Ухвала від 19.10.2010 по справі 2а-4982/10/1670

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-4982/10/1670

Колегія суддів Полтавського окружного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Єресько Л.О.,

суддів - Кукоби О.О. , Слободянюк Н.І. ,

при секретарі - Коробовій А.В.,

за участю:

представника відповідача -ОСОБА_1,

представника третьої особи -ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Лубенської міської організації Української Народної Партії до Лубенської міської виборчої комісії Полтавської області, третя особа - кандидат на посаду міського голови м. Лубен ОСОБА_3, про скасування рішення Лубенської міської виборчої комісії та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

16 жовтня 2010 року Лубенська міська організація Української Народної Партії звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Лубенської міської виборчої комісії Полтавської області , яким просила визнати незаконною та скасувати постанову відповідача від 12.10.2010 року № 49 про розгляд скарги позивача та зобов'язати відповідача повторно розглянути питання про визнання дій кандидата на посаду міського голови м. Лубен ОСОБА_3 щодо публікації в міськрайонній газеті "Лубенщина" (№ 96 за суботу 09 жовтня 2010 року) привітання з професійним святом Днем юриста такими, що не відповідають вимогам законодавства, порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначав, що оскаржувана постанова відповідача не відповідає фактичним обставинам справи та нормам Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” з огляду на наступне. Зазначеною постановою відповідача було відмовлено позивачу у задоволенні скарги на незаконні дії кандидата на посаду міського голови м. Лубен ОСОБА_3. Разом з тим, дії вказаного кандидата суперечили вимогам ст.ст. 47, 51 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, оскільки ним здійснено публікацію у громадсько-політичній газеті “Лубенщина” привітання з професійним святом Днем юриста, яке має неприхований агітаційний характер, з проведенням оплати не через виборчий фонд, а шляхом внесення коштів в касу банківської установи. Вказане додатково підтверджується листом головного редактора КП МГПГ “Лубенщина” № 37 від 15.10.2010 року, з якого вбачається, що замовником тексту з привітанням є саме кандидат на посаду міського голови м. Лубен ОСОБА_3, що вказана публікація була оплачена саме як політична реклама, письмова угода була укладена 05.10.2010 року, проте станом на дату укладення угоди виборчі фонди ще не могли бути утворені, в силу особливостей виборчого процесу.

У судове засідання представник позивача не з'явився, повідомив суд про неможливість явки через технічну несправність транспорту. При цьому у матеріалах справи наявні докази, що позивач належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання.

Згідно ч. 12 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2010 року до участі у справі було залучено в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, кандидата на посаду міського голови м. Лубен ОСОБА_3.

Представник третьої особи у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представників відповідача та третьої особи, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Лубенська міська організація Української Народної Партії зареєстрована Виконавчим комітетом Лубенської міської ради 13.06.2003 року, ідентифікаційний код 33470585 ( довідка з ЄДРПОУ серії АБ № 274138). З огляду на те, що згідно постанови Лубенської міської виборчої комісії від 29.09.2010 року № 18 було зареєстровано кандидатом на посаду міського голови м. Лубен ОСОБА_4, висунутого Лубенською міською організацією Української Народної Партії, зазначена партійна організація в розумінні ст. 12 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” є суб'єктом виборчого процесу.

11.10.2010 року за вх. № 150 Лубенська міська організація Української Народної Партії звернулася до Лубенської міської виборчої комісії зі скаргою на дії кандидата на посаду міського голови м. Лубен ОСОБА_3, який був висунутий Лубенською міською організацією Партії регіонів та зареєстрований кандидатом на посаду міського голови м. Лубен згідно постанови Лубенської міської виборчої комісії від 29.09.2010 року № 18.

У своїй скарзі суб'єкт звернення просив визнати дії суб'єкта оскарження щодо публікації в міськрайонній газеті “Лубенщина”( № 96 за суботу 09 жовтня 2010 року) привітання з професійним святом, Днем юриста не за рахунок власного виборчого фонду такими, що не відповідають вимогам законодавства, порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу.

У задоволенні скарги Лубенської міської організації Української Народної Партії Лубенською міською виборчою комісією було відмовлено, про що винесено постанову від 12.10.2010 року № 49.

З даною постановою позивач не погодився та звернувся до суду про її скасування та зобов'язання вчинити дії.

Надаючи оцінку оскаржуваній постанові, колегія суддів виходить із наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 47 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” (надалі Закон про вибори) місцева організація партії, кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття відповідною територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Частиною 5 статті 47 Закону передбачено, що передвиборна агітація може здійснюватися:

1) шляхом проведення зборів, зустрічей з виборцями, мітингів, демонстрацій, процесій, публічних дебатів, дискусій та інших масових заходів;

2) шляхом розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів;

3) через засоби масової інформації;

4) в інших формах, що не суперечать Конституції та законам України.

Згідно частини 6 ст. 47 цього ж Закону передвиборна агітація здійснюється за рахунок і в межах коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України, та коштів власних виборчих фондів кандидатів, місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі. Використання для передвиборної агітації коштів з інших джерел забороняється.

Частиною 7 статті 50 Закону про вибори встановлено, що політична реклама -це одна із форм передвиборної агітації, розміщена за допомогою рекламних засобів, яка спонукає виборців голосувати за або не голосувати за певного суб'єкта виборчого процесу.

Частиною 8 цієї ж статті визначено, що політична реклама оплачується за рахунок коштів власних виборчих фондів місцевої організації партії, яка висунула кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидата в депутати.

У відповідності до ч. 2 ст. 60 зазначеного Закону місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, кандидати у депутати в одномандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови для фінансування своєї передвиборної агітації можуть утворювати власний виборчий фонд, що формується в порядку, визначеному ст. 64 цього ж Закону.

Зокрема, згідно абз. 2 ч. 1 ст. 64 Закону виборчий фонд кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого місцевою організацією партії, формується за рахунок їх власних коштів, добровільних внесків фізичних осіб, а також за рахунок відповідної місцевої організації партії.

Отже, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого місцевою організацією партії, згідно вищевказаних норм формує власний виборчий фонд та здійснює оплату своєї передвиборної агітації саме із власного виборчого фонду.

Згідно ч. 1 ст. 62 вищевказаного Закону місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані в багатомандатних виборчих округах, кандидат у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови можуть відкрити рахунок власного виборчого фонду не пізніше як за 18 днів до дня місцевих виборів. Підставою для відкриття рахунку виборчого фонду є копія рішення територіальної виборчої комісії про реєстрацію кандидатів у депутати, включених до виборчого списку від місцевої організації партії, кандидата в депутати відповідно в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Рахунок виборчого фонду відкривається в установі банку України, яка визначається територіальною виборчою комісією, за місцезнаходженням відповідної виборчої комісії. Місцева організація партії, кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови мають право відкрити лише один рахунок, виключно в національній валюті (ч. 3 ст. 62 Закону про вибори). Установа банку не пізніше наступного робочого дня з дня відкриття рахунку виборчого фонду повідомляє територіальну виборчу комісію про відкриття рахунку та його реквізити.

Судом встановлено, що постановою Лубенської міської виборчої комісії від 28.09.2010 року № 14 було визначено, що рахунок виборчого фонду кандидатів на посаду міського голови відкривається у Лубенському відділенні філії «Полтавського регіонального управління публічного акціонерного товариства комерційного банку «Приватбанк».

05.10.2010 року кандидатом на посаду міського голови ОСОБА_3 був відкритий рахунок виборчого фонду № НОМЕР_3 у Лубенському відділенні філії “Полтавське регіональне управління “Публічного Акціонерного Товариства Комерційного Банку “ПриватБанк”, про що свідчить довідка Лубенського відділення ПриватБанку від 19.10.2010 року № 06/420, копія заяви про відкриття поточного рахунку кандидата з відміткою банківської установи, а також повідомлення цієї банківської установи про відкриття рахунку виборчого фонду за вих. № 3499 від 05.10.2010 року.

Доводи представників позивача, висловлені у судовому засіданні 18.10.2010 року, про те, що у кандидата ОСОБА_3 не міг бути відкритий рахунок виборчого фонду до 09.10.2010 року, оскільки Лубенська міська організація Української Народної Партії неодноразово до цієї дати зверталася до Лубенської міської виборчої комісії про відкриття рахунку виборчого фонду і їй було відмовлено у реєстрації рахунку, зокрема з підстав відсутності відповідного роз'яснення ЦВК, колегія суддів оцінює критично. Згідно вимог ст. 62 Закону України про вибори рахунок виборчого фонду відкривається не виборчою комісією, а банківською установою, визначеною рішенням відповідної виборчої комісії, за зверненням особи, зареєстрованої кандидатом. У разі ж надання відповідачем на запит позивача відповіді з приводу відкриття рахунку виборчого фонду, яка не відповідала вимогам Закону, позивач не позбавлений був права оскаржити такі дії, разом з тим, доказів отримання будь-якої письмової відповіді виборчої комісії, її оскарження та визнання дій виборчої комісії протиправними, позивачем суду не надано.

Відповідно до ст. 51 Закону України про вибори місцеві організації партій, кандидати в депутати від яких зареєстровані в багатомандатних виборчих округах, кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови мають право за рахунок коштів власних виборчих фондів публікувати агітаційні матеріали, в тому числі передвиборні програми, в друкованих засобах масової інформації усіх форм власності, за винятком зарубіжних засобів масової інформації, що діють на території України. Матеріали передвиборної агітації публікуються на підставі угоди, що укладається від імені місцевої організації партії, кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови розпорядником відповідного виборчого фонду з редакцією (видавцем) друкованого засобу масової інформації. Без укладення угоди та надходження коштів на рахунок редакції (видавця) друкованого засобу масової інформації публікація цих матеріалів забороняється.

05.10.2010 року між редакцією газети “Лубенщина” та кандидатом ОСОБА_3 був укладений договір № 1/5 про розміщення матеріалів передвиборної агітації кандидата на посаду міського голови ОСОБА_3, підписаний КП МГПГ “Лубенщина” в особі головного редактора ОСОБА_5 та кандидатом ОСОБА_3 разом з розпорядником виборчого фонду кандидатата ОСОБА_6

06.10.2010 року кандидатом ОСОБА_3 було подано до редакції газети “Лубенщина” замовлення на публікацію привітання з Днем юриста.

Згідно акту надання послуг № 2313 від 06.10.2010 року вартість публікації привітання до Дня юриста в газеті “Лубенщина”було визначено у розмірі 102 грн., у зв'язку з чим КП МГПГ “Лубенщина”виставлено кандидату ОСОБА_3 рахунок на оплату № НОМЕР_2 від 06.10.2010 року на вказану суму.

Із платіжного доручення № НОМЕР_1 від 06.10.2010 року, копія якого наявна у матеріалах справи, банківської виписки руху коштів по рахунку виборчого фонду кандидата вбачається, що оплату послуг за публікацію в газеті “Лубенщина” кандидатом ОСОБА_3 проведено 06.10.2010 року саме за рахунок коштів його власного рахунку виборчого фонду № НОМЕР_3, відкритого 05.10.2010 року у філії ПриватБанку.

09.10.2010 року у громадсько-політичній газеті “Лубенщина”(випуск № 96 (14504) на першій сторінці було надруковано привітання кандидата на посаду міського голови м. Лубен ОСОБА_3 з професійним святом -Днем юриста.

У листі КП МГПГ “Лубенщина” від 15.10.2010 року № 37, надісланому на запит Лубенської міської організації Української Народної Партії, підтверджено, що вищевказана публікація була оплачена як політична реклама по безготівковому рахунку. При цьому дану оплату було здійснено згідно визначеного розрахунку вартості одиниці друкованої площі для проведення передвиборної агітації (п. 4 ст. 50 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.

Таким чином, публікацію матеріалів передвиборної агітації кандидата на посаду міського голови м. Лубен ОСОБА_3 у вигляді привітання до Дня юриста було здійснено останнім за умови укладення угоди з редакцією друкованого засобу масової інформації та перерахування коштів на рахунок редакції саме із власного виборчого фонду, що відповідало вимогам ст.ст. 47, 51 Закону про вибори.

Отже, протиправності в діях кандидата ОСОБА_3 колегією суддів не встановлено.

Доводи позивача про те, що оплату публікації у газеті “Лубенщина” привітання з професійним святом Днем юриста кандидатом ОСОБА_3 проведено не через виборчий фонд, а шляхом внесення коштів в касу банківської установи, є безпідставними і ґрунтуються лише на припущеннях позивача, оскільки судом встановлено, що номер рахунку, з якого перераховані кошти згідно платіжного доручення, відповідає номеру рахунку, зазначеному у повідомленні банківської установи про відкриття рахунку виборчого фонду.

Відповідно до пунктів 17, 19, 24 частини 5 статті 25 Закону про вибори міська, районна в місті територіальна виборча комісія здійснює контроль за використанням коштів виборчих фондів суб'єктів виборчого процесу на виборах до відповідної місцевої ради, здійснює контроль за дотриманням установленого цим Законом порядку проведення передвиборної агітації та розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної місцевої ради, приймає щодо них рішення.

Згідно ч. 6 ст. 90 Закону про вибори виборча комісія відмовляє в задоволенні скарги, якщо встановить, що рішення, дії або бездіяльність суб'єкта оскарження вчинені відповідно до закону, в межах повноважень, передбачених законом, і не порушують виборчі права суб'єкта звернення зі скаргою.

З огляду на те, що дії кандидата на посаду міського голови м. Лубен ОСОБА_3 з проведення передвиборної агітації за рахунок коштів власного виборчого фонду були вчинені відповідно до вимог Закону про вибори, що було встановлено і на засіданні виборчої комісії згідно наявного у справі протоколу засідання, колегія суддів дійшла висновку, що Лубенська міська виборча комісія під час винесення оскаржуваної постанови від 12.10.2010 року № 49 про відмову у задоволенні скарги позивача на дії кандидата ОСОБА_3 діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження їй надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо.

За таких обставин вимоги позовної заяви є безпідставними та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись Законом України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИЛА:

У задоволенні адміністративного позову Лубенської міської організації Української Народної Партії до Лубенської міської виборчої комісії Полтавської області, третя особа - кандидат на посаду міського голови м. Лубен ОСОБА_3, про скасування рішення Лубенської міської виборчої комісії та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

Повний текст постанови виготовлено та проголошено 19.10.2010 р.

Головуючий суддя

суддя

суддяЛ.О. Єресько

О.О. Кукоба Н.І. Слободянюк