Рішення від 04.03.2024 по справі 400/10327/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2024 р. № 400/10327/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаВійськової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2, АДРЕСА_3 ,

провстановлення факту проживання однією родиною; визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач- ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 АДРЕСА_3, Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 АДРЕСА_3 щодо відмови у підготовці та відправці до Міністерства Оборони України відповідних документів та заяву ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у розмірі та порядку передбаченому постановою КМУ від 28.02.22 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 АДРЕСА_3 підготувати та направити до Міністерства Оборони України відповідні документів та заяву ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги у розмірі та порядку передбаченому постановою КМУ від 28.02.22 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», визнання протиправною бездіяльністю в/ч НОМЕР_1 щодо відмови нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі та порядку передбаченому постановою КМУ від 28.02.22 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та всіх належних виплат згідно п.7 частини І Наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 « Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», зобов'язання в/ч НОМЕР_1 нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі та порядку передбаченому у розмірі та порядку передбаченому постановою КМУ від 28.02.22 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та всіх належних виплат згідно п.7 частини І Наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 « Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», встановити факт, що ОСОБА_1 та загиблий військовослужбовець ОСОБА_2 , який загинув, захищаючи територіальну цілісність та незалежність України, проживали однією сім'єю як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу у період з 2007 по ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_1 являється дружиною загиблого.

Ухвалою від 17.11.2023 суд зупинив провадження у справі.

Ухвалою від 04.03.2024 суд поновив провадження у справі.

Ухвалою суду від 04.03.2024 закрито провадження у справі в частині позовних вимог про встановлення факту, що ОСОБА_1 та загиблий військовослужбовець ОСОБА_2 , який загинув, захищаючи територіальну цілісність та незалежність України, проживали однією сім'єю як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу у період з 2007 по ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_1 являється дружиною загиблого.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що вона проживала із загиблим однією сім'єю без реєстрації шлюбу з 2007 року, тому має право на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до ст.16-1 ЗУ №2011 та військова частина повинна виплатити грошове забезпечення в повному обсязі членам сім'ї загиблого відповідно до порядку передбаченому постановою КМУ від 28.02.22 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та всіх належних виплат згідно п.7 частини І Наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 « Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», а відповідачі протиправно відмовили їх в отриманні належних виплат.

Відповідач1: надав суду відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позову, оскільки позивач не надала доказів відповідно до норм Сімейного Кодексу України, що вона є членом сім'ї загиблого.

Відповідач 2: надав суду відзив, просить відмовити у задоволенні позову, оскільки при зверненні із заявою про виплату одноразової грошової допомоги позивач не надав доказів, що вона має право на отримання такої допомоги та є членом сім'ї загиблого.

Відповідно до ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд встановив:

В позовній заяві зазначено, що ОСОБА_1 з 2007 року проживала з ОСОБА_2 однією родиною до 25.04.2022. ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 загинув захищаючи територіальну цілісність та незалежність України, що підтверджується актовим записом про смерть.

23.05.2023 позивач звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі загибеллю ОСОБА_2 . Працівники відповідача роз'яснили, що всі питання виплати залежать від наявності у позивача рішення суду про встановлення факту проживання однією сім'єю як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу.

24.04.2023 позивач також звернулась до командира військової частини НОМЕР_1 із заявою про виплату усіх належних виплат згідно чинного законодавства.

24.05.2023 військова частина надала відповідь, в якої зазначено, що відсутні достатні підстави для виплати грошового забезпечення, оскільки відсутні документи, що підтверджують родинні стосунки із загиблим.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-XII, який встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

У частині 1 статті 16 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до частини 1 статті 16-1 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII (в редакції, яка діє на момент виникнення спірних правовідносин) у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації введено на всій території України воєнний стан з 5:30 год. 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався та діє на даний час.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Пунктом 2 постанови Кабінет Міністрів України прийняв від 28.02.2022 року №168 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) Відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, включати осіб, зазначених у цьому пункті, у тому числі тих, які:

у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом

загинули (померли внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм), - виплата здійснюється за весь місяць, у якому особа загинула (померла).

Установити, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Так, розділом ІV Порядку і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженими постановою Міністерства оборони України від 25.01.2023 року №45, передбачений алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану.

Пунктом 4.1 Постанови від 25.01.2023 року №45 передбачено, що члени сім'ї звертаються до ІНФОРМАЦІЯ_2 незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2.

У цьому Додатку зазначено перелік документів, які надаються до ІНФОРМАЦІЯ_2 для призначення та виплати ОГД, а саме :

відповідна заява; документ, що посвідчує особу;

документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; свідоцтво про смерть військовослужбовця; документ, що підтверджує родинні зв'язки з загиблим (померлим) військовослужбовцем відповідно до статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; згода на обробку персональних даних; довідка про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України/ повний витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»; свідоцтво про зміну імені - у разі зміни прізвища, імені, по батькові; рішення місцевої державної адміністрації, виконавчого органу місцевої ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування,- для законних представників неповнолітніх дітей загиблого (померлого); відмова, заява, інший правочин, завірений відповідно до Закону України «Про нотаріат» або міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (за наявності); рішення суду, яке набрало законної сили та стосується призначення ОГД (за наявності); інші документи щодо призначення та виплати ОГД (за наявності).

Розділом III Постанови від 25.01.2023 року №45 передбачено повноваження органів військового управління щодо призначення та виплати ОГД.

Згідно із пунктом 3.1 Постанови від 25.01.2023 року №45 районний (міський) ТЦКСП:

1) є органом, уповноваженим приймати документи (додаток 2) від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати. Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), подається за підпорядкованістю у ІНФОРМАЦІЯ_2;

2) інформує про осіб, які можуть звернутися за ОГД та проживають поза територією відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_2, на території відповідальності яких (за наявною інформацією) вони проживають, з наданням копій документів щодо загиблого та його сім'ї,- не пізніше 5-ти робочих днів після отримання відповідної інформації;

3) якщо після надсилання доповіді про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), отримано документи (інформацію) щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це засобами зв'язку та письмово за підпорядкованістю ІНФОРМАЦІЯ_2 для подальшого невідкладного інформування Департаменту соціального забезпечення;

4) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов'язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до цих справ інших членів сім'ї загиблого, інтересів яких вони стосуються;

5) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД.

Згідно із пунктом 3.2 Постанови від 25.01.2023 року №45 ІНФОРМАЦІЯ_2:

1) є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення ОГД (додаток 4). У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку, не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин;

2) проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи;

3) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов'язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до справ інших членів сім'ї загиблого, інтересів яких вони стосуються;

4) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД.

З положень пунктів 3.1, 3.2 Постанови від 25.01.2023 року №45 слідує, що районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки уповноважений приймати документи, передбачені цим Порядком від осіб, які можуть звернутися за одноразовою грошовою допомогою, та оформлювати документи для її призначення і виплати, а саме за зверненням члена сім'ї, який надає відповідний документ, що підтверджує родинні зв'язки із загиблим.

Таким чином, на районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки покладається функціональний обов'язок з оформлення матеріалів для призначення одноразової грошової допомоги на підставі документів, передбачених цим Порядком.

До вказаного переліку, серед інших, відноситься документ, що підтверджує родинні зв'язки з загиблим (померлим) військовослужбовцем відповідно до статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Виходячи з обставин цієї справи, під час звернення до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про виплату одноразової грошової допомоги позивачка не надала документ, який підтверджує родинні зв'язки з загиблим (померлим) військовослужбовцем відповідно до статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», що вона із загиблим була подружжям.

Ст.3 ч.4 СК України сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Частиною 1,2 ст.21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

Оскільки ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому представник позивача вважає, що до спірних правовідносин необхідно застосувати норму ст.16-1 Закону №2011, яка була чинна на момент загибелі, а саме, якою було передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста, яка діяла до 28.08.2022.

Але реалізував позивач своє права в квітні 2023, коли норма ст.16-1 Закону №2011

була у наступній редакції: «у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення). Тому саме в цій редакції повинна застосовуватись ця норма права.

Слід враховувати, що статус позивачки як члена сім'ї - дружини загиблого військовослужбовця не встановлений у цій справі. Так, звертаючись до суду із цим позовом, позивачка просить суд визнати її членом сім'ї загиблого військовослужбовця, а саме встановити факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу, але суд закрив провадження цій в частині, оскільки ці позовні вимоги повинні розглядатись районним судом за місцем проживання заявниці.

Суд надає оцінку діям відповідачам ретроспективно на підставі тих документів, які були надані позивачем при зверненні. Позивач не надала відповідачам свідоцтво про укладання шлюбу або рішення суду про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу, яке набрало законної сили.

У зв'язку з цим, суд дійшов висновку про те, що районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не допустив порушень вимог Постанови від 25.01.2023 року №45, адже формування матеріалів на виплату одноразової грошової допомоги здійснюється на підставі вичерпного переліку документів, серед якого передбачений документ, який підтверджує родинні зв'язки з загиблим (померлим) військовослужбовцем відповідно до статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», і такий документ не був наданий заявницею.

Стосовно позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання здійснити певні дії до військової частини НОМЕР_2 суд зазначає, що вони також задоволенню не підлягають, оскільки позивачем не надано доказів родинних зв'язків із загиблим.

Позовні вимоги є передчасними, оскільки позивачу спочатку необхідно встановити факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу із загиблим, а потім звертатись до відповідачів.

Позивач у позові всупереч ст.77 КАС України не довів суду, що відповідачі діяли протиправно, тому позов задоволенню не підлягає.

Згідно зі ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т. О. Гордієнко