04 березня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/5383/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у судді Казанчук Г.П., розглянувши матеріали позовної заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, в якій просить визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Кіровоградській області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-3748-1128 від 02.05.2023 року.
Позов мотивовано тим, що спірною вимогою йому визначено суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 266803,16 грн. Зазначає, що з 2020 року не здійснює підприємницьку діяльність, отже нарахування податків, зборів, штрафних санкцій та пені є неправомірним, оскільки будь-які нарахування стягуються згідно ст.102 ПК України, при цьому жодної перевірки протягом останніх 1095 днів з травня 2020 року не проводились. Крім того вказує, що штрафні санкції в сумі 46834,49 грн. згідно розрахунку, у період воєнного стану не застосовуються.
Відповідач подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що за результатами контрольно-перевірочних заходів позивачу донараховано недоїмку зі сплати єдиного внеску в сумі 115 286, 31 грн. та застосовано штрафну санкцію у розмірі 31818, 76 грн., про що винесено вимогу №Ф-0000351305 від 07.06.2019 року та рішення №0000501305 від 07.06.2019 року. Позивав самостійно вказані кошти не сплатив, у зв'язку з чим 21.06.2019 року виникла заборгованість зі сплати єдиного внеску у розмірі 142181,94 грн. Доводячи законність спірної вимоги, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.
Представник позивача подав відповідь на відзив, у якій вказав, що спірна вимога не обліковується в інтегрованій картці, що свідчить про її неправомірність.
Рух справи:
Суддя ухвалою від 17.07.2023 року залишила без руху позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та встановила десятиденний строк для усунення її недоліків. Ухвалою від 08.08.2023 року суддя продовжила ОСОБА_1 строк для виправлення недоліків позовної заяви на десять днів з дня отримання ухвали. Недоліки позовної заяви усунуто.
Ухвалою судді від 08.08.2023 року виправлено описку, допущену в ухвалі судді від 7.07.2023 року.
Ухвалою судді від 28.08.2023 року відкрито провадження у цій справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалами суду від 7.10.2023 року та від 30.10.2023 року витребувані додаткові докази.
Ухвалою суду від 7.11.2023 року позовну заяву залишено без руху через встановлені недоліки.
Ухвалою суду від 22.11.2023 року продовжено розгляд справи, у зв'язку з наданням заяви про зміну позовних вимог.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд, -
ОСОБА_1 (надалі позивач) з 19.06.2002 року зареєстрований як фізична особа-підприємець (а.с.69-70).
Посадовими особами ГУ ДПС у Кіровоградській області було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку з питань щодо контролю за дотриманням вимог податкового та іншого законодавства, а також законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017р. по 31.12.2019р.
Результати перевірки оформлені актом від 17.03.2020р. №111/11-28-33-03/ НОМЕР_1 .
За результатами акту перевірки ГУ ДПС у Кіровоградській області 06.04.2020 року прийнято податкове повідомлення - рішення №0001433303 про зменшення суми грошового зобов'язання за платежем єдиний податок з фізичних осіб на суму 24 710,40 грн.; №0001443303, яким застосовано штрафні санкції у сумі 261454грн по податку на доходи з фізичних осіб за результатами річного декларування; №0001453303 по податку на доходи з фізичних осіб за результатами річного декларування у сумі 510 грн.; №0001463303, яким застосовано штрафні санкції за порушення норм регулювання готівки про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сумі 1 грн.; №0001473303 про збільшення суми грошового зобов'язання з військового збору у сумі 21 787,85 грн.; №0001413303 за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 510 грн.; №0001423303 про застосовування штрафних санкції за порушення законодавства в сумі 170 грн.; рішення №0000193303 про застосування штрафних санкцій по ЄСВ в сумі 46834,79 грн.; вимогу про сплату боргу з ЄСВ №Ф-000003303 від 06.04.2020р на суму 224625,99 грн.
Вказані податкові повідомлення - рішення були оскаржені до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.08.2020 року у справі 340/1218/20 визнані протиправними та скасовані податкові повідомлення - рішення: №0001433303 від 06.04.2020р про зменшення суми грошового зобов'язання за платежем єдиний податок з фізичних осіб на суму 24 710,40 грн.; №0001443303 від 06.04.2020р яким визначено суму основного зобов'язання та застосовано штрафні санкції у сумі 261 454грн. по податку на доходи з фізичних осіб за результатами річного декларування; №0001453303 від 06.04.2020р по податку на доходи з фізичних осіб за результатами річного декларування у сумі 510 грн.; №0001463303 від 06.04.2020р яким застосовано штрафні санкції за порушення норм законодавства про патентування, регулювання готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сумі 1 грн.; №0001473303 від 06.04.2020 року про збільшення суми грошового зобов'язання з військового збору у сумі 21787,85 грн., в т.ч. штрафні (фінансові) санкції; рішення №0000193303 від 06.04.2020 року про застосування штрафних санкцій по ЄСВ в сумі 46834,79 грн.; вимоги про сплату боргу з ЄСВ №Ф-000003303 від 06.04.2020 року на суму 224625,99 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовити (а.с.53-56).
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 06.04.2021 року скасовано рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.08.2020 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено (а.с.57-60).
Згодом ГУ ДПС у Кіровоградській області сформувало вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-3748-1128 від 02.05.2023 року, якою повідомлено ОСОБА_1 , що станом на 30.04.2023 року за даними інформаційної системи податкових органів його заборгованість зі сплати єдиного внеску становить 266803,16 грн., з яких 219968,37 грн. недоїмка, 46834,79 грн. штраф (надалі спірне рішення, а.с.30).
Отже, правомірність та законність спірного рішення є предметом спору, який передано на вирішення адміністративного суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з того, що правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 року (надалі - Закон №2464-VI).
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону №2464-VI:
4) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
6) недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є зокрема фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п.1 ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
Згідно з частинами 2, 3, 11 статті 9 Закону №2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Обчислення єдиного внеску податковими органами у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до податкових органів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Статтею 25 Закону №2464-VI передбачені заходи впливу та стягнення.
Згідно з частиною 1 цієї статті рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частин 2, 3 статті 25 Закону №2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Частиною 4 статті 25 Закону №2464-VI передбачено, що податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.
Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена за результатами документальної перевірки, надсилається (вручається) платнику в порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена з метою стягнення недоїмки з єдиного внеску у разі його несплати платником у визначені цим Законом строки, надсилається податковим органом платнику в паперовій та/або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня отримання вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з податковим органом шляхом оскарження в адміністративному чи судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня отримання узгодженої вимоги, податковий орган надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби узгоджену вимогу про сплату недоїмки в електронній формі.
Відповідно до частини 5 статті 25 Закону №2464-VI вимога податкового органу про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.
Згідно з частиною 6 статті 25 Закону №2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
У частині 11 статті 25 Закону №2464-VI передбачені штрафні санкції, які застосовуються податковими органами до платників єдиного внеску за порушення вимог цього Закону.
Частиною 14 статті 25 Закону №2464-VI установлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень податкового органу щодо нарахування пені та застосування штрафів.
Відповідно до частини 15 статті 25 Закону №2464-VI рішення податкового органу про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
У разі якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти календарних днів, а також не повідомив у цей строк податковий орган про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законом.
Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Частиною 16 статті 25 Закону №2464-VI передбачено, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Наказом Міністерства фінансів України №449 від 20.04.2015 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 року за №508/26953, затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (надалі - Інструкція №449).
Розділом VІ Інструкції №449 унормований порядок стягнення заборгованості з платників.
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу VІ Інструкції №449 до платників, які не виконали визначені Законом обов'язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.
У разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов'язані самостійно обчислити ці внески, відобразити їх у звітності, що подається платником до податкових органів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
У разі виявлення податковим органом своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий податковий орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена податковими органами у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно з пунктом 3 розділу VI Інструкції №449 податкові органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:
- дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску податковими органами;
- платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;
- платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним податковим органом протягом 15 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.
Податковий орган надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.
У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається):
- платникам, зазначеним у пункті 1 статті 4 Закону, протягом 20 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).
Під частковим зменшенням суми недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованості зі сплати фінансових санкцій) для цілей цього пункту вважається зменшення загальної суми боргу (недоїмки) з єдиного внеску, яка включає нараховані та несплачені суми єдиного внеску (фінансових санкцій) за останній календарний місяць, в якому відбулось таке зменшення.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС (далі - ІТС) на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) крім загальних реквізитів має містити відомості про розмір боргу, в тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов'язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.
Пунктом 4 розділу VI Інструкції №449 передбачено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з ІТС за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи, у тому числі відокремлених підрозділів юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Податковий орган веде реєстр виданих вимог про сплату боргу (недоїмки) за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції.
При формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: перша частина - літера "Ю" (вимога до юридичної особи, у тому числі відокремлених підрозділів юридичної особи) або "Ф" (вимога до фізичної особи), друга частина - порядковий номер, третя частина - літера "У" (узгоджена вимога).
В третій частині літера "У" (інформація щодо узгодження вимоги) проставляється у разі надсилання:
- платнику узгодженої вимоги внаслідок процедури оскарження;
- вимоги до органів державної виконавчої служби або до органів Казначейства відповідно до цієї Інструкції.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.
Після формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та внесення даних до відповідного реєстру вимога надсилається (вручається) платнику.
Сформована в ІТС вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається податковим органом платнику єдиного внеску в паперовій та/або електронній формі.
Сформована вимога про сплату боргу (недоїмки), що підлягає надсиланню у паперовій формі, у день її формування в ІТС друкується у двох примірниках, підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) податкового органу, скріплюється печаткою податкового органу та один примірник надсилається (вручається) платнику єдиного внеску, другий долучається до справи платника.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) у паперовій формі вважається належним чином надісланою (врученою), якщо вона надіслана на адресу (місцезнаходження юридичної особи, місце проживання або останнього відомого місця перебування фізичної особи) платника єдиного внеску рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику єдиного внеску або його законному чи уповноваженому представникові.
Згідно з пунктом 5 розділу VI Інструкції №449 протягом 10 календарних днів із дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки) платник зобов'язаний сплатити зазначені у пункті 1 вимоги суми недоїмки, штрафів та пені.
У разі незгоди з розрахунком податкового органу суми боргу (недоїмки) платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання вимоги, узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) в адміністративному або судовому порядку.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) не підлягає адміністративному оскарженню в частині сум недоїмки, які виникли на підставі поданих звітів щодо сум нарахованого єдиного внеску.
У разі якщо згоди з податковим органом не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом 10 календарних днів з дня надходження рішення відповідного податкового органу або оскаржити вимогу до податкового органу вищого рівня чи в судовому порядку.
Про оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) до податкового органу вищого рівня або суду платник зобов'язаний одночасно письмово повідомити податковий орган, який направив вимогу.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів з дня надходження (отримання) вимоги про сплату боргу (недоїмки) не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з податковим органом шляхом оскарження в адміністративному чи судовому порядку або не сплатив узгоджену суму боргу (недоїмки) (з дня отримання відповідного рішення податкового органу або суду), після спливу останнього дня відповідного строку така вимога вважається узгодженою (набирає чинності).
Податковий орган протягом 10 робочих днів з дня узгодження вимоги (набрання нею чинності):
- пред'являє її до виконання органу державної виконавчої служби в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження";
- надсилає її в порядку, встановленому Законом, до органу Казначейства - відповідно до частини другої статті 6 Закону України "Про виконавче провадження", якщо платник єдиного внеску є бюджетною установою, державним органом, одержувачем бюджетних коштів, а також підприємством, установою або організацією, рахунки якої відкриті в органах Казначейства.
Якщо платник частково сплатив суми недоїмки та/або фінансових санкцій, та/або пені, зазначені у вимозі, до завершення строку остаточного узгодження, до органів державної виконавчої служби / органів Казначейства вимоги, які набрали чинності, пред'являються з урахуванням погашених сум боргу на дату пред'явлення.
До сум боргу (недоїмки) платника, що подаються до органів державної виконавчої служби або до органів Казначейства, на вимогу про сплату боргу (недоїмки) за даними ІТС включаються також суми узгоджених з платником, але не сплачених у встановлений термін штрафів та пені.
У зазначених випадках податковий орган також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки, штрафів та пені. У разі звернення податкового органу з позовом про стягнення недоїмки, штрафів та пені до суду передбачені законом заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.
Суд установив, що позивач у 2017 - 2019 роках належав до кола платників єдиного внеску, передбачених пунктом 4 частини 1 статті 4 Закону №2464-VI, як фізична особа-підприємець, що перебував на спрощеній системі оподаткування. За результатами документальної перевірки, оформленої актом №111/11-28-33-03/2380407895 від 17.03.2020 року, встановлено порушення позивачем частини 2 пункту 1 статті 7 Закону №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині заниження суми податкового зобов'язання по єдиному внеску від здійснення підприємницької діяльності на суму 224625,99 грн., що призвело до винесення вимоги про сплату боргу від 06.04.2020 на вказану суму.
Позивач, отримавши це рішення, у 10-денний строк, установлений статтею 25 Закону №2464-VI, їх не узгодив та визначені ними суми не сплатив, тож 17.04.2020 року в облікових даних інформаційної системи органу доходів і зборів та в інтегрованій картці платника відображено нарахування боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску та зі сплати штрафу в розмірі 224625,99 грн. та штрафу за своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 46834,79 грн. (а.с.49).
В подальшому, 26.05.2020 року сума недоїмки 224625,99 грн. та штрафу 46834,79 грн. в облікових даних інформаційної системи органу доходів і зборів та в інтегрованій картці платника відображено як зняття цієї суми боргу (а.с.59 зв.). Крім того, відповідач у поясненнях до суду вказав, що податкова вимога про сплату боргу від 06.04.2020 була відкликана, у зв'язку з її оскарженням до суду.
Крім того, вимога про сплату боргу від 06.04.2020 року у зв'язку з її відкликанням, до органів державної виконавчої служби для виконання, а тримісячний строк пред'явлення їх для примусового виконання, установлений статтею 12 Закону України "Про виконавче провадження", закінчився.
Відтоді, після винесення постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 06.04.2021 року, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог, позивач добровільно не сплатив недоїмку згідно вимоги про сплату боргу від 06.04.2020 №0000033303 та штраф за рішенням №0000193303 від 06.04.2020 року про застосування штрафних санкцій по ЄСВ в сумі 46834,79грн. У зв'язку із вказаним, зазначені суми повернуто в облікових даних інформаційної системи органу доходів і зборів та в інтегрованій картці платника.
За рахунок переплати у сумі 4657,62 грн., яка існувала станом на 03.04.2023 року, борг з єдиного внеску зменшився та склав 219968,37 грн.
Отже, за обліковими даними позивача зі сплати ЄСВ станом на 30.04.2023 року рахується борг в розмірі 266803,16 грн., з яких 219968,37 грн. недоїмка, 46834,79 грн. штраф.
Відповідно до частини 16 статті 25 Закону №2464-VI, пункту 13 розділу VІІ Інструкції №449 строк давності щодо стягнення сум недоїмки та штрафів не застосовується.
Тож ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі облікових даних з інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС, за якими на кінець календарного місяця (30.04.2023) за позивачем обліковувався борг (недоїмка) зі сплати єдиного внеску, керуючись пунктами 3, 4 розділу VI Інструкції №449, сформувало спірну вимогу про сплату боргу від 02.05.2023 року у сумі 266803,16 грн. та надіслало її позивачу в порядку статті 25 Закону №2464-VI для узгодження.
При формуванні вимоги №Ф-175123-52 від 02.09.2021 року відповідач дотримався порядку стягнення заборгованості з платників, передбаченого статтею 25 Закону №2464-VI та розділом VІ Інструкції №449. Присвоєння спірній вимозі нового номеру прав позивача не порушує та не впливає на порядок стягнення заборгованості, тож не може бути підставою для скасування вимоги.
Так, у позові позивач вказує про неправомірне нарахування штрафу в сумі 46834,49 грн., вважаючи, що на період до припинення або скасування воєнного стану на території України , згідно пункту 52- розділу ХХПК України за порушення податкового законодавства, штрафні санкції не застосовуються.
Вказаний довід відхиляється судом, з огляду на те, що спірною вимогою не застосовуються до позивача штраф, оскільки штраф в розмірі 46834,49 грн. був застосований рішенням №0000193303 від 06.04.2020 року, яке було предметом судового оскарження, і правомірність якого підтверджена постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 06.04.2021 року (а.с.57-60).
Відповідачем доведено правомірність спірної вимоги, тому у задоволенні позову про її скасування слід відмовити.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні його позову, підстави для стягнення на його користь судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС країни, суд, -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006; код ЄДРПОУ ВП 43995486).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК