04 березня 2024 р. Справа № 480/8078/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач, Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду в Сумській області (далі - третя особа, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив зобов'язати відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.03.2022 у відповідності до вимог статей 43, та 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням розміру посадового окладу, окладу за військові (спеціальні) звання, відсоткової надбавки за вислугу років, а також відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.03.2022 перерахунку основного розміру його пенсії.
Свої вимоги мотивував тим, що відповідач протиправно відмовив позивачу у виготовленні оновленої довідки, у зв'язку із зростанням грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України на підставі Указу Президента України від 16.02.2022 №53/2022, та направленні такої довідки до ГУ ПФУ в Сумській області для здійснення перерахунку пенсії.
Ухвалою суду від 01.08.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
У відзиві на позовну заяву відповідач просив відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що з 01.03.2018 Урядом України запроваджено одну розрахункову величину обчислення окладу за військовою посадою та окладу за військовим званням, а саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018. Пункт 4 Постанови № 704 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103) діяв до моменту прийняття Шостим апеляційний адміністративним судом рішення від 29.01.2020 по справі № 826/6453/18, тобто до 29 січня 2020 року.
Під час виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення колишнього військовослужбовця, який отримує пенсію у відповідності до Закону № 2262-ХІІ, станом на 01.03.2022, в якості розрахункової величини для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням з подальшим множенням на відповідний тарифний коефіцієнт слід використовувати спеціальний показник - значення прожиткового мінімуму для працездатних осіб «2102,00 грн.», обумовлений ст. 7 Закону України 03.11.2022 № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік».
Станом на сьогодні відповіді на відзив від позивача до суду не надходило.
Також не подано до суду пояснення третьої особи.
Поряд з цим у відзиві представник відповідача вказав, що позивач повинен був дізнатися про порушення свого права на перерахунок пенсії, в тому числі і відсутності сформованої довідки, як складової в алгоритмі згаданого перерахунку, 01 лютого відповідного (2022) року - першого числа місяця, що йде за місяцем (січень 2022 року), в якому настали обставини, котрі тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Звернення ОСОБА_1 до Сумського ОТЦК та СП з листом про оформлення довідки та отримання листа від 16.02.2023 вих. 11/990 у відповідь не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти активні дії щодо реалізації свого права на отримання довідки і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку (Постанова Верховного Суду від 31.03.2021 по справі № 240/12017/19).
Однак суд вважає помилковими доводи представника відповідача про порушення позивачем строку на звернення з цим позовом до суду та про можливість застосування під час розгляду цієї справи правових висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 31 березня 2021 року в справі №240/12017/19, оскільки такі є нерелевантними до цієї справи, адже правовідносини в справі №240/12017/19 виникли щодо соціального захисту громадян, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, та виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, тоді як у цій справі правовідносини виникли щодо складання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення осіб для перерахунку пенсії на підставі статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Більше того Верховний Суд у постанові від 12 грудня 2023 року у справі № 380/1907/23, підтриманої у постанові від 27 лютого 2024 року у справі № 340/704/23, вказав на правильність правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду від 26 січня 2021 року в справі № 520/11178/2020, згідно якої в правовідносинах щодо невидачі виправленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не підлягає застосовуванню шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, установлений частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України. Застосування вказаного строку матиме наслідком неможливість реалізувати позивачем право, передбачене статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм частини третьої статті 51 цього Закону щодо проведення такого перерахунку з дати виникнення на нього без обмеження строком в разі, коли перерахунок не проведений із вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.
А відтак суд не приймає доводи представника відповідача про пропуск позивачем строку на звернення з цим позовом до суду.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з позову, позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) та позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Сумській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.03.2022 у зв'язку із зростанням грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України на підставі Указу Президента України від 16.02.2022 №53/2022, втім, відповідач листом повідомив позивача про те, що грошове забезпечення військовослужбовців обчислюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". У разі прийняття рішення стосовно підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців буде розглянуто питання внесення змін до постанови КМУ №45, у т.ч. щодо форми довідки про складові грошового забезпечення. Відтак, відсутні підстави для видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2022 (а.с.9).
Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон №2262-ХІІ.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.
Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, п е р е д б а ч е них К а б і н е т ом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно ч.3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених К а б і н е т о м М і н і с т р і в України.
Згідно із пунктом 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (пункт 3 Порядку № 45).
Отже, на відповідача покладено обов'язок по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття саме К а б і н е т о м Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Поряд з цим питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі по тексту - Порядок №3-1), відповідно до пункту 23 якого перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може слугувати як відповідна заява пенсіонера, та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Поряд з цим, враховуючи аналіз зазначених вище норм, заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, п р о т е з а у м о в и, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
При цьому аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку.
У цій справі, звертаючись до суду з цим позовом, позивач обґрунтовував його тим, що він має право на перерахунок його пенсії відповідно до статей 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ з 01.03.2022, оскільки вважає, що на підставі Указу Президента України від 16.02.2022 №53/2022 з 01.03.2022 збільшилось грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України.
Суд не погоджується з вказаними доводами позивача, враховуючи наступне.
Відповідно до п. 1 Указу Президента України від 14.02.2022 №53/2022 «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства» було оголошено 16 лютого 2022 року Днем єднання. Пунктом 2 цього Указу постановлено Кабінету Міністрів України в одноденний строк затвердити план заходів, передбачивши, серед іншого, забезпечення з 1 березня 2022 року підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України на 30 відсотків та доведення до 20 відсотків від початку 2022 року підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та Національної гвардії України.
Кабінетом Міністрів України 14.02.2022 прийнято розпорядження №147-К «Про затвердження плану заходів на виконання Указу Президента України від 14.02.2022 №53 «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства».
Пунктом 2 плану заходів передбачено, забезпечити з 1 березня 2022року підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил на 30 відсотків та доведення до 20 відсотків від початку 2022 року підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби та Національної гвардії (Міноборони, Мінфін, Мінсоцполітики, Мінекономіки, МВС, Адміністрація Держприкордонслужби, Національна гвардія (за згодою).
Отже, розпорядження Кабінету Міністрів України № 147-р є актом лише з організаційно-розпорядчих і інших поточних питань з приводу затвердження плану заходів на виконання Указу Президента України від 14 лютого 2022 р. № 53 «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства». Однак, ні розпорядження Кабінету Міністрів України № 147-р, а тим більше Указ Президента України від14.02.2022 №53/2022 «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства» не містять в собі безпосередніх положень, які б змінювали складові грошового забезпечення військовослужбовців та могли б бути підставою для виникнення правових підстав на проведення перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ з 01.03.2022.
При цьому суд наголошує, що у відповідача виникає обов'язок та підстави для оформлення і видачі позивачу нової довідки про розмір його грошового забезпечення лише у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Однак, станом на 01.03.2022 за рішенням Уряду жодних нормативно-правових актів щодо підвищення з 01.03.2022 окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, тощо, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років не приймалось.
Отже, оскільки судом не встановлено, що станом на 01.03.2022 за рішенням Уряду відбулись зміни розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, як обов'язкової передумови для виникнення у відповідача обов'язку для видачі нової довідки позивача, а Указ Президента України від14.02.2022 №53/2022 «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства» таким рішенням не є, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи позивачу у видачі оновленої довідки станом на 01.03.2022 на підставі Указу Президента України від14.02.2022 №53/2022 «Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства» діяв у відповідності до норм чинного законодавства, його дії відповідають критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст.2 КАС України.
З приводу посилань позивача на правові позиції Верховного Суду слід зазначити, що вони застосовуються судами у подібних правовідносинах.
Подібність правовідносин означає тотожність суб'єктного складу учасників відносин, об'єкта та предмета правового регулювання, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). При цьому, зміст правовідносин з метою з'ясування їх подібності визначається обставинами кожної конкретної справи (постанова від 27.03.2018 у справі № 910/17999/16, постанова від 25.04.2018 у справі №910/24257/16, постанова від 05 лютого 2024 року у справі №140/5638/23).
Під судовими рішеннями в подібних правовідносинах необхідно розуміти такі рішення, де подібними (тотожними, аналогічними) є предмети спору, підстави позову, зміст позовних вимог і встановлені судом фактичні обставини, а також наявне однакове матеріально-правове регулювання спірних правовідносин (постанова Великої Палати Верховного Суду від 19.05.2020 у справі №910/719/19, постанова Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2018 у справі №922/2383/16).
Жодна з наведених позивачем постанов суду, правові позиції яких він вважає можуть бути застосовними в межах цієї справи, не має тотожного предмету спору та підстав позову не виготовлення довідки, через що не можуть вважатися постановами у подібних правовідносинах.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Герасима Кондратьєва, 30,м. Суми,Сумська область,40000, код ЄДРПОУ 08269552), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Степана Бандери, буд.43, код ЄДРПОУ 21108013) про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 04.03.2024.
Суддя І.Г. Шевченко