Ухвала від 29.02.2024 по справі 759/3966/24

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

пр. № 2/759/2432/24

ун. № 759/3966/24

29 лютого 2024 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Ключник А.С., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з вищезазначеним позовом, в якому просить:

Визначити дії Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації щодо не поновлення на квартирному обліку громадян, які потребують поліпшення умов - незаконними. Зобов'язати Святошинську районну в місті Києві державну адміністрацію поновити позивачів на квартирному обліку у першочерговому списку осіб на отримання житла за категорією «Учасники бойових дій, інтернаціоналісти» в загальній черзі на одержання житла за №3485, в першочерговій - №607, у списку громадян пільгової категорії «Учасники бойових дій, інтернаціоналісти» - №39, згідно облікової справи №23262В.

Згідно з п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Частиною третьою статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно із частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Пунктами 1, 2 частини першої статті 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

У п.п.1, 2 ч.1 ст.19 КАС України зазначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

У постанові від 29 вересня 2020 року у справі № 712/5476/19 (провадження № 14-62цс20) Велика Палата Верховного Суду для забезпечення єдності судової практики щодо визначення юрисдикції суду з розгляду спорів про оскарження відмови у забезпеченні жилим приміщенням або у призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей і про зобов'язання надати такі приміщення чи компенсацію відступила від висновку, сформульованого Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18 квітня 2018 року у справі № 806/104/16 за позовом особи, звільненої з військової служби, до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Житомира, житлової комісії військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій відповідачів з відмови у забезпеченні жилим приміщенням або грошовою компенсацією за належне для отримання жиле приміщення та про зобов'язання відповідачів надати позивачеві житлове приміщення або виплатити належну грошову компенсацію, щодо необхідності розгляду таких спорів за правилами цивільного судочинства, вказавши, що зазначені спори належать до юрисдикції адміністративних судів, оскільки стосуються проходження публічної (військової) служби, у зв'язку з якою держава передбачила відповідні соціальні гарантії (пільги), а також призначення та надання таких гарантій (пільг).

Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач звернувся з позовом до суб'єкта владних повноважень - Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації з вимогами про визначити дії Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації щодо не поновлення на квартирному обліку громадян, які потребують поліпшення умов - незаконними. Зобов'язати Святошинську районну в місті Києві державну адміністрацію поновити позивачів на квартирному обліку у першочерговому списку осіб на отримання житла за категорією «Учасники бойових дій, інтернаціоналісти» в загальній черзі на одержання житла за №3485, в першочерговій - №607, у списку громадян пільгової категорії «Учасники бойових дій, інтернаціоналісти» - №39, згідно облікової справи №23262В.

За таких обставин, суддя приходить до висновку, що оскільки правовідносини, що виникли між сторонами у справі, є адміністративно-правовими, зазначений спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, відповідним адміністративним судом.

З огляду на наведене, у відкритті провадження в справі слід відмовити.

Керуючись ст.ст.3, 19, 186 ЦПК України, ст.ст.2, 4, 19 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті провадження в справі за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Роз'яснити позивачу право на звернення до суду в порядку адміністративного судочинства.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя: Ключник А.С.