з питань залишення позовної заяви без розгляду
04 березня 2024 року Справа № 280/10835/23
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач 1), до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 31.01.2023 №930060180790 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 19.12.2023 № 930060180790 про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 12 розділу XI Закону України “Про державну службу” від 10 грудня 2015 року №889- VIII ОСОБА_1 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити з 25.01.2023 ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до пункту 12 розділу XI Закону України “Про державну службу” від 10 грудня 2015 року №889- VIII в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, визначеної в довідках від 24.01.2023 № 2600-0602-8/12858 про складові заробітної плати призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 24.01.2023 № 2600-0602-8/12858 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посад державної служби, які видані Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві.
Ухвалою судді від 28.12.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Відповідачам запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
16.01.2024 до суду від відповідача 1 надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду в частині оскарження рішення від 31.01.2023 №930060180790 про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 12 розділу XI Закону України “Про державну службу” від 10 грудня 2015 року №889- VIII ОСОБА_1 .
Обгрунтовуючи подане клопотання представник відповідача зазначає, що постановою правління Пенсійного фонду України від 12.10.2007 №18-6 затверджено Порядок розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, який визначає процедуру подання та розгляду скарг на рішення про призначення, перерахунок, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший, виплаті пенсій, прийняті органами Пенсійного фонду України (далі - Порядок №18-6).
Однак відповідно до пункту 4 Порядку №18-6 скарга може бути подана до органу Пенсійного фонду України вищого рівня протягом одного року з моменту прийняття рішення, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення заявника з прийнятим рішенням.
ОСОБА_1 ознайомилась з рішенням Головного управління від 31.01.2023 №930060180790 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 12 розділу XI Закону України “Про державну службу” 31.01.2023. У той час, як у позовній заяві зазначено, що звернулась зі скаргою до Пенсійного фонду України 16.10.2023, тобто з порушенням встановленого Порядком №18-6 строку досудового вирішення спору. У зв'язку з чим не може застосовуватись норма частини четвертої статті 122 КАС України для оскарження рішення Головного управління від 31.01.2023 №930060180790 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 12 розділу XI Закону України “Про державну службу”.
Ухвалою суду від 26.02.2024 позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків 5 днів з моменту отримання ухвали суду шляхом подання до суду письмових пояснень стосовно клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
На виконання ухвали суду позивачем було надано суду заяву про усунення недоліків від 01.03.2024.
Розглядаючи клопотання відповідача 1 про залишення позову без розгляду, суд виходить з наступного.
Як вбачається з позовної заяви, в межах цієї справи позивач оскаржує рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 31.01.2023 №930060180790.
За твердженням відповідача 1 у справі спірне рішенні позивач отримав 31.01.2023.
Згідно матеріалів справи 16 жовтня 2023 року позивач оскаржив спірне рішення в адміністративному порядку до Пенсійного фонду України.
За наслідком розгляду скарги позивача Пенсійний фонд України листом від 01 грудня 2023 року відмовив позивачу у задоволенні його скарги про скасування спірного рішення.
З даним позовом позивач звернувся до суду 16 грудня 2023 року.
Відповідно до приписів ч.ч. 1, 2ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України(далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
Згідно із ч. 4 цієї ж статті якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 61 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) до повноважень Правління Пенсійного фонду належать повноваження, зокрема, з визначає порядку призначення, перерахування та здійснення страхових виплат.
Пунктом 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1), визначено, що орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови т а порядку його оскарження.
Суд вважає за необхідне зазначити, що статтею 105 Закону № 1058-IV встановлено порядок оскарження дій страхувальників, виконавчих органів Пенсійного фонду, а не рішень.
Отже, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 31.01.2023 №930060180790 всупереч приписів п. 4.7 Порядку № 22-1 не містить роз'яснень стосовно належного порядку його оскарження.
Щодо встановленого чинним законодавством порядку оскарження рішень органів Пенсійного фонду України, зокрема, про відмову у призначенні/перерахунку пенсії або переведенні на інший вид пенсії, суд зазначає таке.
Абзацом 5 п. 1 Додатку 7 до Порядку № 22-1 встановлено, що пенсіонери мають право оскаржувати рішення (дії, бездіяльність) територіального органу Пенсійного фонду України відповідно до Порядку розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 12 жовтня 2007 року № 18-6, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 листопада 2007 року за № 1241/14508 (далі Порядок № 18-6), або/та у судовому порядку.
Згідно із п. 2 Порядку № 18-6 у разі, якщо громадянин вважає, що орган, що призначає пенсію, прийняв рішення, що суперечить законодавству про пенсійне забезпечення або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, громадянин має право оскаржити таке рішення у органі Пенсійного фонду України вищого рівня.
При цьому абзацом 2 п. 4 Порядку № 18-6 визначено, що скарга може бути подана до органу Пенсійного фонду України вищого рівня протягом одного року з моменту прийняття рішення, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення заявника з прийнятим рішенням.
Враховуючи наведені нормативно-правові приписи, суд висновує, що позивач після отримання спірного рішення оскаржив його у встановленому законодавством адміністративному порядку.
Беручи до уваги, що рішення за наслідком розгляду скарги позивача було прийнято Пенсійним фондом України 01 грудня 2023 року, а також те, що із даним позовом позивач звернувся до суду 26 грудня 2023 року, суд приходить до висновку, що позивачем не пропущено встановлений ч. 4 ст. 122 КАС України строк звернення до суду із позовом про оскарження рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про відмову в перерахунку пенсії від 31.01.2023 №930060180790.
Як наслідок, клопотання відповідача про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без розгляду є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 72-77, 94, 122, 123, 143, 240, 243, 248, 256, 262, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити Головному управління Пенсійного фонду України в м. Києві у задоволенні клопотання про залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Сіпака