01 березня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/7374/23
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради (25006, м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 41/26, код ЄДРПОУ 43947572)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивовано тим, що позивачка є бабусею ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 в районі ведення бойових дій. Позивачка звернулася до Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради щодо виплати їй матеріальної допомоги на поховання, на яку вона має право як член сім'ї загиблого військовослужбовця відповідно до частини 4 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України №829 від 22.05.2000 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців". Проте відповідач незаконно відмовив їй у виплаті такої допомоги. Позивачка стверджує, що вона була опікуном ОСОБА_2 , замінила йому батька і матір, виховувала його і спільно з ним проживала з 1998 року до листопада 2022 року, коли він добровільно пішов до лав Збройних Сил України, тож за відсутності батьків вона має право на таку допомогу. З цих підстав позивачка просить суд:
- визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради щодо відмови у наданні їй виплати одноразової матеріальної допомоги на поховання онука - ОСОБА_2 (1997 р.н.);
- зобов'язати Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради виплатити їй одноразову матеріальну допомогу на поховання загиблого онука в розмірі, передбаченому законом.
Ухвалою судді від 05.09.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованим тим, що поховання загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 здійснене за рахунок коштів обласного та міського бюджетів, а вимоги позивачка про виплату їй допомоги на поховання є безпідставними.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є бабусею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Мати ОСОБА_2 ОСОБА_3 - рішенням Кіровського районного суду м. Кіровограда від 20.06.2006 року визнана безвісно відсутньою.
Батько ОСОБА_2 - ОСОБА_4 - рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда від 08.07.2008 року позбавлений батьківських прав.
Рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 13.10.2008 року №1514 "Про призначення опіки та піклування" опікуном ОСОБА_2 призначено бабусю ОСОБА_1 , а рішенням №757 від 09.06.2009 року ОСОБА_2 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.
У листопаді 2022 року ОСОБА_2 був призваний на військову службу під час мобілізації та проходив її у складі військової частини НОМЕР_2 .
ОСОБА_5 загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 під час участі у бойових діях, захищаючи безпеку населення та інтереси держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Він похований 14.03.2023 року на Алеї почесних воїнських поховань Далекосхідного кладовища у місті Кропивницькому.
У квітні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту соціальної політики Кропивницької міської ради із заявою від 07.04.2023 року, у якій просила надати їй одноразову матеріальну допомогу у зв'язку із загибеллю онука ОСОБА_2 .
Відповідач надав позивачці відповідь від 21.04.2023 року, у якій повідомив, що не має підстав для виплати їй одноразової матеріальної допомоги відповідно до Тимчасового порядку надання одноразової матеріальної допомоги на період дії воєнного стану починаючи з 24 лютого 2022 року, членам сімей загиблих (померлих) та поранених, які брали (беруть) безпосередню участь у бойових діях або забезпечували (забезпечують) здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, затвердженого розпорядженням начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації від 28.06.2022 року № 434-р.
Позивачка не погодилася із такою відмовою та звернулася до суду з цим позовом, у якому висуває до відповідача вимоги про виплату їй грошової компенсації за поховання загиблого онука.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
Частиною 5 статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Згідно зі статтями 1, 1-2, 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
Частиною 10 статті 14 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що військовослужбовці та члени їх сімей, які мають право на пільги, гарантії та компенсації відповідно до цього Закону, користуються пільгами, гарантіями та компенсаціями, встановленими для громадян України законами та іншими нормативно-правовими актами, а також рішеннями органів місцевого самоврядування. Якщо такі особи одночасно мають право на отримання однієї і тієї ж пільги, гарантії чи компенсації з кількох підстав, то їм надається за їх вибором пільга, гарантія чи компенсація тільки з однієї підстави, крім випадків, передбачених законами.
Відповідно до пункту 4 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військові формування, військовослужбовці яких загинули чи померли в період проходження військової служби, подають їх сім'ям і батькам допомогу в проведенні похорону і компенсують матеріальні витрати на ритуальні послуги та на спорудження пам'ятників у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Батькам та неповнолітнім дітям, а також дітям - особам з інвалідністю з дитинства (незалежно від їх віку) військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження військової служби, державою виплачується одноразова грошова компенсація в розмірі суми державного страхування військовослужбовців з урахуванням коефіцієнта індексації грошових доходів.
Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.2000 року №829 "Про грошове забезпечення військовослужбовців" постановлено військовим формуванням, Державній спеціальній службі транспорту та Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації надавати сім'ям і батькам військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби, допомогу в проведенні поховання і компенсувати матеріальні витрати на ритуальні послуги та спорудження надгробків у розмірі п'яти прожиткових мінімумів у розрахунку на місяць на одну особу, установлених законом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про поховання та похоронну справу" безоплатно для виконавця волевиявлення померлого або особи, яка зобов'язалася поховати померлого, здійснюється поховання: в) учасників бойових дій.
Витрати на поховання померлих, зазначених у частині першій цієї статті, здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до закону.
Витрати на поховання померлих, передбачених пунктом "в" частини першої цієї статті, здійснюються за рахунок коштів місцевих бюджетів, крім випадків, передбачених статтею 15-1 цього Закону.
За змістом статті 15 Закону України "Про поховання та похоронну справу" Збройні Сили України, інші державні органи надають допомогу в проведенні поховання померлих сім'ям, батькам або іншим особам, які зобов'язалися поховати померлих військовослужбовців, які померли (загинули) під час проходження служби (виконання службових обов'язків), компенсують матеріальні витрати на ритуальні послуги та на спорудження надгробків у порядку та розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 року №1445 затверджено Порядок проведення безоплатного поховання померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, учасників бойових дій, постраждалих учасників Революції Гідності і осіб з інвалідністю внаслідок війни, та постановлено обласним, державним адміністраціям забезпечити організацію безоплатного поховання померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, учасників бойових дій і осіб з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до Порядку, затвердженого цією постановою.
Цей Порядок містить такі норми:
3. Безоплатно надаються такі послуги: 2) виконавцю волевиявлення або особі, що зобов'язалася поховати померлого учасника бойових дій, постраждалого учасника Революції Гідності або померлу особу з інвалідністю внаслідок війни: оформлення договору-замовлення на організацію та проведення поховання; доставка предметів похоронної належності (завантаження на складі, перевезення, вивантаження на місці призначення та перенесення до місця знаходження тіла померлого); надання транспортних послуг (один автокатафалк та один автобус супроводження); перенесення труни з тілом померлого до будинку (квартири), до моргу, з будинку (квартири), моргу, до місця поховання; організація поховання і проведення ритуалу; надання труни; надання вінка похоронного з траурною стрічкою (з написом чи без нього); копання могили (викопування ручним чи механізованим способом, опускання труни у могилу, закопування, формування намогильного насипу); надання урни; кремація; поховання урни з прахом (закопування в могилі чи розміщення в колумбарній ніші та одноразове прибирання прилеглої території після поховання).
5. Вартість ритуальних послуг, визначених для забезпечення безоплатного поховання, не повинна перевищувати середню ціну на відповідні ритуальні послуги, що склалася у відповідному регіоні.
6. Додаткові ритуальні послуги оплачуються виконавцем волевиявлення або особою, яка зобов'язалася поховати померлого.
8. Видатки на поховання учасників бойових дій, постраждалих учасників Революції Гідності і осіб з інвалідністю внаслідок війни виділяються з бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів мм. Києва та Севастополя.
Порядок фінансування витрат на поховання або відшкодування витрат на здійснене поховання визначається в установленому порядку місцевими органами виконавчої влади.
Матеріали справи свідчать, що поховання загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 було здійснено за рахунок коштів місцевого бюджету. Позивачка не надала доказів понесення нею витрат на поховання свого онука. Тож підстави для виплати їй допомоги на проведення поховання та компенсації матеріальних витрат на ритуальні послуги відсутні.
Суд установив, що фактично спір між сторонами виник у зв'язку з відмовою у наданні позивачці за її заявою від 07.04.2023 року одноразової матеріальної допомоги, передбаченої членам сім'ї загиблих (померлих) військовослужбовців за рахунок коштів обласного бюджету.
Згідно з частиною 7 статті 18 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" Кабінетом Міністрів України, місцевими радами, підприємствами, установами, організаціями можуть встановлюватися й інші пільги та гарантії соціального захисту сімей військовослужбовців.
Відповідно до частини 4 статті 2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" місцеві ради, підприємства, установи та організації мають право за рахунок власних коштів і благодійних надходжень встановлювати додаткові гарантії щодо соціального захисту ветеранів війни.
Пунктом 3 статті 27 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що місцева державна адміністрація забезпечує виконання законодавства про пільги, встановлені для ветеранів війни та прирівняних до них осіб, військовослужбовців, звільнених з військової служби, а також про пільги і допомогу сім'ям військовослужбовців строкової служби та громадян України, які проходять військову службу у військовому резерві (резервістів).
Рішенням Кіровоградської обласної ради від 19.02.2021 року №56 затверджено обласну комплексну програму соціальної підтримки учасників АТО/ООС, членів їх сімей, сімей загиблих (померлих) учасників АТО/ООС, постраждалих учасників Революції Гідності, учасників-добровольців, які брали участь у захисті територіальної цілісності та державного суверенітету на Сході України та увічнення пам'яті загиблих (померлих) ветеранів у Кіровоградській області на 2021-2025 роки. Загальний обсяг фінансування програми становить 100, 127 млн. грн., джерело фінансування - кошти обласного бюджету.
Начальник Кіровоградської обласної військової адміністрації видав розпорядження №434-р від 28.06.2022 року, пунктом 1 якого визначено, що ця обласна комплексна програма соціальної підтримки, починаючи з 24 лютого 2022 року на період дії воєнного стану та одного місяця після його завершення чи скасування в повному обсязі поширюється на військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) Збройних Сил, які брали (беруть) безпосередню участь у бойових діях або забезпечували (забезпечують) здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Пунктом 2 розпорядження №434-р від 28.06.2022 року установлено, що сім'ям загиблих (померлих) осіб, зазначених у пункті 1 цього розпорядження, виплачується одноразова матеріальна допомога в розмірі 30000 гривень, одному із членів сім'ї загиблого (померлого), який зареєстрований та проживає на території Кіровоградської області, у порядку черговості родинних зв'язків.
Пунктом 4 розпорядження №434-р від 28.06.2022 року на період дії воєнного стану та одного місяця після його завершення чи скасування викладено у новій редакції Тимчасовий порядок надання одноразової матеріальної допомоги на період дії воєнного стану починаючи з 24 лютого 2022 року, членам сімей загиблих (померлих) та поранених, які брали (беруть) безпосередню участь у бойових діях або забезпечували (забезпечують) здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Цей Тимчасовий порядок містить такі норми:
І. Загальні положення
1. Тимчасовий порядок надання одноразової матеріальної допомоги, на період дії воєнного стану починаючи з 24 лютого 2022 року, членам сімей загиблих (померлих) та пораненим, які брали (беруть) безпосередню участь у бойових діях або забезпечували (забезпечують) здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - Порядок) визначає механізм надання одноразової матеріальної допомоги сім'ям загиблих (померлих) та пораненим, які брали (беруть) безпосередню участь у бойових діях та забезпечували (забезпечують) здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на період дії воєнного стану, починаючи з 24 лютого 2022 року, відповідно до пункту 1.6 напрямів реалізації та заходів обласної комплексної програми соціальної підтримки учасників АТО/ООС, членів їх сімей, сімей загиблих (померлих) учасників АТО/ООС, постраждалих учасників Революції Гідності, учасників-добровольців, які брали участь у захисті територіальної цілісності та державного суверенітету на Сході України та увічнення пам'яті загиблих (померлих) ветеранів у Кіровоградській області на 2021-2025 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 19 лютого 2021 року №56 зі змінами, для мешканців Кіровоградської області.
2. Головним розпорядником коштів, передбачених в обласному бюджеті для надання одноразової матеріальної допомоги на період дії воєнного стану починаючи з 24 лютого 2022 року, членам сімей загиблих (померлих) та пораненим, які брали (беруть) безпосередню участь у бойових діях або забезпечували (забезпечують) здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - одноразова матеріальна допомога), є Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації (далі - Департамент).
ІІ. Умови та порядок надання одноразової матеріальної допомоги
1. У разі отримання поранення, контузії, каліцтва (травми) одноразова матеріальна допомога у розмірі 15000 гривень виплачується особам, які брали (беруть) безпосередню участь у бойових діях або забезпечували (забезпечують) здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії які зареєстровані та проживають на території Кіровоградської області, а саме:
1) військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) Збройних Сил, ... .
2. Одноразова матеріальна допомога у разі загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 розділу ІІ цього Порядку, надається у розмірі 30000 гривень одному із членів сім'ї загиблого (померлого), які зареєстрований та проживає на території Кіровоградської області, у порядку черговості родинних зв'язків:
- дружина (чоловік);
- один з повнолітніх дітей (законний представник, опікун або піклувальник малолітніх та неповнолітніх дітей);
- один із батьків.
3. Для оформлення одноразової матеріальної допомоги особи зазначені у пунктах 1-2 розділу ІІ особисто подають до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації місця проживання заяву (у довільній формі).
До заяви додаються:
- копія документа, що посвідчує особу громадянина України;
- копія витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання або копія довідки про реєстрацію місця проживання особи (у разі надання копії паспорта у формі картки):
- копія реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта
- копія документа, що підтверджує родинний зв'язок або факт сильного проживання однією сім'єю (свідоцтво про народження, свідоцтво про одруження, рішення суду про встановлення факту родинних відносин) (для членів сімей загиблих (померлих);
- копія свідоцтва про смерть та повідомлення про загибель (смерть) (для членів сімей загиблих (померлих);
- копія лікарською свідоцтва про смерть (для членів сімей загиблих (померлих);
- копія довідки(ок) медичних закладів, які підтверджують факт поранення, травми, контузії, каліцтва заявника під час його участі у період дії воєнного стану безпосередньо під час участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії;
- копія документа, який підтверджує безпосередню участь заявника, у період дії воєнного стану, у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (для поранених осіб);
- банківські реквізити заявника.
Під час подання копій документів, заявники надають їх оригінали для огляду.
У випадку неможливості особистого отримання одноразової матеріальної допомоги особами, які визначені пунктом 1 розділу ІІ цього Порядку, заява та документи, надаються членом сім'ї або законним представником Одержувача одноразової матеріальної допомоги.
6. Строки та терміни давності за фактами, які засвідчують загибель (смерть) або поранення, контузію, каліцтво, травму особи, яка у період дії воєнного стану брала участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, при зверненні заявників для отримання одноразової матеріальної допомоги не встановлені.
7. Орган соціального захисту населення приймає рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової матеріальної допомоги протягом 5 робочих днів з дня надходження заяви та документів.
У разі прийняття рішення про призначення одноразової матеріальної допомоги орган соціального захисту населення протягом 30 календарних днів перераховує кошти на особистий банківський рахунок Одержувача одноразової матеріальної допомоги.
III. Відмова у наданні одноразової матеріальної допомоги
1. Підставою для відмови у наданні одноразової матеріальної допомоги є:
- подання неповного пакету документів;
- неналежність особи до суб'єктів отримання одноразової матеріальної допомоги.
2. Особам, щодо яких прийнято рішення про відмову в наданні одноразової матеріальної допомоги, орган соціального захисту населення надсилає письмове повідомлення з обґрунтуванням такої відмови.
3. У разі усунення виявлених недоліків заявники мають право подати документи повторно.
4. Рішення про відмову у наданні одноразової матеріальної допомоги може бути оскаржене у встановленому законодавством порядку.
Суд зазначає, що пунктом 2 розпорядження начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації №434-р від 28.06.2022 року на період дії воєнного стану установлено сім'ям загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь у бойових діях або забезпечували здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, одноразову матеріальну допомогу в розмірі 30000 грн.
Надання цієї одноразової матеріальної допомоги є адміністративною послугою, суб'єктом надання якої є Департамент соціальної політики Кропивницької міської ради.
Ця одноразова матеріальна допомога не передбачена законом, а є додатковою гарантією соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей - мешканців Кіровоградської області, встановленою на період дії воєнного стану за рахунок коштів обласного бюджету.
Одноразова матеріальна допомога є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку місцевої влади, яка призначається і виплачується особам, які згідно з Тимчасовим порядком, затвердженим розпорядженням №434-р від 28.06.2022 року, мають право на її отримання.
За умовами Тимчасового порядку одноразова матеріальна допомога виплачується одному із членів сім'ї загиблого, який зареєстрований та проживає на території Кіровоградської області, за його заявою.
Наведена у пункті 2 розділу ІІ Тимчасового порядку черговість родинних зв'язків передбачає, що одержувачем такої одноразової матеріальної допомоги може бути один із членів сім'ї загиблого військовослужбовця, який є його родичем першого ступеня прямої спорідненості: або дружина (чоловік), або дитина, або батько (матір).
До числа одержувачів цієї одноразової матеріальної допомоги не належать члени сім'ї другого ступеня споріднення, зокрема баба та дід, а також утриманці загиблого військовослужбовця.
Суд установив, що ОСОБА_2 не мав дружини і дітей. Також він, будучи дитиною, залишився без піклування батьків у зв'язку з визнанням матері безвісно відсутньою та позбавленням батька батьківських прав.
До досягнення ОСОБА_2 повноліття його утримувала та виховувала бабуся ОСОБА_1 , яка з 2008 року була призначена його опікуном та піклувальником. Обов'язки опікуна та піклувальника у ОСОБА_1 щодо онука ОСОБА_2 припинилися у зв'язку з досягненням ним повноліття у 2015 році.
До прийняття на військову службу у 2022 році ОСОБА_2 постійно мешкав разом із ОСОБА_1 та вони вели спільне господарство.
Суд зазначає, що встановлення опіки та піклування не надає колишньому опікунові (піклувальнику) прав та не накладає на нього обов'язки щодо дитини у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини. Такий правовий зв'язок з дитиною та правові наслідки передбачає лише усиновлення.
Суд не заперечує належність ОСОБА_1 до членів сім'ї та утриманців ОСОБА_2 та її право на соціальний захист як члена сім'ї загиблого військовослужбовця, зокрема право на відповідний статус, пільги, допомоги та компенсації від держави.
Однак, оскільки позивачка не є членом сім'ї першого ступеня споріднення, вичерпний перелік яких наведений у пункті 2 розділу ІІ Тимчасового порядку, тому вона не належить до числа одержувачів одноразової матеріальної допомоги за рахунок коштів обласного бюджету, передбаченої цим Тимчасовим порядком.
Суд вважає, що відповідач за заявою позивачки від 07.04.2023 року обґрунтовано відмовив їй у наданні одноразової матеріальної допомоги, пославшись на норми Тимчасового порядку.
У спірних правовідносинах відповідач діяв правомірно, порушень прав позивачки не вчиняв. Тому у задоволенні її позову слід відмовити.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ