Миколаївської області
Справа №477/3057/23
Провадження №2/477/537/24
29 лютого 2024 року м. Миколаїв
Жовтневий районний суд Миколаївської області в складі:
головуючої - судді Саукової А.А.,
із секретарем судового засідання - Купрейчик К. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Жовтневого районного суду Миколаївської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Миколаївського обласного центра зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю,
Позивач через ЄСІТС «Електронний суд» звернувся до суду з вказаним позовом до відповідача, в якому просить стягнути незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2063,43 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 11.07.2022 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , відповідач) звернулвся до Вітовської районної філії Миколаївського обласного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного, цього ж дня йому було надано статус безробітного та розпочато виплату допомоги по безробіттю.
Відповідно до п. 4 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 № 60/62 та постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 № 7-1 (далі - Порядок № 60/62) було проведено звірку даних центру зайнятості із даними Пенсійного фонду України та виявлено, що з 29.07.2022 ОСОБА_1 був прийнятий на роботу у ПІІ «АМІК УКРАЇНА», що підтверджується копією наказу від 26.07.2022 № 1715К.
Інформацію про те, що під час перебування на обліку в центрі зайнятості він став зайнятою особою, ОСОБА_1 приховав, що спричинило незаконне отримання ним допомоги по безробіттю з 29.07.2022 по 29.09.2022 на загальну суму 2063 грн. 43 коп. (дві тисячі шістдесят три гривні, 43 коп.).
30.01.2023 Миколаївським міським центром зайнятості, згідно із вимогами п. 7 Порядку № 60/62, було прийнято наказ № 8 про повернення ОСОБА_1 незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
З метою досудового врегулювання спору 10.02.2023 відповідачу поштовим листом було направлено претензію про необхідність повернення незаконно отриманих коштів протягом 15 календарних днів з дня отримання інформації про необхідність повернення коштів. Ту ж саму претензію було направлено в Телеграм, ОСОБА_1 ознайомився з нею, але не визнав, від повернення коштів він відмовився. Окрім претензії, боржнику направлялись листи нагадування про необхідність сплати заборгованості, які так і залишились без задоволення.
Отже, відповідач не повідомив центр зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття та кошти в добровільному порядку не повернув, тому позивач змушений був звернутися до суду з метою стягнення з ОСОБА_1 незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2063,43 грн.
Сторони в судове засідання, яке було призначене на 29 лютого 2024 року не з'явилися.
Від представника Миколаївського обласного центра зайнятості Мельникова В. І. надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав, не заперечував проти винесення заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений відповідно до положень статті 128, 130 ЦПК України, причини неявки в судове засідання не повідомив, відзив не подав.
Ухвалою Жовтневого районного суду Миколаївської області від 24 січня 2024 року у справі було відкрите спрощене позовне провадження.
Ухвалою суду від 29 лютого 2024 року постановлено здійснювати розгляд справи в заочному порядку за правилами спрощеного позовного провадження.
У відповідності до положень ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання не здійснювалось.
Суд, з'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про задоволення позову за наступних підстав:
Судом установлено, що 11.07.2022 ОСОБА_1 звернувся до Вітовської районної філії Миколаївського обласного центру зайнятості із заявами про надання статусу безробітного та отримання фінансової допомоги по безробіттю.
Під час перебування на обліку в центрі зайнятості відповідач став зайнятою особою, а саме: з 29.07.2022 ОСОБА_1 був прийнятий на роботу у ПІІ «АМІК УКРАЇНА», що підтверджується копією наказу від 26.07.2022 № 1715-К.
Відповідно до акту № 4 про розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до ЗУ « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 16 січня 2022 року ОСОБА_1 , перебував на обліку у Вітовській районній філії Миколаївського обласного центру зайнятості і отримував допомогу по безробіттю у період з 11.07.2022 року по 29.09.2022 року не надавши при цьому відомостей про своє працевлаштування, тим самим порушивши вимоги ч. 2 ст. 36 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», що призвело до переплати допомоги по безробіттю за період з 29.07.2022 року по 29.09.2022 року.
30.01.2023 Миколаївським міським центром зайнятості, було прийнято наказ № 8 про повернення ОСОБА_1 незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
Відповідачу поштовим листом було направлено претензію від 30.01.2023 року № 129/2-23м про необхідність повернення незаконно отриманих коштів за період з 29.07.2022 року по 29.09.2022 року в розмірі 2063,43 грн. протягом 15 календарних днів з дня отримання інформації про необхідність повернення коштів. 07.09.2023 року № 04-327/07 ОСОБА_1 був направлений лист нагадування про погашення заборгованості на суму 2063,43 грн.
На момент звернення позивача до суду відповідач кошти в добровільному порядку не повернув.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно; зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи.
За змістом ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.
Згідно з ст. 9 Закону України «Про зайнятість населення» кожен має право на соціальний захист у разі настання безробіття, що реалізується шляхом, зокрема, участі в загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на випадок безробіття, яке передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття.
Статтею 43 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи. Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 44 Закону України „Про зайнятість населення” зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати центр зайнятості протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України „Про зайнятість населення” реєстрація безробітного припиняється у разі зайнятості особи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Частиною 2 та 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За змістом частини першої статті 1212 ЦК України безпідставно набутим майном є майно, набуте особою або збережене нею у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави.
Тобто, зобов'язання з повернення безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна.
Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення i його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.
Таким чином судом встановлено, що відповідачем було порушено право позивача на повернення йому незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
Враховуючи, що відповідачем витрати позивачу в добровільному порядку не відшкодовані, суд вважає, що позов є обґрунтованим та з відповідача на користь Миколаївського обласного центру зайнятості необхідно стягнути незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2063,43 грн.
Крім того, при зверненні до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 2684,00 грн.
Відповідно до частини 1 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позов задоволено, понесені позивачем витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 258-259, 263-265, 268, 281-282 ЦПК України, суд
Позов Миколаївського обласного центра зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Миколаївського обласного центру зайнятості (ЄДРПОУ: 03491441, р/р UA698201720355459000000106112, Держказначейська служба України, м. Київ, ГУДКСУ у Миколаївській області) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2063 (дві тисячі шістдесят три) гривні 43 (сорок три) копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Миколаївського обласного центру зайнятості (ЄДРПОУ: 03491441, р/р UA698201720355459000000106112, Держказначейська служба України, м. Київ, ГУДКСУ у Миколаївській області) судовий збір в розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 копійки.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
позивач - Миколаївський обласний центр зайнятості, адреса: 54001, м. Миколаїв, вул. 6 Поперечна, 32, ЄДРПОУ - 03491441;
відповідач - ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .
Повний текст рішення складено 04 березня 2024 року.
Суддя А.А.Саукова