіданні представники позивача проти апеляційної скарги заперечили, просили апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову -без змін. Представник відповідача доводи викладені в апеляційній скарзі підтримав, просив апеляційну скаргу задовольнити, постанову суду - скасувати.

Заслухавши представників сторін та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Державною інспекцією з контролю за цінами у Дніпропетровській області проведена перевірка порядку встановлення і застосування цін, тарифів Міським комунальним підприємством «Дніпропетровські міські теплові мережі»за період з 01.01.2006 р. по 12.05.2008 р. Перевіркою встановлено порушення державної дисципліни цін, яке виразилось у завищенні тарифів на теплову енергію для потреб опалення, затверджених рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 16.10.2006 р. №3713.

За результатами перевірки складений акт від 12 травня 2008 року. На підставі акту перевірки 09.06.2008 р. Державною інспекцією з контролю за цінами у Дніпропетровській області прийнято рішення № 235 про застосування до підприємства економічних санкцій в сумі 50455599,00 грн.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про ціни і ціноутворення", державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.

Згідно ст.7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та ст. 13 Закону України "Про теплопостачання", до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги.

Рішенням Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 16.10.2006 р. № 3713 затверджені тарифи на теплову енергію, що виробляється, транспортується та постачається Міським комунальним підприємством "Дніпропетровські міські теплові мережі" споживачам міста.

Відповідно до п. 4.1. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 р. № 298/519, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

Як вбачається із матеріалів справи, оскаржуване рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області №235 від 09.06.2008 р. прийнято з посиланням на "Тимчасові правила обліку відпуску та споживання теплової енергії", затверджені Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству, Міністерства енергетики і електрифікації України від 01.07.1996 року № 57312.

Вказані правила є обов'язковими для енергопостачальних підприємств, організацій і абонентів незалежно від їх відомчої належності, форм власності і органів, які здійснюють нагляд.

Однак, п. 1 Указу Президента України № 493/92 від 03.10.1992 р. "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" встановлено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.

Відповідно до п. 3 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 731 від 28.12.1992 р., на державну реєстрацію подаються нормативно-правові акти, прийняті уповноваженими на це суб'єктами нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, що містять норми права, мають неперсоніфікований характер і розраховані на неодноразове застосування, незалежно від строку їх дії (постійні чи обмежені певним часом) та характеру відомостей, що в них містяться, у тому числі з грифами "Для службового користування", "Особливої важливості", "Цілком таємно", "Таємно" та іншими, а також прийняті в порядку експерименту.

У Листі Міністерства Юстиції України за № 30-44-584 від 02.08.1999 року зазначено, що "Тимчасові правила обліку відпуску та споживання теплової енергії" не зареєстровані.

Тобто, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що нормативно-правові акти, які підлягають державній реєстрації, проте не зареєстровані, є не чинними.

Стосовно визначення відповідачем у акті перевірки експлуатаційних втрат при транспортуванні теплової енергії по методиці МУ 34-70-080-84, яка мала встановлений термін дії з 01.01.1985 року по 01.01.1995 дії з року, слід зазначити наступне.

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 14 лютого 2007 року № 71 затверджено Правила технічної експлуатації теплових установок і мереж. Підпунктами 1.2, 1.3 зазначених правил встановлено, що положення цих правил поширюються на суб'єктів відносин у сфері теплопостачання (в тому числі, які мають власні джерела теплопостачання), що займаються виробництвом, передачею та постачанням теплової енергії, або є споживачами теплової енергії незалежно від їхньої відомчої належності та форм власності, що є складовою частиною системи заходів щодо організації виробництва, перетворення, постачання та споживання теплової енергії.

Абзацами 2,3 пункту 6.3.64 зазначених Правил встановлено, що випробування на розрахункову температуру теплоносія, а також з визначення теплових і гідравлічних втрат здійснюються спеціалізованою організацією. Випробування та визначення теплових втрат здійснюється згідно з РД 34.09.255.

Згідно преамбули "Методичних вказівок по визначенню теплових втрат в водяних теплових мережах" РД 34.09.255 з виходом цих методичних вказівок втрачають силу методичні вказівки МУ 34-70-080-84 в частині, що стосується визначення теплових втрат в водяних теплових мережах.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду про обґрунтованість вимог позивача про визнання неправомірним та скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області від 09.06.2008 року № 235 "Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін".

Враховуючи вищевикладені обставини та норми чинного законодавства, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для справи, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи та підтверджуються зібраними у справі доказами.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.04.2009 року у справі №2-а-5681/08/0470 залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.04.2009 року у справі №2-а-5681/08/0470 -без змін.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та підлягає оскарженню відповідно до ст. 212 КАС України.

Ухвалу виготовлено у повному обсязі 16.06.2010 року

Головуючий суддя: Н.А. Бишевська

Судді: І.Ю. Добродняк

А.О. Коршун