Справа № 567/22/24
04 березня 2024 року м. Острог
Суддя Острозького районного суду Рівненської області Назарук В.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від ВП №3 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, РНОКПП НОМЕР_1
за ч.3 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення
встановив:
відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, в провину ОСОБА_1 ставиться те, що 22.12.2023 о 16 год. 45 хв. в м.Острог по вул.Яворницького Рівненської області він керував автомобілем АUDІ 100, реєстраційний номер НОМЕР_2 , будучи особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами постановою державного виконавця Острозького відділу ДВС у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 23.12.2022 ВП №63617911 на підставі ст.71 Закону України "Про виконавче провадження".
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що дійсно на виконанні в Острозькому відділі ДВС у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває виконавчий лист про стягнення з нього аліментів на утримання дитини та на даний час існує заборгованість по сплаті аліментів у розмірі 29000 грн. Вказує, що відповідно до виконавчого листа з нього стягуються аліменти в розмірі частки його заробітку та щомісяця він повинен сплачувати по 1416 грн.
Зазначає, що про те, що постановою державного виконавця від 23.12.2022 щодо нього встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами він не знав, так як вказану постанову він не отримував по даний час та будь-яким чином про її існування його ніхто не повідомляв, в тому числі і 20.05.2023, коли його зупиняли працівники поліції та притягували до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121, ст.125, ч.1 ст.126, ч.2 ст.122 КУпАП.
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, надавши оцінку всім доказам в їх сукупності та взаємозв'язку, приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.126 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За частиною 3 ст.126 КУпАП настає відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Відповідно до п.2 ч.9 ст.71 Закону України "Про виконавче провадження", за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець виносить вмотивовану постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
Постановою головного державного виконавця Острозького відділу ДВС у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 23.12.2022 ВП №63617911 на підставі ст.71 Закону України "Про виконавче провадження" ОСОБА_1 встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі. Вказана постанова може бути оскаржена до суду протягом 10 днів з дня коли особа дізналася, або повинна була дізнатися про її винесення.
В судовому засіданні з листа Острозького відділу ДВС у Рівненському районі Рівненської області від 29.02.2024 встановлено, що постанова про тимчасове обмеження ОСОБА_1 у праві керування транспортними засобами від 23.12.2022 надсилалася боржнику простим листом. Будь-які відомості про її отримання відсутні.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вказує про те, що постанову державного виконавця про обмеження його у праві керування транспортними засобами він не отримував та будь-яким іншим чином про її існування його проінформовано не було.
Таким чином, є сумнівним, що постанова державного виконавця про обмеження ОСОБА_1 у праві керування транспортними засобами на час його зупинки працівниками поліції 22.12.2023 набрала законної сили.
Крім того, з довідки ВП №3 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області від 26.12.2023 встановлено, що 20.05.2023 ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121, ст.125, ч.1 ст.126, ч.2 ст.122 КУпАП. При цьому вказана довідка не містить відомостей про те, що відносно ОСОБА_1 були складені матеріали про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.126 КУпАП (керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами).
Таким чином, будь-яких доказів на підтвердження того, що станом на 22.12.2023 ОСОБА_1 було відомо про його обмеження у праві керування транспортними засобами, що є необхідним для притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.126 КУпАП, суду не надано.
Суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.126 КУпАП може бути лише особа, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Постановою головного державного виконавця відносно ОСОБА_1 встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі, при цьому з матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 про існування вказаної постанови не знав, її копію не отримував, а отже постанова про встановлення тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами відносно нього на час оформлення відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.126 КУпАП законної сили не набрала, а відтак ОСОБА_1 не може бути суб'єктом правопорушення, передбаченого ч.3 ст.126 КУпАП.
Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно п.2 ст.129 Конституції України, однією з основних засад судочинства, є забезпечення доведеності вини.
Усі сумніви щодо доведеності вини суд трактує на користь особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення, а тому справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.126 КУпАП підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.7, 9, 221, 245, 247, 276, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення
постановив:
провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Острозького районного судуНазарук В.А.