Справа № 185/1788/24
Провадження № 3/185/963/24
іменем України
04 березня 2024 року м.Павлоград
Суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Кононенко Т.О., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Новомосковського РВП в Дніпропетровській області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 126 КУпАП,
встановив:
08.02.2024 року о 19 годині 25 хвилин на А/Д М.18.178 км в Новомосковському районі, водій ОСОБА_1 , здійснював рух на транспортному засобі ВАЗ 2101 д.н.з. НОМЕР_1 , при цьому будучи позбавленим у праві керування транспортними засобами, чим порушив вимоги п. 2.1 А ПДР України та скоїв правопорушення передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, повідомлявся про час та місце розгляду справи належним чином шляхом направлення судових повісток на адресу його проживання вказану у матеріалах справи.
Перевіривши матеріали справи, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає поверненню на дооформлення з наступних підстав.
У відповідності до вимог ст. ст.245, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно та всебічно з'ясувати усі обставини справи, зокрема, чи мало місце адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, наявність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають суттєве значення для правильного її вирішення. При цьому, встановити істину по справі необхідно з аналізу наявних доказів, які відповідно до чинного законодавства представляють собою будь-які фактичні дані, які підтверджують або спростовують ті чи інші обставини і мають суттєве значення для вирішення справи по сутті.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі серед іншого повинні бути зазначені інші відомості необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Водночас, до матеріалів справи співробітниками поліції не долучено відеозапису з місця події, хоча матеріали справи містить посилання на відеозаписи з камер нагрудних відеореєстраторів працівників поліції.
В порушення вимог розділу VII Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 № 1395 до матеріалів справи не долучено докази щодо наявності (відсутності) у ОСОБА_1 права керування даним транспортним засобом (посвідчення водія), видані відповідними державними органами.
Згідно приписів ч.1 ст.276 КУпАП справи про адміністративне правопорушення, окрім іншого за ст.126 КУпАП можуть розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
В порушення викладеного, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначена адреса місця проживання ОСОБА_1 , якої не існує, відповідно до відповіді Виконавчого комітету Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості визначити підсудність розгляду даної справи та належним чином викликати особу відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Таким чином, наведені вище обставини мають суттєве значення для правильного вирішення справи, оскільки неправильне та неточне оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення унеможливлює визнання судом належними та допустимими здобутих по справі доказів в розумінні вимог ст. 251 КУпАП та перешкоджають суду правильно, об'єктивно, з додержанням законності розглянути справу і прийняти рішення по суті.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі.
Крім того, до матеріалів не долучено документу про належність транспортного засобу іншій особі, що позбавляє суд можливості вирішити питання щодо призначення додаткового покарання.
Суд, звертає увагу, що долучена Постанова Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 02.10.2023 року не засвідчена належним чином та не містить повних даних, що позбавляє суд можливості встановити фактичні обставини справи шляхом дослідження письмових доказів.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення без підтвердження іншими належними доказами не є достатнім та беззаперечним доказом на доведення вини особи у вчиненні правопорушення.
Обставини, які зазначені посадовою особою у протоколі про адміністративне правопорушення, повинні узгоджуватись з іншими доказами у справі, тоді вони можуть бути використані судом для висновку про винуватість особи в тому чи іншому правопорушенні.
Також слід зазначити, що згідно положень КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, що інкримінуються особі.
Суд позбавлений можливості вносити зміни до протоколу та інших додатків до протоколу, які мають значення для розгляду справи, а отже вказані матеріали необхідно доопрацювати, та привести їх у відповідність до КУпАП.
Разом з тим суд роз'яснює, що відповідно до п. 7 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України 06.11.2015 № 1376, зареєстрованої в міністерстві юстиції України 01.12.2015 за № 1496/27941, не допускаються унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
В разі необхідності внесення будь-яких доповнень чи змін до протоколу, складається рапорт на ім'я начальника відділу поліції, який в подальшому приєднується до адміністративного матеріалу.
Враховуючи вищенаведені обставини, які унеможливлюють розгляд справи про адміністративне правопорушення, в силу положень статті 278 КУпАП, доходжу висновку про повернення для доопрацювання адміністративного матеріалу про притягнення
ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 126 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. 251, ст. 277, ст.278 КУпАП, суд-
постановив:
Повернути до Новомосковського РВП в Дніпропетровській області для належного оформлення матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 126 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О.Кононенко