Провадження № 2/537/53/2024
Справа № 537/1587/23
29.02.2024 року м. Кременчук
Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області у складі:
головуючої судді Мурашової Н.В.,
за участю секретаря Должаніци В.С., Дьяченко В.Ю., Шатравки І.А.,
представника позивача -, Сенчука А.О.,
відповідача ОСОБА_1 ,
представника відповідача - адвоката Стаханова М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» до ОСОБА_1 про відшкодування вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією,
Короткий виклад позову та відповіді на позов.
27.04.2023 року АТ «Полтаваобленерго» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 , в якому просили стягнути з відповідача на їх користь вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, за адресою АДРЕСА_1 , в розмірі 5981,53 грн., вартість виконаних робіт (заміна та технічне обслуговування лічильника електричної енергії, проведення позачергової технічної перевірки та проведення експертизи) в сумі 2778,61 грн., а також судові витрати на судовий збір в розмірі 2684,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що АТ «Полтаваобленерго» надавав послуги з постачання електричної енергії до 01.01.2019 року, а з 01.01.2019 року є оператором системи розподілу (далі ОСР) електричної енергії для споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі Договору про користування електричною енергією від 20.12.2011 року та Публічного Договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії від 01.01.2019 року, який є загальнодоступним. 14.12.2022 року уповноваженими представниками Кременчуцької об'єднаної філії АТ «Полтаваобленерго» у вказаному приміщенні, що належить ОСОБА_1 , було виявлено порушення п.2.3.4., п.5.5.5.9, п.5.5.5.19, п.5.5.5.25 та п.8.2.4. ПКРЕЕ, п.11.9.1, п.11.9.2 КСР, а саме пошкодження лічильника електричної енергії - зміщено лічильний механізм електролічильника. Вказаний факт порушення зафіксовано Актом №00007586 від 14.12.2022 року, який був складений у присутності споживача ОСОБА_1 та нею підписаний. Внаслідок виявленого порушення прилад обліку електричної енергії №8895290 та пломба ОСР №54557280 були зняті, запаковані у пакет та опломбовані. А на його місце був встановлений інший засіб обліку. Відповідно до п.8.4.4. ПРРЕЕ, при виявленні порушення, зазначеного у п.п.2-4 п.8.4.2. ПРРЕЕ, з яким не погодилася споживач ОСОБА_1 , знятий засіб обліку №8895290 було направлено на експертизу (обстеження), в ході якої встановлено, що на внутрішній поверхні корпусу приладу, навпроти приводу лічильного механізму має сліди контакту з екраном приводу, зламані стійки кріплення лічильного механізму, виявлені ознаки впливу потужного магніту на лічильник, лічильний механізм вільно переміщується в середині корпусу, рівень залишкової намагніченості металевого екрану приводу лічильного механізму становить 3,76 мТл, тоді як природний рівень - 0,07-0,01 мТл. В подальшому 15.02.2023 року комісія АТ «Полтаваобленерго» провела засідання з розгляду Акту №00007586, в якому приймала участь ОСОБА_1 . На засіданні комісії АТ «Полтаваобленерго» розглянуто Акт №00007586 від 14.12.2022 року про допущені порушення, відповідно до п.8.4. ПРРЕЕ виконано розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, яка склала 994 кВт/год. на суму 5981,53 грн., що було зафіксовано у протоколі засідання №3 від 15.02.2023 року. Копія розрахунку обсягу та вартості не облікованої електричної енергії та протокол засідання були направлені споживачу ОСОБА_1 для відому, оскільки вона відмовилася їх отримати після засідання. Відповідно до п.5.5.2, п.5.8.3., п.п.2 п.6.5.16 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, відповідальність за збереження і цілісність ЗКО, пломб та індикаторів на ЗКО, установлених у квартирі (будинку) або на об'єкті індивідуального побутового споживача в межах території домогосподарства покладається на цього побутового споживача. Заміна пошкоджених ЗКО здійснюється за рахунок сторони, відповідальної за його збереження та цілісність. У разі виявлення у споживача порушення схеми комерційного обліку електричної енергії, умисного пошкодження або викрадення ЗКО, вартість робіт за проведення експертизи та заміни ЗКО оплачується власником ЗКО чи стороною, що відповідає за технічний стан та/або його збереження. Таким чином споживач ОСОБА_1 має оплатити проведення технічної перевірки ЗКО вартістю 589,82 грн., заміна лічильника електричної енергії 1056,55 грн., діагностування та технічне обслуговування електричного лічильника - 308,70 грн., експертизу - 823,54 грн.. Відповідні рахунки направлялися споживачу ОСОБА_1 . Проте споживач ОСОБА_1 в добровільному порядку не відшкодувала вартість необлікованої електроенергії, не оплатила проведення технічної перевірки ЗКО, проведення експертизи ЗКО та його заміну. Тому АТ «Полтаваобленерго» звернулося до суду за захистом своїх майнових прав з позовом до ОСОБА_1 , в якому просили стягнути з відповідача на їх користь вартість електричної енергії, не облікованої в наслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, за адресою: АДРЕСА_1 , в розмірі 5981,53 грн., вартість виконаних робіт (заміна лічильника, проведення позачергової технічної перевірки та проведення експертизи) в сумі 2778,61 грн., а також судові витрати на судовий збір в розмірі 2684,00 грн.
Короткий зміст відзиву на позов (письмові пояснення).
Відповідач ОСОБА_1 подала суду письмові пояснення, які за своїм змістом є відзивом на позовну заяву, просила відмовити в задоволення позовних вимог АТ «Полтаваобленерго» про стягнення з неї вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, за адресою АДРЕСА_1 , вартість виконаних робіт (заміна лічильника, проведення позачергової технічної перевірки та проведення експертизи), а також судових витрат на судовий збір.
В обґрунтування відзиву на позов зазначено, що до матеріалів справи не додано акту проведення експертизи лічильника електроенергії, на підставі якого позивач установив факт порушення відповідачем ПРРЕЕ. Позивач подав суду акт ТО №533 проведення технічного огляду лічильника електроенергії від 25.01.2023 року, в якому зазначається про те, що комісія у складі голова комісії - начальник ЦРЕЛ СЗО Остапчук С., члени комісії ст. майстер ЦРЕЛ СЗО ОСОБА_5, майстер ЦРЕЛ СЗО ОСОБА_6 провели технічний огляд лічильника №8895290, без участі ОСОБА_1 . Проте в даному акті не зазначено, в якій організації він виконаний, повноваження зазначених в ньому осіб, даний акт не є висновком експерта в розумінні ЗУ «Про судову експертизу». В порушення п.2.2., п.2.8. «Положення про проведення експертизи приладів обліку електричної енергії у побутових споживачів», затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України 21.06.2003 року за №322, зареєстроване в Міністерстві Юстиції України 07.07.2003 року за №565/7886, експертиза лічильника була проведена без участі споживача та без повідомлення її про дату і час проведення експертизи, у строк більше 20 днів з дати зняття лічильника. Відмову від участі в проведенні експертизи ОСОБА_1 не заявляла, а навпаки наполягала провести експертизу за її участі, що підтверджується Актом-повідомленням про направлення на експертизу засобу обліку електричної енергії від 14.12.2022 року. За таких обставин акт ТО №533 проведення технічного огляду лічильника електроенергії від 25.01.2023 року - є недопустимим доказом.
Також ОСОБА_1 зазначила, що коли електромонтери знімали лічильник електричної енергії в її будинку, вона знаходилася в інший кімнаті, але почула гучний звук, схожий на падіння предмета на підлогу. Коли вона підійшла до електромонтерів, то лічильник лежав на тумбочці. Електромонтери не пояснили їй походження такого гучного звуку. Тому вона вважає, що електромонтери упустили її лічильник електричної енергії, внаслідок чого він впав і отримав пошкодження, в яких її ж звинувачують. При цьому суду не подано відеозапис роботи електромонтерів під час перевірки її лічильника.
За таких обставин відповідач ОСОБА_1 просила відмовити в задоволенні позовних вимог АТ «Полтаваобленерго» як необґрунтованих та безпідставних. (а.с. 60-61).
Рух справи.
Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 28.04.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження
Позиції учасників процесу в судовому засіданні.
В судовому засіданні представник позивача Сенчук А.О. підтримав позов, просив його задовольнити з наведених підстав.
Відповідач ОСОБА_1 та її представник адвокат Стаханов М.В. в судовому засіданні просили відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, наведених у відзиві (поясненнях).
Встановлені судом обставини та правові висновки.
Заслухавши представника позивача, відповідача та її представника, дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення заяви по суті, суд установив наступне.
20.12.2011 року Кременчуцька філія ПАТ «Полтаваобленерго» зі споживачем ОСОБА_1 уклали договір про користування електричною енергією №2112002 про постачання електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 , для обліку якої установили лічильник №8895290. Термін дії договору 3 роки, набирає чинності з дня підписання та вважається продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну його дії жодна сторона не висловила наміру внести до нього зміни або доповнення. (а.с. 24-27).
16.12.2012 року Кременчуцька філія ПАТ «Полтаваобленерго» зі споживачем ОСОБА_1 уклали додаткову угоду про користування електричною енергією №2112002 про постачання електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.28-29).
Відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Зазначене узгоджується з висновком, викладеним у постановах Верховного Суду України від 30 жовтня 2013 року у справі № 6-59цс13 та від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15.
Згідно з актом про порушення №00007586 від 14.12.2022 року, контролери Кременчуцької об'єднаної філії АТ «Полтаваобленерго» за участі споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , встановили порушення п.2.3.4., п.5.5.5.8, п.5.5.5.9., п.5.5.5.19, п.5.5.5.25, п.8.2.4. ПРРЕЕ, п.11.9.1., п.11.9.2 КСР, а саме пошкодження лічильника електричної енергії №8895290, який має зміщення лічильного механізму. Під час проведення контрольного огляду контролер мав можливість виявити дане порушення. Даний лічильник №8895290 був вилучений, упакований у пакет №0383895 та опечатаний пломбою. ОСОБА_1 висловила зауваження щодо складеного акту про те, що при знятті лічильника цифри були не пошкоджені, вона не знає чому упав лічильник. (а.с.7-8).
Згідно з актами тимчасового збереження речового доказу від 14.12.2022 року, при проведенні технічної перевірки засобу обліку, встановленого за адресою: АДРЕСА_1 , у присутності споживача ОСОБА_1 , було вилучено електричний лічильник №8895290, який опломбовано у сейф-пакет №0383895, а також вилучено пломбу ОСР54557280, яка упакована та опломбована пломбою оператора системи С75895106. (а.с.10).
Згідно з актом виконаних робіт з технічної перевірки, заміни, збереження пломб розрахункового засобу обліку від 14.12.2022 року, представник Кременчуцької об'єднаної філії АТ «Полтаваобленерго» на об'єкті споживача ОСОБА_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 , зняли лічильник №8895290 та встановили лічильник №12884790, з підстав складення акту про порушення ПРЕЕ №00007586. (а.с. 11-12).
Згідно з актом-повідомлення про направлення на експертизу засобу обліку електроенергії від 14.12.2022 року, представник АТ «Полтаваобленерго» висловив сумнів у правильній роботі встановленого за адресою: АДРЕСА_1 , засобу обліку №8895290 з причини зміщення лічильного механізму, тому направив на експертизу в комісію з проведення експертизи засобів обліку з метою перевірки правильності його роботи, акт про порушення ПРРЕЕ №00007586 від. 14.12.2022 року. Для захисту засобу обліку від зовнішнього втручання до проведення експертизи представник ОСР додатково опломбував пакет пломбою підвищеної надійності №0383892. Місце проведення експертизи: АДРЕСА_2 . Споживач ОСОБА_1 запрошується додатковим повідомленням. Підписано акт споживачем ОСОБА_1 , яка зазначила, що «не заперечую з мою участі в проведенні експертизи».(а.с.13).
Згідно з актом проведення технічного огляду лічильника електроенергії №553 від 25.01.2023 року, комісія у складі голови начальника ЦРЕЛ СЗО Остапчук С., членів ст. майстра ЦРЕЛ СЗО ОСОБА_5, майстра ЦРЕЛ СЗО ОСОБА_6, без присутності споживача ОСОБА_1 , провела технічний огляд лічильника №8895290, вилученого за адресою: АДРЕСА_1 , Упаковка лічильника та пломба №0383895 не пошкоджені, пломба Держповірника не пошкоджені. Зовнішній огляд електролічильника: на зовнішній поверхні лічильника, навпроти приводу лічильного механізму потертості та подряпини. Лічильний механізм перекошений. Метрологічні характеристики: самохід відсутній, поріг чутливості відповідає, лічильний механізм працює правильно. Результати внутрішнього огляду: виявлені ознаки впливу потужного магніту на лічильник, а саме на внутрішній поверхні корпусу приладу, навпроти приводу лічильного механізму має сліди контакту з екраном приводу, зламані стійки кріплення лічильного механізму, також лічильний механізм вільно переміщується в середині корпусу, рівень залишкової намагніченості металевого екрану приводу лічильного механізму становить 3,76 мТл, тоді як природний рівень - 0,07-0,01 мТл. Висновок: за результатами технічного огляду лічильник №8895290 визнаний непридатним для подальшої експлуатації, виявлено знаки втручання в роботу лічильника. (а.с.14).
Споживачу ОСОБА_1 направлялася запрошення №442 від 07.02.2023 року на засідання комісії по розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ №00007586 від 14.12.2022 року, яке має відбутися 15.02.2023 року з 09:00 год. до 12:00 год. за адресою: АДРЕСА_3 , (а.с.15).
Згідно з протоколом про розгляд акту про порушення споживачем ПРРЕЕ №3 від 15.02.2023 року, розрахунком обсягу та вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ по акту №00007586 від 14.12.2022 року, комісія Кременчуцької об'єданої філії АТ «Полтаваобленерго» за участі споживача ОСОБА_1 , розглянула акт №00007586 від 14.12.2022 року з метою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, яка підлягає оплаті споживачем. Встановлено, що споживач на об'єкті: АДРЕСА_1 , порушив п.2.3.4., п.5.5.5.5, п.5.5.5.9., п.5.5.5.19., п.5.5.5.25, п.8.2.4. ПРРЕЕ, п.11.9.1., п.11.9.2. КСР - пошкодження лічильника електричної енергії (зміщення лічильного механізму). Під час проведення контрольного огляду контролер мав можливість виявити дане порушення. Лічильник №8895299 установлений у будинку. Прийнято рішення: нарахувати за період 183 дні з 14.06.2022 року до 14.12.2022 року згідно з п.8.4. ПРРЕЕза необліковану електроенергію 994 кВт/год. 5981,33 грн., виконання позачергової техперевірки, заміна, експертиза, діагностування лічильника 2778,61 грн., що споживач має оплатити протягом 30 календарних днів х дня отримання рахунку. Протокол та розрахунок не підписані споживачем ОСОБА_1 (а.с.16-17).
Згідно з актом прийняття виконаних робіт без номера та дати, підписаний представником АТ «Полтаваобленерго» та не підписаний споживачем ОСОБА_1 , з житлового будинку: АДРЕСА_1 , АТ «Полтаваобленерго» виконало роботи на загальну суму 2778,61 грн., а саме: позачергова технічна перевірка правильності роботи засобу обліку - 589,82 грн., заміна лічильника - 1056,55 грн., експертиза лічильника - 823,54 грн., діагностування (дефектування) та технічне обслуговування, пред'явлення на держповірку, держповірка лічильника - 308,70 грн. (а.с.18).
17.02.2023 року за вих. №592 споживачу ОСОБА_1 направлялися протокол засідання комісії №3 від 15.02.2023 року, Акт ТО №553 від 25.01.2023 року, розрахунок обсягу та вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ по акту №00007586 від 14.12.2022 року, платіжні квитанції за виконані роботи в сумі 2778,61 грн. та за недовраховану електроенергію внаслідок порушення ПРРЕЕ на суму 5981,53 грн., що підтверджено відповідним листом, поштовим відправленням. (а.с.19-22).
Проте ОСОБА_1 в добровільному порядку не виконала рішення АТ «Полтаваобленерго».
Згідно зі статтею 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до змісту статей 11, 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.
Частиною першою статті 509 ЦК України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
У частині першій статті 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 ЦК України).
Відносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюються статтею 714 ЦК України, положеннями Закону України від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії», ПРРЕЕ.
Відповідно до статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Відповідно до пункту 84 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Згідно з частиною третьою статті 49 Закону України «Про ринок електричної енергії» основний споживач зобов'язаний укласти з оператором системи розподілу, на території здійснення ліцензованої діяльності з розподілу якого розташовані його мережі, договір про спільне використання електричних мереж за типовою формою, затвердженою регулятором.
Відповідно до частини третьої статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов'язаний: 1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 2) надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії; 3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; 4) врегулювати у порядку, визначеному кодексом систем розподілу, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу.
Згідно зі частиною першою статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. До правопорушень на ринку електричної енергії, зокрема відносяться крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року №312, які набрали чинності 19.04.2018 року (далі ПРРЕЕ), регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами , які є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Відповідно до п.8.2.4. ПРРЕЕ ( в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Відповідно до п.8.2.5. ПРРЕЕ (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Відповідно до п.8.2.6. ПРРЕЕ (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до 8.2.7. ПРРЕЕ (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.
Положення про проведення експертизи приладів обліку електричної енергії у побутових споживачів, затверджене Наказом Міністерства палива та енергетики України N 322 від 21.06.2003 року, зареєстроване в Міністерстві юстиції України за N565/7886 07.07.2003 року (далі Положення), визначає порядок проведення експертизи розрахункових одно- та трифазних індукційних і електронних лічильників електричної енергії (далі - лічильники), які встановлені у побутових споживачів (громадян).
Застосування цього Положення є обов'язковим для енергопостачальних організацій усіх форм власності та громадян (далі - споживач).
У п.1.3. Положення встановлено, що експертиза лічильників проводиться у разі, зокрема наявності ознак пошкодження пломб, втручання в лічильний механізм, зовнішнього пошкодження корпусу лічильника, тріщин скла чи наявності щілин між склом і кожухом, сумніву представника енергопостачальника або споживача (за його заявою) у правильності роботи лічильника.
Відповідно до п.1.5. Положення, проведення експертизи лічильників електричної енергії здійснюється комісією у складі представників енергопостачальника та територіального органу Держспоживстандарту.
Відповідно до п.2.2. Положення, у разі виявлення представником енергопостачальника ознак порушень, наведених у пунктах 1.3.1-1.3.3 Положення, або його сумніву в правильній роботі лічильника такий лічильник також у зазначені терміни підлягає зняттю, опломбуванню і направленню на експертизу.
Зняття та опломбування лічильника, що підлягає експертизі, проводиться у присутності споживача або представника організації, у віданні якої перебуває будинок (у разі встановлення лічильника на сходовій клітці).
Експертиза лічильника, який належить споживачу або за збереження якого він відповідає, здійснюється у присутності споживача (за його бажанням).
Відповідно до п.2.3. Положення Лічильники, що підлягають експертизі, повинні пломбуватися з використанням пломби, логотип якої містить індивідуальний номер та назву енергопостачальника.
У п.2.4. Положення встановлено, що після зняття і опломбування лічильника електричної енергії представник енергопостачальника складає акт-повідомлення про направлення на експертизу лічильника електроенергії (далі - Акт-повідомлення) у двох примірниках відповідно до форми, наведеної у додатку 1 (по одному для споживача; організації, у віданні якої перебуває будинок, і енергопостачальника). В Акті-повідомленні вказуються мета експертизи лічильника та причини, що викликали необхідність її проведення, спосіб пломбування, тип пломби та її номер на лічильнику чи пакеті.
Відповідно до п.2.5. Положення, залежно від місця встановлення лічильника, що підлягає експертизі, Акт-повідомлення підписується представником енергопостачальника та, зокрема зі споживачем, якщо лічильник розміщено в квартирі або на іншому об'єкті споживача .
Відповідно до п.2.6. Положення, лічильник, що підлягає експертизі, разом з пристосуваннями для заниження показань лічильника (при їх наявності) доставляється на місце її проведення представником енергопостачальника або споживачем за усною домовленістю сторін.
Згідно з п.2.7. Положення, протягом трьох робочих днів у містах від дати запису заяви споживача в журналі на його місце встановлюється інший, повірений та опломбований Держспоживстандартом, з аналогічними або кращими технічними характеристиками, що документально оформляється енергопостачальником для подальшого проведення розрахунків із споживачем.
Відповідно до п.2.8. Положення, експертиза лічильника за умови цілісності пломби проводиться комісією протягом 20 днів з дати зняття лічильника.
Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (за його присутності). У разі відмови від підпису будь-якого з членів комісії чи споживача в Акті експертизи про це робиться відповідний запис.
Як вбачається з матеріалів справи, 14.12.2022 року при проведенні технічної перевірки засобу обліку електричної енергії у споживача ОСОБА_1 у належному їй будинку за адресою: АДРЕСА_1 , у контролера Кременчуцької філії АТ «Полтаваобленерго» виникли сумніви у правильності роботи встановленого лічильника №8895290, оскільки було виявлено зміщення лічильного механізму, про що було складено відповідний Акт про порушення №00007586 від 14.12.2022 року.
Встановлений у споживача ОСОБА_1 лічильник №8895290 було вилучено контролером Кременчуцької об'єднаної філії АТ «Полтаваобленерго», опечатано у пакет, опломбовано.
Споживач ОСОБА_1 при складанні акту про порушення №00007586 від 14.12.2022 року не погодилася із порушенням, в якому її звинуватили.
В той самий день працівники АТ «Полтаваобленерго» повідомили споживача ОСОБА_1 про направлення на експертизу вилученого у неї лічильника №8895290, проте не повідомили час проведення експертизи. Разом з тим при складанні Акту-повідомлення про направлення на експертизу засобу обліку електричної енергії від 14.12.2022 року споживач ОСОБА_1 письмово висловила своє бажання провести експертизу з її участю. Незважаючи на наведене, ОСОБА_1 не була додатково повідомлена про час проведення експертизи. За таких обставин, дослідження лічильника №8895290, вилученого у споживача ОСОБА_1 , було проведено без її участі, чим порушено п.2.2. Положення.
На підтвердження доводів позивача АТ «Полтаваобленерго» про втручання споживача ОСОБА_1 у роботу лічильника, а відповідно порушення ПРРЕЕ, суду не було подано експертизу вилученого у неї лічильника №8895290.
На підтвердження факту порушення споживачем ОСОБА_1 порушення ПРРЕЕ було подано Акт технічного огляду лічильника електроенергії №553 від 25.01.2023 року, проведений начальником ЦРЕЛ СЗО Остапчук С., ст. майстром ЦРЕЛ СЗО ОСОБА_5, майстром ЦРЕЛ СЗО ОСОБА_4 . Проте представник позивача не зміг достовірно пояснити суду місце роботи названих осіб, їх повноваження з проведення експертизи, уявив, що це можливо працівники АТ "Полтаваобленерго".
З огляду на наведене, суд вважає, що в порушення п.1.5. Положення, проведення експертизи лічильника електричної енергії №8895290, вилученого у споживача ОСОБА_1 , не здійснювалося комісією у складі представників енергопостачальника та територіального органу Держспоживстандарту.
Суд роз'яснив сторонам визначений у ст.81 ЦПК обов'язок доказування обставин, зазначених у позові та запереченнях. Проте сторони не заявляли клопотання про проведення експертизи лічильника електричної енергії №8895290, вилученого у споживача ОСОБА_1 . Представник позивача зазначив, що місце перебування цього лічильника на теперішній час йому не відомо. Відповідач та її представник зазначили, що проведення експертизи уже не можливо, оскільки неуповноваженими особами за відсутності відповідача було відкрито опломбований пакет з вилученим у неї лічильником, і з моменту його відкриття до розгляду справи у суді сплинув тривалий час, протягом якого умови зберігання лічильника невідомі, що має істотне значення для його дослідження, й на теперішній час унеможливлює встановлення істини у справі.
Більш того, 15.02.2023 року при розгляді Акту про порушення споживачем ПРРЕЕ №00007586 від 2022 року комісією Кременчуцької об'єднаної філії АТ «Полтаваобленерго» було встановлено, що споживач ОСОБА_1 при користуванні електричної енергією за адресою: АДРЕСА_1 , порушила п.2.3.4., п.5.5.5.5, п.5.5.5.9., п.5.5.5.19., п.5.5.5.25, п.8.2.4. ПРРЕЕ, п.11.9.1., п.11.9.2. КСР - пошкодження лічильника електричної енергії №8895299, встановленого у будинку - зміщення лічильного механізму, що і стало підставою для ухвалення рішення про порушення ОСОБА_1 ПРРЕЕ, оформлене протоколом АТ "Полтаваобленерго" №3.
Також в обґрунтування допущеного споживачем ОСОБА_1 порушення ПРРЕЕ за адресою: АДРЕСА_1 , виявленого 14.12.2022 року, суду подано відеозапис про проведення перевірки лічильника у інших осіб та за іншою адресою.
Проте суду не було подано доказів, що у домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 , у споживача ОСОБА_1 лічильника електричної енергії №8895299, як зазначено у рішенні комісії АТ «Полтаваобленерго», оформленому протоколом №3 від 15.02.2023 року. Навпаки з поданих суду доказів вбачається, що у споживача ОСОБА_1 за вказаною адресою був встановлений та вилучений інший лічильник електричної енергії № 8895290.
З огляду на наведене, суд вважає, що на підтвердження порушення споживачем ОСОБА_1 ПРРЕЕ за адресою: АДРЕСА_1 , - не подано допустимих доказів. А відповідно не доведено необхідність проведення робіт (заміна та технічне обслуговування лічильника електричної енергії, проведення позачергової технічної перевірки та проведення експертизи) в сумі 2778,61 грн. за рахунок споживача ОСОБА_1 .
А тому позов АТ «Полтаваобленерго» про стягнення з ОСОБА_1 вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення нею ПРРЕЕ - не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «Руїз Торія проти Іспанії», §§ 29-30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною (§ 2 рішення у справі «Хірвісаарі проти Фінляндії»).
Керуючись статтями 5, 10, 13, 19, 76, 77, 81, 133, 141, 263-265 ЦПК України, суддя
Відмовити в задоволенні позову Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» до ОСОБА_1 про відшкодування вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією.
Інформація про сторони:
позивач: Акціонерне товариство «Полтаваобленерго», ЄДРПОУ 00131819, місцезнаходження: 36022, м. Полтава, вул. Старий поділ, буд. №5.
відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , паспорт НОМЕР_3 , виданий 18.09.1998 року Автозаводським РВ УМВС України у Полтавській області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення складений 04.03.2023 року.
Суддя Крюківського районного суду
м. Кременчука Полтавської області Мурашова Н.В.