14 жовтня 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-3914/10/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
при секретарі - Вовченко Т.П.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідачів - Плевако Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції , Державної податкової адміністрації України у Полтавській області про визнання недійсним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
16 серпня 2010 року фізична особа підприємець ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції , Державної податкової адміністрації України у Полтавській області про визнання недійсним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001072303 від 04.08.2010 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначала, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій не відповідає нормам чинного законодавства України та фактичним обставинам справи, а тому підлягає скасуванню. Зазначає, що перевірка, за результатами якої до позивача було застосовано адміністративно-господарські санкції, проведена з порушенням вимог ст. 19 Конституції України та ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні". Вказує, що за місцем реалізації товарів нею здійснювався облік товарів у Книзі доходів та витрат, що відповідає вимогам ст. 6 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідачів у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
У своїх письмових запереченнях на підтвердження правомірності свого рішення посилався на те, що перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки проведено в межах повноважень органів державної податкової служби, визначених ст.ст. 11, 11-1, 11-2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, ст. 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, згідно плану проведення перевірок на підставі направлень на перевірку та службових посвідчень, які були пред'явлені уповноваженій особі позивача. За результатами перевірки встановлено порушення позивачем пунктів 1, 11, 12, 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, за які до позивача у відповідності до статей 17, 21,22 цього Закону застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 2746 грн. 10 коп., про що винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001072303 від 04.08.2010 року.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін та покази свідка ОСОБА_2, вивчивши та дослідивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 20.07.2010 року працівниками Державної податкової інспекції у Полтавській області ОСОБА_2 та Дем"янко А.А. проведено планову перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій кафе, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1, яке належить фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1.
Перевірку здійснено відповідно до плану перевірок за здійсненням СГД розрахункових операцій у сфері готівкового обігу на липень 2010 року, на підставі направлень на перевірку від 19.07.2010 року № № 2813, 2812, примірники яких надано особі, що здійснювала розрахунки в кафе позивача.
За результатами перевірки складено акт № 0169/16/18/23/2282406226 (номер бланка 0010852) від 20.07.2010 року, в якому зафіксовано наступні порушення:
- не забезпечення використання режиму попереднього програмування обліку товару в РРО;
- не забезпечення відповідності суми грошових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО (Х-звіті). Сума невідповідності з вирахуванням суми закупки складає 4 грн. 10 коп.;
- не забезпечення проведення розрахункової операції через РРО при продажу товарів на загальну суму 6 грн. 20 коп.;
- вибірковою інвентаризацією окремої групи товару виявлено його залишок без облікових документів, накладних, які відсутні на момент проведення перевірки. Сума надлишку склала 2804 грн. 80 коп. Порушено облік товару у встановленому законодавством порядку за місцем його реалізації.
04 серпня 2010 року Лубенською об'єднаною державною податковою інспекцією за порушення пунктів 1,11,12,13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” винесено рішення № 0001072303 про застосування до ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій згідно із статтями 17, 21, 22 цього Закону в загальній сумі 5746 грн. 10 коп.
Із наданого суду відповідачем розрахунку суми штрафної санкції встановлено: за порушення п. 1 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” до позивача застосовано фінансову санкцію відповідно до ч. 1 ст. 17 цього Закону в сумі 31 грн. (6 грн. 20 коп. х 5); за порушення п. 11 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” до позивача застосовано фінансову санкцію відповідно до п. 6 ст. 17 цього Закону в сумі 85 грн. (17 грн. х 5); за порушення позивачем п. 12 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” до позивача застосовано фінансову санкцію відповідно до ст. 21 цього Закону в сумі 5609 грн. 60 коп. (2804 грн. 80 коп. х 2) та за порушення позивачем п. 13 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” до позивача застосовано фінансову санкцію відповідно до ст. 22 цього Закону в сумі 20 грн. 50 коп. (4 грн. 10 коп. х 5).
З даним рішенням позивач не погодився та оскаржив його до суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено);добросовісно;розсудливо;з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Щодо підстав та порядку проведення перевірки суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року № 509-ХІІ органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Згідно із п. 4 ст. 10 Закону державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Статтею 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі -Закон “Про застосування РРО”) передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до п.п. 3.1., 3.2. Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України № 355 від 27.05.2008 року, працівниками органів ДПС здійснюються відповідно до щомісячних планів органу ДПС планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі, а також операцій купівлі-продажу іноземної валюти (далі - розрахункові операції) та касових операцій, а також наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій та позапланові перевірки у випадках, передбачених законодавством. Перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових та касових операцій, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій проводяться групою у складі не менше двох посадових осіб органів ДПС за наявності у них службових посвідчень та направлення на перевірку. Направлення виписується окремо на перевірку кожного суб'єкта господарювання у 2-х примірниках (один з яких оформлюється на бланку органу ДПС), що скріплюються гербовою печаткою і підписуються керівником органу ДПС.
Згідно ч. 1 ст. 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку, зокрема, направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби.
У судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що перевірка здійснювалась відповідно до плану перевірок за здійсненням СГД розрахункових операцій у сфері готівкового обігу на липень 2010 року, на підставі направлень на перевірку від 19.07.2010 року № № 2813, 2812, примірники яких надано особі, що здійснювала розрахунки в кафе позивача.
Перевірка кафе позивача проведена групою інспекторів Державної податкової адміністрації у Полтавській області у складі 2 осіб за наявності направлень, відповідно до вищевказаних вимог законодавства.
Доводи позивача про незаконність перевірки у зв'язку з тим, що органом державної податкової служби не було надіслано повідомлення про проведення перевірки за 10 днів до її початку, суд не бере до уваги, оскільки зазначена вимога, яка міститься у ст. 11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, стосується лише планових виїзних перевірок платників податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), а не перевірок за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що перевірка кафе позивача здійснювалась на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо не забезпечення відповідності суми грошових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО (Х-звіті).
Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечити відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Статтею 2 цього Закону місце проведення розрахунків визначено як місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Згідно з денним Х - звітом від 20.07.2010 р., копія якого наявна у матеріалах справи, на момент проведення перевірки сума продаж становила 82 грн. 85 коп.
Опис грошових коштів від 20.07.2010 року, копія якого наявна у матеріалах справи, складений та підписаний особою, що проводила розрахунки у кафе позивача ОСОБА_5 Згідно із вищевказаним описом, у ході проведення перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій, ОСОБА_5 власноручно перераховано на місці проведення розрахунків із споживачами кошти із зазначенням їх номіналу, кількості купюр та відповідно суми коштів, а також загальна сума коштів - 71 грн. 85 коп.
Таким чином, сума невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків з вирахування суми закупки встановлена перевіряючими в розмірі 4 грн. 10 коп.
З огляду на викладене та згідно із ст. 22 Закону України “Про застосування РРО” відповідачем правомірно застосовано фінансову санкцію у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, а саме 20 грн. 50 коп. (4 грн. 10 коп. х 5).
Щодо не забезпечення проведення розрахункової операції через РРО при продажу товарів на загальну суму 6 грн. 20 коп., суд зазначає наступне.
Як визначено у ст. 1 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти. Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.
Відповідно до п. 1 ст. 3 вищезазначеного Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, що мало місце в даному випадку, зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Місцем реалізації товару було кафе позивача, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1.
Із акта перевірки, який підписано без заперечень, встановлено, що особою, яка проводила розрахунки у кафе позивача проведено розрахункову операцію без застосування реєстратора розрахункових операцій при продажу однієї пляшки пива "Балтика-3"0,5 л. на суму 6 грн. 20 коп.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем було допущено порушення вимог п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", тому відповідачем вірно визначена штрафна (фінансова) санкція згідно із п. 1 ст. 17 цього Закону у розмірі 31 грн. (6 грн. 20 коп. х 5).
Щодо не забезпечення використання режиму попереднього програмування обліку кількості товарів, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 11 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Судом встановлено, що позивачем не здійснено використання режиму попереднього програмування обліку кількості товарів, що підтверджується звітом про дані по товарам, копія якого наявна у матеріалах справи.
З огляду на викладене та згідно із п. 6 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" відповідачем правомірно застосовано фінансову санкцію у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 85 грн. (17 грн. х 5).
Таким чином позовні вимоги у цій частині є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Щодо порушення встановленого порядку обліку товарно-матеріальних цінностей за місцем їх реалізації на загальну суму 2804 грн. 80 коп., суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Згідно із ст. 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Підпунктом “а” пункту 19.1 ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" встановлено, що платники податку зобов'язані вести облік доходів і витрат у обсягах, достатніх для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі коли такий платник податку зобов'язаний цим Законом подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податковий кредит.
Форма Книги обліку доходів і витрат, яку зобов'язані вести фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, затверджена наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.1993 року № 12 "Про затвердження Інструкції "Про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю".
Таким чином, фізичні особи-підприємці зобов'язані вести облік товарних запасів, шляхом заповнення відповідних граф Книги обліку доходів і витрат, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.1993 року № 12 "Про затвердження Інструкції "Про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю".
Із показів свідка ОСОБА_2 у судовому засіданні встановлено, що перевіряючими у ході проведення перевірки Книга обліку доходів та витрат не витребувалася та не перевірялася.
Разом з тим, згідно Книги доходів та витрат позивача, копія якої наявна у матеріалах справи, позивач здійснював облік товарно-матеріальних цінностей у відповідності до вимог ст. 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Таким чином, рішення Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001072303 від 04 серпня 2010 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5609 грн. 60 коп. прийнято без урахування всіх обставин справи, необхідних для прийняття рішення, тобто необґрунтовано, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно вимог ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції, Державної податкової адміністрації України у Полтавській області про визнання недійсним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001072303 від 04 серпня 2010 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5609 грн. 60 коп. (п'ять тисяч шістсот дев'ять гривень шістдесят копійок).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 грн. 70 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 19 жовтня 2010 року.
Суддя А.Б. Головко