Рішення від 20.02.2024 по справі 917/953/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21

E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.02.2024 Справа № 917/953/23

Господарський суд Полтавської області у складі судді Ківшик О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовною заявою Фізичної особи - підприємця Козловської Анастасії Вікторівни, АДРЕСА_1

до відповідача Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго", вул. Комарова, 2-а, м. Полтава, 36008

про:

- визнання протиправними дій Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" щодо нарахування боргу за послуги з централізованого опалення Козловській Анастасії Вікторівні за адресою : просп. Свободи, 55, м. Кременчук, Полтавська обл. за період з 01.11.2022 року по 01.04.2023 року;

- зобов'язання Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" здійснити перерахунок Фізичній особі - підприємцю Козловській Анастасії Вікторівні за послуги з постачання теплової енергії за адресою : просп. Свободи, 55, м. Кременчук, Полтавська обл. за період з 01.11.2022 року по 01.04.2023 року з урахуванням визначеного теплового навантаження у кількості 0,104 Гкал на місяць,

Секретар судового засідання: Ісенко М.В.

за участю представників учасників процесу: відповідно до протоколу судового засідання,

1. Короткий зміст позовних вимог та заперечень.

Фізичної особи - підприємця Козловської Анастасії Вікторівни просить суд про визнати протиправними дії відповідача Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" та зобов'язати останнього здійснити перерахунок за послуги з постачання теплової енергії.

На підтвердження обґрунтованості позовних вимог позивач надав наступні докази : копія паспорту Козловської А.В.; копія номеру облікової картки платника податків Каховської А.В.; роздрукована з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань виписка ФОП Козловська А.В. (опендатабот); копія договору купівлі-продажу нежитлових приміщень та вбудованого кафетерію від 31.08.2011 року; копія витягу з Державного реєстру правочинів № 10325814 від 31.08.2011 року; копія договору про постачання теплової енергії в гарячій воді №1955 від 01.10.2011 року; копія робочого проекту реконструкції системи опалення нежитлового приміщення по просп. Свободи 55 в м. Кременчуці; копія акту про пломбування від 24.07.2013 року; копія акту технічної перевірки теловикористовуючих установок від 17.02.2016 року; копія акту технічної перевірки теловикористовуючих установок від 10.11.2017 року; копія акту про пломбування від 16.11.2017 року; копія акту технічної перевірки тепловикористовуючих установок від 08.09.2020 року; копія рахунку № 1955 від 31.01.2022 року; копія рахунку № 1955 від 31.03.2022 року; копія рахунку на оплату № 5026 від 30.11.2022 року; копія акту приймання-передачі послуг № 5026 від 30.11.2022 року; копія рахунку на оплату № 5026 від 31.12.2022 року; копія акту приймання-передачі послуг №5026 від 31.12.2022 року; копія рахунку на оплату №5026 від 31.01.2023 року; копія акту приймання-передачі послуг №5026 від 31.01.2023 року; копія заяви про перерахунок нарахованої теплової енергії із доказами направлення Відповідачу; копія вимоги-попередження №01.1-09/1133 від 10.04.2023 року; копія ордеру про надання правової допомоги; копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.

Відповідач подав суду відзив на позов № 29-17/4191 від 26.07.2023 (вх. № 9423 від 01.08.2023), за мотивами якого проти позову заперечує.

На підтвердження обґрунтованості заперечень проти позову відповідач надав наступні докази : Витяг з Рішення Полтавської обласної ради № 477 від 30.09.2022; Витяг зі Статуту (стор. 1, 2, 3, 13, 14); копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; Копія акту технічної перевірки №569 від 24.02.2023.

2. Процесуальні питання, вирішені судом.

12.06.2023 року до Господарського суду Полтавської області надійшла позовна заява Фізичної особи - підприємця Козловської Анастасії Вікторівни до відповідача Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок за послуги з постачання теплової енергії.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.06.2023 року справу № 917/953/23 розподілено судді Ківшик О.В.

Суд ухвалою від 13.06.2023 позовну заяву Фізичної особи - підприємця Козловської Анастасії Вікторівни вх. № 1024/23 від 12.06.2023 року залишив без руху, надав строк для усунення недоліків, який становить п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху та встановив спосіб усунення недоліків у позовній заяві шляхом подання до суду допустимих доказів щодо сплати судового збору у встановленому порядку в розмірі 5 368,00 грн. за пред'явлення двох позовних вимог немайнового характеру.

27.06.2023 від позивача надійшла заява про усунення недоліків (вх № 7970).

Суд ухвалою від 03.07.2023 прийняв зазначену позовну заяву до розгляду і відкрив провадження у справі № 917/953/23; призначив справу до розгляду у порядку загального позовного провадження в підготовче засідання на 03.08.2023 на 10:00 та встановив строки для подання заяв по суті справи.

У зв'язку з перебуванням судді Ківшик О.В. у відпустці засідання суду 03.08.2023 не відбулося.

Суд ухвалою від 08.09.2023 призначив дату підготовчого засідання на 12.10.2023 на 11:00.

10.10.2023 до суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням Полтавського окружного адміністративного суду у справі № 440/6193/23.

У судовому засіданні 12.10.2023 року оголошено протокольну ухвалу про продовження строку проведення підготовчого провадження на 30 днів та про перерву в підготовчому засіданні до 08.11.2023 до 13:30 год для надання позивачу можливості ознайомитися з клопотанням відповідача про зупинення провадження у справі та надати відповідне реагування.

Судове засідання, призначене на 08.11.2023 року не відбулося в зв'язку з перебуванням судді Ківшик О.В. на лікарняному.

Суд ухвалою від 12.12.2023 призначив дату підготовчого засідання на 04.01.2024 на 10:30.

04.01.2024 відповідач представництво у судове засідання не забезпечив, останній належним чином та завчасно повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання. Крім того, ухвала суду була своєчасно розміщена судом в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Представник позивача в судовому засіданні проти зупинення провадження заперечив.

Суд ухвалою від 04.01.2024 відмовив у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі та закрив підготовче провадження у справі та призначити її до судового розгляду по суті на 01.02.2024 на 13:00 год.

07.02.2024 представник позивача надав клопотання про приєднання до матеріалів справи письмового доказу, а саме : копію угоди від 01.09.2013 про внесення доповнень до Договору № 1955.

З метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, суд прийшов до висновку про залучення до матеріалів справи копії угоди від 01.09.2013 про внесення доповнень до Договору № 1955.

У судовому засіданні 01.02.2024 року оголошено протокольну ухвалу про перерву до 20.02.2024 на 13:30.

У судовому засіданні 20.02.2024 представник позивача підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні, представник відповідача заперечив проти позовних вимог.

Під час розгляду справи по суті судом були досліджені всі письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

20.02.2024 у судовому засіданні відповідно до ст. 240 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частину рішення та повідомлено про термін виготовлення повного тексту судового рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 233 ГПК України дане рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті.

3. Обставини, встановлені судом під час розгляду справи.

Козловська Анастасія Вікторівна є власником нежитлових приміщень та вбудованого кафетерію, що знаходиться за адресою : Полтавська область, м. Кременчук, проспект Свободи, 55 (колишня назва вул. 60 річчя Жовтня) загальною площею 471 кв. м. Зазначений факт підтверджується договором купівлі-продажу нежитлових приміщень та вбудованого кафетерію від 31.08.2011 року, посвідченого приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Полтавської області Веселовським А.Г., а також право власності підтверджується витягом з Державного реєстру правочинів №10325814 від 31.08.2011 року (копії додаються).

03.10.2011 року між позивачкою та Кременчуцькою філією ПАТ «Полтаваобленерго» було укладено договір про постачання теплової енергії в гарячій воді №1955. Строк дії договору був неодноразово продовжений, про що зазначено у позовній заяві.

У липні 2013 року у вищевказаних нежитлових приміщеннях, на підставі розробленого робочого проекту реконструкції системи опалення, погодженого із Кременчуцькою філією ПАТ «Полтаваобленерго», були відключені опалювальні прилади від централізованого опалення, а також відключено гаряче водопостачання. При цьому, на наявних у приміщеннях опалювальних приладах були закриті та опломбовані кульові крани, що підтверджується актом пломбування Кременчуцької філії ПАТ «Полтаваобленерго» від 24.07.2013 року.

Робочим проектом з реконструкції системи опалення нежитлового приміщення по вул. 60 річчя Жовтня, 55 в м. Кременчуці було передбачено, що при повному відключенні опалювальних приладів потужність системи опалення складає 552 ккал/год.

01.09.2013 року було укладено угоду про внесення доповнень до договору №1955 від 03.10.2011 року, якою внесено зміни в теплове навантаження нежитлових приміщень та вбудованого кафетерію, що знаходиться за адресою : Полтавська область, м. Кременчук, проспект Свободи, 55, у кількості 0,004596 Гкал/год або 0,104 Гкал. на місяць.

17.02.2016 року Кременчуцькою філією ПАТ «Полтаваобленерго» було проведено технічну перевірку тепловикористовуючих установок у належному позивачці приміщенні та встановлено відсутність опалення на опалювальних приладах та наявність пломб підвищеної надійності, що підтверджується відповідним актом (копія наявна у матеріалах справи).

10.11.2017 року Кременчуцькою філією ПАТ «Полтаваобленерго» було проведено технічну перевірку тепловикористовуючих установок у належному позивачці приміщенні та встановлено відсутність опалення на опалювальних приладах та наявність пломб на кульових кранах, що підтверджується відповідним актом №43.

16.11.2017 року Кременчуцькою філією ПАТ «Полтаваобленерго» було проведено перепломбування кульових кранів системи опалення.

У квітні 2019 року рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області було створено ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ», яке розпочало з 25.04.2019 року надавати послуги з постачання теплової енергії мешканцям лівобережжя м. Кременчука.

08.09.2020 року ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» було проведено технічну перевірку тепловикористовуючих установок у належному позивачці приміщенні та встановлено відключення опалення та гарячого водопостачання, що підтверджується відповідним актом №415 від 08.09.2020 року.

Позивачка стверджує, що вищевказані письмові докази підтверджують, що фактично з 24.07.2013 року у приміщеннях Позивача опалювальні прилади було відключено від мереж (систем) централізованого опалення та через наявні у приміщеннях стояки проходить лише транзит теплоносія. Відповідно, за «транзитні стояки», згідно нарахованої ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» кількості спожитих Гкал (у кількості 0,104), позивачем проводилась щомісячна оплата послуг, докази оплати надаються.

Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області № 1508 від 20.10.2022 року Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго» визначено виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води по лівобережній частині міста Кременчука від джерел Кременчуцької ТЕЦ з покладенням відповідальних обов'язків згідно з законодавством.

З 01.11.2022 року нарахування за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачам м. Кременчука проводиться за тарифами, встановленими для ПОКВПТЕ «Полтаватеплоенерго» рішенням Полтавської обласної ради № 477 від 30 вересня 2022 року. Тарифи розраховані і встановлені в залежності від способу виробництва та постачання послуги. Для споживачів теплової енергії та послуги з постачання гарячої води у м. Кременчук застосовані тарифи без урахування витрат на утримання та ремонту центральних теплових пунктів та без урахування витрат на утримання та ремонту індивідуальних теплових пунктів, а саме: для потреб інших споживачів (крім населення) 5 740,46 грн. за/Гкал.

Позивачка наголошує, що при встановленому мінімальному тепловому навантаженні при виключених опалювальних приладах, місячному транзиті теплоносія у 0,104 Гкал, вартість спожитих послуг Відповідача має становити 597,00 грн. на місяць.

Крім того, Позивачка зазначає, що жодних договірних відносин між нею та ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» не оформлювалось, проте, 23.02.2023 року Козловською А.В. було отримано від Відповідача рахунок на оплату теплової енергії на підставі договору №5026 від 01.11.2022 року за об'єктом Споживача (за адресою просп. Свободи, 55 м. Кременчук) датований 30.11.2022 року, а також акт приймання-передачі послуг №5026 від 30.11.2022 року.

Відповідно до вищевказаних документів, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» нараховано теплової енергії у кількості 5,46 Гкал на суму 25 861,53 грн, а також плату за абонентське обслуговування в сумі 24,48 грн та плату за послугу з постачання теплової енергії на суму 591,47 грн.

Разом із вищевказаним рахунком за листопад, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» було також направлено рахунок на оплату теплової енергії на підставі договору №5026 від 01.11.2022 року датований 31.12.2022 року та акт приймання-передачі послуг №5026 від 31.12.2022 року.

Відповідно до вищевказаних документів, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» нараховано теплової енергії у кількості 6,17 46 Гкал на суму 29 202,66 грн, а також плату за абонентське обслуговування в сумі 24,48 грн. та плату за послугу з постачання теплової енергії на суму 591,47 грн.

09.03.2023 року Позивачкою було отримано від ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» рахунок на оплату теплової енергії на підставі договору №5026 від 01.11.2022 року, датований 31.01.2022 року, а також акт приймання-передачі послуг від 31.01.2023 року.

Відповідно до вищевказаних документів, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» нараховано теплової енергії у кількості 8,44 Гкал на суму 39 937,1 1 грн., а також плату за абонентське обслуговування в сумі 24,48 грн. та плату за послугу з постачання теплової енергії на суму 591,47 грн.

За період листопад 2022 року - січень 2023 року ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» нараховано Позивачці послуг на загальну суму 116 218,98 грн.

14.03.2023 року Позивачкою було направлено на адресу Відповідача заяву на здійснення перерахунку теплової енергії, оскільки, між сторонами відсутні договірні відносини; а також те, що при здійсненні розрахунку наданих послуг з постачання теплової енергії, Відповідачем не було взято до уваги відключення опалювальних приладів Споживача та відсутність споживання теплової енергії у заявленій Постачальником кількості.

20.04.2023 року на адресу Позивачки від Відповідача надійшла вимога-попередження за вих.№01.1-09/1133 від 10.04.2023 року з повідомленням про наявність боргу за оплату теплової енергії на суму 120 954,04 грн.

Отже, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» за період з листопада 2022 року по квітень 2023 року здійснено нарахування Позивачці оплати за постачання теплової енергії за типовим індивідуальним договором № 5026 від 01.11.2022 року за об'єктом Споживача за адресою просп. Свободи, 55 м. Кременчук із застосуванням Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 року № 315.

При цьому, Позивачка вважає, що Методика № 315 має використовуватися тільки після укладання типових індивідуальних договорів, передбачених Законом України від 09.11.2017 № 2189-УШ «Про житлово-комунальні послуги» зі змінами та доповненнями, внесеними 01.05.2019, та Правилами надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 № 1022).

З урахуванням викладеного та враховуючи, що опалювальні прилади у належних Позивачці нежитлових приміщеннях вимкнено у липні 2013 року та приміщення має мінімальне теплове навантаження у вигляді транзиту теплового носія по ізольованим стоякам, Позивачка стверджує що наявні правові підстави для зобов'язання Відповідача припинити нарахування незаконних платежів за ненадані послуги та провести перерахунок.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

4. Норми права, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення, та висновки господарського суду за результатами вирішення спору.

У своїй діяльності Відповідач керується Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про теплопостачання», Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», та іншими нормативними документами у сфері житлово-комунальних послуг.

Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (код ЄДРПОУ 03338030) засновано на майні спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області. Засновником підприємства є Полтавська обласна рада. Власник підприємства - територіальні громади сіл, селищ і міст Полтавської області.

Відповідно до Статуту ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» основними напрямками діяльності підприємства є забезпечення тепловою енергією для потреб опалення та приготування гарячої води житлового фонду, комунально-побутових та інших об'єктів; проведення ремонтів обладнання теплового господарства. ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» є підприємством комунальної форми власності.

ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» здійснює ліцензовану господарську діяльність з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії на підставі ліцензій: 1) виробництво теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії); 2) транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами; 3) постачання теплової енергії, які були переоформлені на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 739 від 06.06.2017; та одночасно є виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Підприємство внесено до ліцензійного реєстру суб'єктів господарювання (ліцензіатів), які здійснюють господарську діяльність з виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістаральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії ( в тому числі з використанням альтернативних видів палива) у Полтавській області під номером 52 (https://www.adm-pl.gov.ua/page/administrativni-poslugi-licenzuvannya).

ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» як теплогенеруюча, теплотранспортуюча та теплопостачальна організація, відповідно до Статуту та ліцензій є суб'єктом господарювання в сфері теплопостачання з особливим статусом природної монополії на ринку постачання теплової енергії в межах мереж, що ним експлуатуються та є об'єктом життєзабезпечення і стратегічного значення в Полтавській області, у тому числі у містах Полтаві, Кременчуці, Карлівці, Решетилівці, смт Котельві, смт Машівці.

До початку опалювального сезону 2022/2023 ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» здійснювало господарську діяльність на території міст Полтави, Решетилівки, Карлівки, смт Котельви та смт Машівки.

На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 №894-р у спільну власність територіальних громад Полтавської області передано цілісний майновий комплекс відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки» (код згідно з ЄДРПОУ ВП: 44657848).

Рішенням Полтавської обласної ради № 481 від 14.10.2022 «Про прийняття цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки» у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області» було прийнято безоплатно з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області цілісний майновий комплекс відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки» (код згідно з ЄДРПОУ ВП: 44657848). Пунктом 4 цього рішення, після затвердження акту приймання-передачі, передбачено передачу на баланс у господарське відання майна, як внесок до статутного капіталу Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго».

Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області № 1508 від 20.10.2022 Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго» визначено виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води на лівобережній частині міста Кременчука від джерела Кременчуцької ТЕЦ з покладенням відповідних обов'язків згідно із законодавством.

Починаючи з листопада 2022 року, ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» надає послуги з постачання теплової енергії на лівобережній частині м. Кременчука від джерела Кременчуцької ТЕЦ, у тому числі і у нежитлові приміщення ФОП Козловської Анастасії Вікторівні, що є вбудовано-прибудованою частиною житлового будинку за адресою: м.Кременчук, вул.Свободи, 55, загальною площею 471 мІ, з якої вбудована частина складає 237,4 мІ та прибудована частина з підвалом, що складає 233,6 мІ.

01.10.2021 набрали чинності постанови Кабінету Міністрів України № 1022 та № 1023 від 08.09.2021, якими затверджені публічні договори приєднання про надання послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.

Відповідно до приписів частини 5 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір, з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Співвласники багатоквартирного будинку за адресою: м. Кременчук, вул.Свободи, 55 не повідомили ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго" про прийняття рішення щодо вибору моделі договірних відносин і не уклали з підприємством відповідний договір на послугу з постачання теплової енергії.

За відсутності волевиявлення співвласників багатоквартирних будинків щодо прийняття рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг ініціатива щодо його укладення надається безпосередньо виконавцям таких послуг, що мало місце у цій справі (правова позиція викладена в п.82 постанови Верховного Суду у справі № 908/3233/20 від 18.11.2021).

Форма індивідуального договору про надання комунальної послуги, затверджена постановами Кабінету Міністрів України №1022, 1023 від 08.09.2021. Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.

Індивідуальні договори, що є публічними договорами приєднання встановлюють порядок та умови надання послуги з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води, текст яких розміщено на офіційному сайті підприємства: http://te.pl.ua/tarifi/tarifi-dlya-potreb-nshih-spozhivachv/.

Виходячи з викладеного взаємовідносини між позивачем та відповідачем врегульовано індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії, який є публічним договором приєднання і опублікований на офіційному сайті підприємства.

За положеннями ч.2 ст.382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав. Оскільки нежитлові приміщення позивача знаходяться у багатоквартирному будинку, то на нього покладено обовґязок нести витрати з утримання та обслуговування будинку спільно з іншими власниками квартир та нежитлових приміщень цього будинку.

За змістом статті 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Відповідно до частини 4 статті 9 цього Закону, структура плати виконавцю комунальної послуги визначається згідно з договором про надання відповідної комунальної послуги, укладеним за вимогами цього Закону.

Форма індивідуального договору про надання комунальної послуги, затверджена постановами Кабінету Міністрів України №1022, 1023 від 08.09.2021. Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.

Згідно норм ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства; плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (далі - Закон про комерційний облік) до загального обсягу спожитої у будівлі теплової енергії, який розподіляється між споживачами будинку (власниками житлових і нежитлових приміщень) у порядку передбаченому цією статтею, включаються обсяги теплової енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень, які є самостійними об'єктами нерухомого майна, опалення місць загального користування, забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення.

Згідно ч. 4 ст. 10 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" (далі - Закон про комерційний облік) розподіл між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг здійснюється відповідно до методики, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 315 від 22.11.2018 було затверджено Методику розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг (далі - Методика 315), яка визначає порядок розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг.

Таким чином, розподіл та нарахування плати за спожиті послуги підприємством проводиться позивачці і іншим власникам квартир та нежитлових приміщень цього будинку відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22.11.2018 № 315 (далі - Методика 315).

Визначений за допомогою вузла (вузлів) комерційного обліку (а у випадках, передбачених частиною другою статті 9 цього Закону, - за розрахунковим або середнім споживанням) обсяг спожитої у будівлі теплової енергії включає обсяги теплової енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень, які є самостійними об'єктами нерухомого майна, опалення місць загального користування, гаряче водопостачання (у разі обліку теплової енергії у гарячій воді), забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції) та розподіляється між споживачами в порядку передбаченому ч.2 ст.10 Закону про комерційний облік.

Відповідно до п. 2 розділу II Методики №315 загальний обсяг спожитої у будинку теплової енергії на опалення в кожному розрахунковому періоді розподіляється на потреби безпосередньо опалення житлових/нежитлових приміщень, забезпечення загальнобудинкових потреб на опалення будівлі/будинку та сумарного обсягу теплової енергії, що надходить до приміщень з індивідуальним опаленням та/або окремих приміщень з транзитними мережами опалення.

На підприємстві діють двоставкові тарифи, встановлені Полтавською обласною радою рішенням № 477 від 30.09.2022 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго». Ці тарифи були застосовані і для споживачів м.Кременчука.

Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, який застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 869 від 01.06.2011 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» (далі - Порядок № 869)

Порядком № 869 визначено, що двоставковий тариф на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води - грошовий вираз двох окремих частин тарифу: умовно-змінної та умовно-постійної.

Умовно-змінна частина двоставкового тарифу на послуги з постачання теплової енергії - вартість одиниці теплової енергії, визначена з розрахунку на 1 Гкал теплової енергії або відповідно до норми споживання, встановленої органом місцевого самоврядування, як грошовий вираз змінної частини планованих економічно обґрунтованих прямих витрат на її виробництво та транспортування, що змінюються прямо (майже прямо) пропорційно зміні обсягу теплової енергії для надання послуги з постачання теплової енергії.

Умовно-змінна частина тарифу складається з витрат на паливо (природний газ і його транспортування) та електроенергію, при цьому розрахунок зі споживачами проводиться за обсяг спожитої теплової енергії.

Умовно-постійна частина двоставкового тарифу на послуги з постачання теплової енергії - абонентська плата за одиницю теплового навантаження об'єктів теплоспоживання на опалення (1 Гкал/год) як грошовий вираз планованих економічно обґрунтованих витрат, крім тих, що віднесені до умовно-змінних витрат, що включаються до повної собівартості теплової енергії, є постійними і не змінюються прямо (майже прямо) пропорційно зміні обсягу теплової енергії для надання послуг з постачання теплової енергії.

Умовно-постійна частина тарифу компенсує витрати підприємства, пов'язані з ремонтом котелень та теплових мереж, оновленням обладнання, оплатою послуг за розподіл природного газу, що сплачується протягом року, сплатою податків до бюджету, виплатою заробітної плати працівникам, тощо.

Нарахування споживачам за умовно-постійною частиною тарифу здійснюється впродовж року, щомісяця рівними частинами відповідно до величини теплового навантаження системи опалення.

Правилами надання послуг з постачання теплової енергії, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830 передбачено, що у разі застосування двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії, розмір щомісячної плати за послугу з постачання теплової енергії визначається як сума плати, розрахованої виходячи з умовно-змінної частини тарифу (протягом опалювального періоду) та умовно-постійної частини тарифу (протягом року).

Двоставковий тариф відповідає за розміром одноставковому. Структури двоставкового та одноставкового тарифів містять однакові складові. Різниця полягає лише у тому, що при одноставковому тарифі оплата проводиться лише протягом опалювального періоду, а при двоставковому тарифі компенсація частини витрат для надання послуг опалення, переноситься з опалювального на міжопалювальний період.

Застосування двоставкових тарифів на послугу з постачання теплової енергії спрямоване на зменшення фінансового навантаження на споживачів в опалювальний період та сприяє забезпеченню належного фінансового стану теплопостачальних підприємств в міжопалювальний період, надає можливість підготувати теплове господарство до роботи в наступному опалювальному періоді.

Стосовно нарахувань, які проводились позивачу за адресою: вул. Свободи, 55 необхідно зазначити наступне.

За листопад-грудень 2022 року та січень 2023 року по умовно-змінній частині плати позивачу проведено нарахування за послугу з постачання теплової енергії відповідно до показань комерційного вузла обліку встановленого на житловому будинку за адресою: вул. Свободи, 55 та загальнобудинкові витрати відповідно до загальної площі приміщення 471,00 мІ.

В лютому представником ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» було оглянуто нежитлове приміщення за адресою вул. Свободи, 55, про що складено Акт технічної перевірки № 569 від 24.02.2023.

За результатами перевірки встановлено, що приміщення споживача вбудовано-прибудоване, опалювальні прилади відключені, кульові крани в приміщенні опломбовані. Площа вбудованого приміщення складає 237,40 мІ, площа прибудованого приміщення становить 233,60 мІ. Відповідно було внесено зміни до розрахункової бази даних та проведено коригування нарахувань: знято нарахування за послугу з постачання теплової енергії відповідно до показань комерційного вузла обліку з листопада 2022 року по січень 2023 року.

Нарахування за загальнобудинкові витрати відповідно до площі 471,00 мІ, залишилися без змін.

В березні 2023 року позивачем надано технічну документацію (копію Робочого проекту реконструкції системи опалення від 2013 року) та фахівцем технічного відділу повторно обстежено відключення системи опалення від теплових мереж будинку та встановлено:

1) система опалення вбудованої частини нежитлового приміщення, площа якого становить 237,40 мІ, відключена та опломбована в приміщенні споживача, що суперечить Закону України «Про житлово-комунальні послуги», рішення міжвідомчої комісії про надання дозволу на відключення від централізованої системи опалення відсутнє.

2) в прибудованій частині з підвалом (площа становить 233,60 мІ) система опалення відсутня.

Відповідно у березні 2023 року проведено перерозподіл нарахувань за період з листопада 2022 року по березень 2023 року у відповідності до Методики 315: проведено перерозподіл умовно-змінної частини з листопада 2022 року по березень 2023 року у відповідності до площі опалювального приміщення 237,40 мІ, та показань приладів комерційного обліку.

Теплове навантаження, яке використовує відповідач при визначенні умовно-постійної частини плати (місячної абонентської плати за одиницю теплового навантаження) складає 0,004044 Гкал/год, яке розраховано у робочому проекті реконструкції системи опалення нежитлового приміщення за адресою м.Кременчук, вул.Свободи, 55 (с.7 робочого проекту), а саме: теплова потужність системи опалення визначена тепловіддачею радіаторів стояків № 2, 4, конвекторів стояків №5 - тепловіддача радіаторів 12х102 = 1224 ккал/год= 0,001224 Гкал/год, тепловіддача конвекторів - 1410х2=2820 ккал/год= 0,002820 Гкал/год.

Отже у відповідача відсутні підстави для проведення перерахунку за послуги з постачання теплової енергії з урахуванням визначеного теплового навантаження попереднім надавачем послуг у кількості 0,104 Гкал на місяць.

Плата за абонентське обслуговування складає 29,38 грн (з ПДВ) щомісячно.

Відповідно до вимог пункту 12 частини першої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIII споживач має право у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води.

За приписами пункту 7 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Закону у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов'язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та /або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 26 липня 2019 року № 169, затверджено Порядок відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі - Порядок), який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.08.2019.

Цей Порядок визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Згідно п.14 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 830 від 21.08.2019 (далі - Правила 830) відокремлення (відключення) квартир та нежитлових приміщень від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води без дотримання встановленого Міністерством розвитку громад та територій України порядку не допускається.

Відповідно до пункту 1 розділу III «Порядок відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП» Порядку власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Згідно пункту 3 розділу III «Порядок відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП» Порядку для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення .

У відповідності до пункту 10 розділу III «Порядок відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП» Порядку Для виконання робіт із відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення повідомляє виконавця відповідної комунальної послуги та виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води про своє рішення щодо відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП шляхом подання письмової заяви в довільній формі, у якій зазначається наявність підстави для такого рішення згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

До заяви додається копія витягу з протоколу засідання Комісії про розгляд питання щодо відокремлення (відключення) такої квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, а також копія проєкту такого відокремлення (відключення).

Пунктом 40 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2007 року за № 1198 передбачено, що споживач теплової енергії зобов'язаний погоджувати з теплопостачальною організацією нові підключення і відключення та переобладнання системи теплопостачання, які є причиною збільшення або зменшення обсягу споживання теплової енергії.

Згідно з вимогами будівельних норм при проектуванні будинку, в якому передбачається централізоване теплопостачання, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі опалення гідравлічно ув'язані для забезпечення стабільної роботи внутрішньобудинкової системи загалом. Будь-яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опору (від'єднання від централізованого опалення) погіршує роботу системи вцілому, чим порушує права інших мешканців, що є неприпустимим.

Відповідно до статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач житлово-комунальних послуг зобов'язаний дотримуватись вимог житлового та містобудівного законодавства щодо здійснення ремонту чи реконструкції приміщень або їх частин, не допускати порушення законних прав та інтересів інших учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг.

До 17.09.2019 діяв Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4, що визначав процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі - ЦО і ГВП) житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства № 169 від 06.11.2007).

Відповідно до вказаного Порядку для вирішення питання відключення споживача від мережі централізованого опалення він повинен звернутися до міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мережі ЦО і ГВП з відповідною письмовою заявою. У заяві повинні бути зазначені причини відключення. З урахуванням технічних можливостей даного населеного пункту комісія виносить рішення, яке оформляється протоколом. При позитивному рішенні заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі ЦО. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі ЦО виконує проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником. Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньобудинкової мережі ЦО виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника приміщення (квартири). По закінченні робіт складається акт про відключення від мережі ЦО і в десятиденний строк подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Отже відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води можливо здійснювати виключно у встановленому законодавством порядку.

Але матеріали позовної заяви не містять даних, що позивачка зверталася до міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення від мереж ЦО і ГВП для надання дозволу на відключення нежитлового приміщення за адресою: м.Кременчук, вул.Свободи, 55 від мереж ЦО і ГВП та встановлення індивідуального опалення. Також матеріали не містять даних, що позивачка зверталася до відповідних організацій для отримання технічних умов та розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП, а надано лише робочий проект реконструкції системи опалення нежитлового приміщення за адресою м.Кременчук, вул.Свободи, 55.

Таким чином, позивачкою не було дотримано визначеного законом порядку відключення від мереж централізованого опалення.

Підведення централізованого опалення до стояка в межах нежитлового приміщення свідчить про виконання зобов'язань щодо надання послуг ПОКВПТГ "Полтаватеплоенерго", за які відповідач зобов'язаний здійснити розрахунок.

Така ж правова позиція висловлена Верховним судом України в постановах від 11 листопада 2015 року у справі № 6-1192цс15 та справі № 6-170цс15, які в силу частини 1 статті 417 ЦПК України є обов'язковою для судів.

Встановлення запірної арматури на опалювальних приладах і їх опломбування в приміщенні споживача у відповідності до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не є підставою для непроведення нарахувань.

Також Верховним Судом у справі № 908/1349/19 від 14.04.2020 спростовано висновок, що відключений попереднім надавачем послуг від системи теплопостачання споживач не є споживачем послуг з теплопостачання в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та викладена правова позиція згідно, якої самовільне відключення споживача від внутрішньобудинкових систем опалення або здійснення такого відключення з порушенням встановленої законодавством процедури не припиняє статусу такого суб'єкта як споживача відповідних комунальних послуг, не звільняє його від необхідності укладення договору на постачання таких послуг та їх оплати.

Підведення централізованого опалення до стояка в межах приміщення позивачки свідчить про виконання послуг відповідачем (правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі №925/1150/16 від 06.03.2018).

Враховуючи викладене, позивачкою не доведено належними та допустимими доказами протиправність дій відповідача щодо нарахування боргу за послуги з постачання теплової енергії ФОП Козловській Анастасії Вікторівні за адресою: м.Кременчук, вул.Свободи, 55, та не доведено, що нежитлове приміщення позивачки відключено від централізованого опалення у вставленому законодавством порядку, тому вказане відключення від мережі централізованого опалення є самовільним, та не є підставою для звільнення відповідача від нарахування і оплати за послугу з постачання теплової енергії і перерахунку за послуги з постачання теплової енергії з урахуванням визначеного теплового навантаження попереднім надавачем послуг у кількості 0,104 Гкал на місяць оскільки нарахування за послугу з постачання теплової енергії проводяться позивачу у порядку передбаченому Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Правилами надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 і індивідуальним договором на послугу з постачання теплової енергії.

Відповідно до ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч.1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до частини 5 статті 236 ГПК України обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України" від 28.10.2010 №4241/03 Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.

Відповідно до частини 23 рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України" за заявою №63566/00 суд нагадує, що п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.

Судом досліджено всі докази, наявні у матеріалах справи.

Допустимих доказів в спростування вищевикладеного чи будь-яких обґрунтованих заперечень на відзив на позов позивач суду не надав.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено суду неправомірності дій з боку відповідача та наявність підстав для здійснення перерахунку за послуги з постачання теплової енергії, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на позивача.

Керуючись статтями 129, 232-233, 236, 237-238, 240, 252 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Повне рішення підписане 01.03.2024 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст. 256, 257 ГПК України).

Суддя О.В.Ківшик