"04" березня 2024 р. Справа № 363/1103/24
04 березня 2024 року суддя Вишгородського районного суду Київської області Рудюк О.Д., розглянувши матеріали, які надійшли від Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , солдат військової частини НОМЕР_1 , -
Як вбачається з протоколу серія НГУ №334523 про військове адміністративне правопорушення, 29.02.2024 року о 08 годині 00 хвилин, в приміщення санітарної частини в/чНОМЕР_2 вжив дезінфікуючий антисептик для рук, у великих кількостях. Показник під час перевірки склав 2,56 проміле в умовах особливого періоду.
Пунктом 2 частини 1 статті 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ і до нього висуваються певні вимоги.
Вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення має бути повернутий до органу, яким його було направлено до Вишгородського районного суду Київської області - для належного оформлення, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Частиною 2 статті 254 КУпАП визначено, що пПротокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Крім того, відповідно до п.1 ІІ розділу Інструкції з оформлення в Національній гвардії України матеріалів про військові адміністративні правопорушення затвердженої Наказом Міністерства оборони України 23.08.2017 №726 встановлено, що протокол про військове адміністративне правопорушення складається у двох примірниках на спеціальному бланку. Один з примірників вручається військовослужбовцю, що притягається до адміністративної відповідальності, під його особистий підпис.
Однак, в порушення вимог статті 254 КУпАП та Інструкції з оформлення в Національній гвардії України матеріалів про військові адміністративні правопорушення затвердженої Наказом Міністерства оборони України 23.08.2017 №726, матеріали справи не містять підтвердження про отримання ОСОБА_1 складеного протоколу про вчинення останнім адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ста.172-20 КУпАП. Крім того, факт вручення ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення спростовується матеріалами адміністративної справи, оскільки справа місить два протоколи.
Відповідно до частини 2 статті 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Пунктом 3 ІІІ розділу Інструкції з оформлення в Національній гвардії України матеріалів про військові адміністративні правопорушення затвердженої Наказом Міністерства оборони України 23.08.2017 №726 встановлено, що до справи про військове адміністративне правопорушення, що передається до суду, крім протоколу, за наявності долучаються інші матеріали, що підтверджують факт учинення адміністративного правопорушення. Кожен документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, а саме службової характеристики складеної відносно ОСОБА_1 не містить дати складання, а саме числа та місяця, що не відповідає вимогам Інструкції з оформлення в Національній гвардії України матеріалів про військові адміністративні правопорушення затвердженої Наказом Міністерства оборони України 23.08.2017 №726.
Крім того, в матеріалах справи міститься заява без дати складання, від ОСОБА_2 , яка підписана ОСОБА_1 , зі змісту якої вбачається, що ОСОБА_1 просить розглянути справу у його відсутність.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 зазначено, що протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, повертаються відповідному органу для належного оформлення.
За таких обставин вважаю, що адміністративний матеріал підлягає поверненню до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України - для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.256 КУпАП, -
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.171-20 КУпАП повернути до Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.Д.Рудюк