Ухвала від 01.03.2024 по справі 280/9314/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питань визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності вчинених суб'єктом владних повноважень

01 березня 2024 року Справа № 280/9314/21 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, вчинених на виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2021 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), в якому, з урахуванням виправлення описки в позовній заяві, просив визнати протиправними бездіяльність відповідача щодо неврахування при обчисленні пенсії стажу та заробітної плати згідно довідки від 21.12.2009 року №11-01/80-2028, виданої ЗАО “Атомстройэкспорт” і довідки від 23.09.2009 року №7706-03/466, виданої ЗАО “Атомтехєкспорт” і зобов'язати відповідача, починаючи з моменту призначення пенсії, 18.06.2021 року, здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням стажу і заробітку (доходу) за період роботи з листопада 2004 року по вересень 2007 року на підставі довідки від 21.12.2009 року №11-01/80-2008 та за період з квітня 2008 року по травень 2009 року на підставі довідки від 23.09.2009 року №7706-03/466.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 29.12.2021 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 06.04.2023 рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 29.12.2021 скасовано,

Прийнято нове рішення.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням стажу роботи - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо неврахування при обчисленні пенсії стажу та заробітної плати ОСОБА_1 згідно довідки від 21.12.2009 року №11-01/80-2028, виданої ЗАТ “Атомстройекспорт”.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.07.2021 року про перерахунок пенсії щодо врахування до страхового стажу довідки від 21.12.2009 року №11-01/80-2028, виданої ЗАТ “Атомстройекспорт” за період роботи з 23.11.2004 року по 18.10.2007 року з урахуванням висновків суду.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

22.11.2023 у справі видано да виконавчих листа.

20.02.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, вчинених на виконання рішення суду у порядку ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в якій просить:

визнати протиправними бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області з невиконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду по справі №280/9314/21, що полягає у нездійсненні перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про заробітну плату від 21.12.2009 року №11-01/80-2028, виданої ЗАТ “Атомстройекспорт” за період роботи з 23.11.2004 року по 18.10.2007 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду по справі №280/9314/21 здійсненні перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до заробітної плати згідно довідки про заробітну плату від 21.12.2009 року №11-01/80-2028, виданої ЗАТ “Атомстройекспорт” за період роботи з 23.11.2004 року по 18.10.2007 року.

Ухвалою судді від 20.02.2024 заяву представника позивача про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, вчинених на виконання рішення суду призначено до розгляду без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

В обґрунтування поданої заяви зазначено, що в резолютивній частині рішення суду від 06.04.2023 року у цій справі зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії з врахування до страхового стажу довідки від 21.12.2009 року №11-01/80-2028, виданої ЗАТ «Атомстройекспорт» за період роботи з 23.11.2004 року по 18.10.2007 року з урахуванням висновків суду. Довідка від 21.12.2009 року №11-01/80-2028 відповідає вимогам закону і містить відомості про заробітну плату позивача та сплачений розмір страхових внесків. Однак, дії відповідача призвели до того що, фактичний розмір пенсії позивача при перерахунку за рішенням суду зменшився. Тобто, до страхового стажу позивача були зараховані періоди роботи з 23.11.2004 по 18.10.2007, натомість пенсія позивача зменшилась, оскільки при перерахунку пенсії не врахована заробітна ш згідно вказаної довідки. Що в свою чергу призвело до зменшення індивідуального коефіцієнту заробітної плати позивача. На думку представника позивача, перерахунок пенсії ОСОБА_1 за рішенням суду повинно було здійснено перерахунок з урахуванням довідки про заробітну плату від 21.12.2009 року №11-01/80-2028, виданої ЗАТ «Атомстройекспорт» за період роботи з 23.11.2004 року по 18.10.2007 року не тільки в частині зарахування періоду, айв частині врахування заробітку, що не було зроблено Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Запорізькій області.

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання судового рішення, суд зазначає таке.

Відповідно дост.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання.

Згідно із ст.370 КАС Українисудове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Отже, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.

З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " № 1058-ІУ від 09.07.2003 року (далі Закон № 1058- IV), який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Відповідно до частин І, 2 статті 4 Закону № 1058-ІУ законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, та складається крім інших законодавчих актів також із міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Відповідно до статей 1, 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року (далі Угода від 13 березня 1992 року), пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць Угоди і членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Призначення пенсій громадянам держав-учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.

Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсії на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-яких із цих країн, а також на території колишнього СРСР за час набуття чинності цієї Угоди.

Обрахування пенсії проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються у трудовий стаж.

Згідно із статтею 11 Угоди від 13 березня 1992 року передбачено, що необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані в установленому порядку на території держав-учасниць СНД і держав, які входили в склад СРСР до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав-учасниць Співдружності без легалізації.

Відповідно до пункту 1) частини 1 статті 8 Закону №1058-ІУ, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно із статтею 1, частинами 1, 2 статті 24 Закону № 1058-ІУ страховий стаж-період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Страховий стаж-період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в систем персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку-на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло де набрання чинності цим Законом.

Відповідно до статті 27 Закону №1058-ІУ, розмір пенсії визначається із врахування* тривалості страхового стажу, заробітної плати та коефіцієнту страхового стаж? застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058-ІУ для обчислення пенсі враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з : липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсі також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяці страхового стажу підряд по ЗО червня 2000 року незалежно від перерв.

Частинами 1, 2 та частиною 3 статті 44 Закону №1058-ІУ встановлено, щ призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, д територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу ч уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першої статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятої статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки-у разі виникнення права н підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся ; перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подав ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усік необхідними документами подано ним після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення щ призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Дослідження змісту наведених правових норм Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, Закону № 1058-ІУ Порядку № 22-1 дає суду підставу зробити висновок про те, що перерахунок розміру пенсії за віком працівнику який працював на підприємстві іншої держави проводиться за наявності інформації про сплату страхових внесків.

Інформація повинна міститися у довідках, виданих підприємством іншої держави особі яка претендує на призначення (перерахунок) пенсії за віком, у разі якщо облік сплати страхових внесків які сплачуються підприємствами інших держав ведеться компетентними органами таких держав.

Довідка від 21.12.2009 року №11-01/80-2028 відповідає вимогам закону і містить відомості про заробітну плату позивача та сплачений розмір страхових внесків.

Рішенням суду, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо неврахування при обчисленні пенсії стажу та заробітної плати ОСОБА_1 згідно довідки від 21.12.2009 року №11-01/80-2028, виданої ЗАТ “Атомстройекспорт” та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.07.2021 року про перерахунок пенсії щодо врахування до страхового стажу довідки від 21.12.2009 року №11-01/80-2028, виданої ЗАТ “Атомстройекспорт” за період роботи з 23.11.2004 року по 18.10.2007 року з урахуванням висновків суду.

Враховуючи вищезазначене, у відповідача були відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії без урахування довідки від 21.12.2009 року №11-01/80-2028, виданої ЗАТ “Атомстройекспорт”.

Суд враховує, що згідно з ч.3ст.44 Закону Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058-VI органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

За приписами частини 18 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-VI посадові особи суб'єктів солідарної системи та накопичувальної системи пенсійного страхування, винні в порушенні законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, відповідачем не надано жодного доказу правомірності не обчислення пенсії, відповідно до заробітної плати згідно довідки про заробітну плату від 21.12.2009 року №11-01/80-2028, виданої ЗАТ “Атомстройекспорт”.

Відповідно до частин першої, шостої статті 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду. За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченомустаттею 249 цього Кодексу.

В свою чергу,статтею 249 КАС Українипередбачено постановлення окремих ухвал при виявленні під час розгляду справи порушення закону.

Тому суд з урахуванням приписівстатті 249 КАС України дійшов до висновку, що відповідачем порушено положенняст.129-1 Конституції Українита частини першої статті370 КАС України, а саме: не виконано у повному обсязі судове рішення, яке набрало законної сили, що зумовлює необхідність постановлення окремої ухвали і направлення її для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Керуючись статтями 248, 254, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву представника ОСОБА_1 про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, вчинених на виконання рішення суду, -задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, вчинені на виконання рішення суду, в частині нездійснення перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про заробітну плату від 21.12.2009 року №11-01/80-2028, виданої ЗАТ “Атомстройекспорт” за період роботи з 23.11.2004 року по 18.10.2007 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення шляхом обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до заробітної плати згідно довідки про заробітну плату від 21.12.2009 року №11-01/80-2028, виданої ЗАТ “Атомстройекспорт” за період роботи з 23.11.2004 року по 18.10.2007 року.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області 30-денний строк з дня отримання (вручення) копії цієї ухвали для подання до суду доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її підписання.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.В. Сіпака