Справа № 2а-5210/10/2570
20 жовтня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді - Д'якова В.І.,
при секретарі - Дурицькій К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності,-
Ніжинська об'єднана державна податкова інспекція (далі - Ніжинська ОДПІ ) звернулась до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1В.) про припинення підприємницької діяльності відповідача. Свої вимоги обґрунтовує тим, що суб'єкти господарювання зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, однак відповідач більше року не подає податкову звітність до Ніжинської ОДПІ, що відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» є підставою для припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому порядку, про причини неявки не повідомив та заперечень на позов не подав.
Відповідно до ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ФОП ОСОБА_1 ( ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця виконавчим комітетом Ніжинської міської ради 10.10.2002 року та взятий на облік Ніжинською ОДПІ 22.10.2002 року за № 601, що підтверджується довідкою міського фонду підтримки підприємництва виконкому Ніжинської міської ради від 26.08.2010 року та довідкою про взяття на облік платника податків від 13.09.2010 року НОМЕР_2.
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців місцем проживання ФОП ОСОБА_1 є: АДРЕСА_1, 16600.
Згідно ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 р. №1251-ХІІ платники податків зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів.
Станом на 20.09.2010 року заборгованість по податках, зборах, обов'язкових платежах до державних позабюджетних фондів за даними податкового обліку у відповідача відсутня, що підтверджується довідкою від 20.09.2010 року №319/119/19-034, наявною в матеріалах справи.
Актом перевірки своєчасності подання звідності приватним підприємцем ОСОБА_1 № 261/17-115 від 13.09.2010 року встановлено, що відповідач з моменту реєстрації податків не сплачував і податкової звітності до Ніжинської ОДПІ не подавав. З метою залучення відповідача до подачі податкової звітності платнику на його юридичну адресу був надісланий виклик від 20.02.2010 року, але підприємець до Ніжинської ОДПІ не з'явився.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року №1251-ХІІ платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Статтею 238 Господарського кодексу України від 16.01.2003 року № 436-IV (далі - ГК України) передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Згідно ст. 239 ГК України до таких санкцій, зокрема, віднесено скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання.
Частиною 2 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 року №755-ІV передбачено, що неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставою для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Відповідно до п.17 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509 -XII органи державної податкової служби в межах компетенції та у порядку, встановленим законами України, мають право звертатися у межах передбачених законом випадках до судових органів із заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Згідно ч. 1 ст. 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців», суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, у тому числі рішення про визнання фізичної особи - підприємця недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, оскільки вимоги позивача є обґрунтованими.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності, задовольнити.
Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_2, 16600).
В день набрання судовим рішенням законної сили надіслати копію постанови державному реєстратору Ніжинської міської ради для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1.
Постанова суду може бути оскаржена в порядку передбаченому ст. ст. 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д'яков В.І.