справа № 361/674/24
провадження № 2-а/361/76/24
07.02.2024
07 лютого 2024 року м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Дутчак І.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Броварського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа начальник районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Бурляй Юрій Ігорович про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,
У січні 2024 року представник позивача ОСОБА_1 адвокат Калєнковіч М.С. через систему "Електронний суд" звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить скасувати постанову начальника Броварського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Київської області № 1195 від 18 листопада 2023 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 2101 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
У ч. 1 ст. 171 КАС України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За змістом і формою позовна заява повинна відповідати вимогам ст. ст. 160 і 161 КАС України.
Згідно із ч. 2 ст. 161 КАС України у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень ст. 44 цього Кодексу.
Всупереч ч. 2 ст. 161 КАС України позивач ОСОБА_1 доказів надсилання копії позовної заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи, не додав.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VІ), який набрав чинності з 11 листопада 2011 року.
Відповідно до ст. ст. 1, 2 цього Закону судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18 березня 2020 року у справі № 543/775/17 сформульовано правовий висновок та роз'яснено, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону "Про судовий збір" № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Аналогічний правовий висновок щодо необхідності сплати судового збору в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб у справах за подання позову щодо оскарження постанов про накладення адміністративного стягнення, викладений Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 16 серпня 2023 року у справі № 212/3575/22.
Згідно із ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" від 02 червня 2016 року № 1402-VIII висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Велика Палата Верховного Суду при розгляді справи № 755/10947/17 у постанові від 30 січня 2019 року зазначила, що незалежно від того, чи перераховані усі постанови, у яких викладена правова позиція, від якої відступила Велика Палата, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати.
Всупереч зазначеним нормам, позивач ОСОБА_1 документ про сплату судового збору за подання до суду позовної заяви в розмірі 605 грн. 60 коп., чи документи, які підтверджують підстави звільнення його від сплати судового збору, суду не надав.
У ч. 1 ст. 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом. Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати (ст. 118 КАС України).
Згідно із ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Відповідно до ч. 1 ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Із позовної заяви видно, що позивач ОСОБА_1 оскаржує до суду постанову в справі про адміністративне правопорушення № 1195 від 18 листопада 2023 року та, здійснюючи виклад обставин, якими обґрунтовує свої позовні вимоги, вказує на те, що зазначена постанова ним отримана лише 08 січня 2024 року.
Враховуючи строк на оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, передбачений ч. 2 ст. 286 КАС України, та виходячи із дати винесення (18 листопада 2023 року) оскаржуваної постанови в справі про адміністративне правопорушення, останнім днем десятиденного строку звернення ОСОБА_1 до суду з цим позовом є 29 листопада 2023 року.
До суду з цією позовною заявою ОСОБА_1 звернувся лише 19 січня 2024 року.
Наведені вище обставини свідчить про те, що зазначена позовна заява ОСОБА_1 подана до суду з пропуском встановленого ч. 2 ст. 286 КАС України десятиденного строку звернення до адміністративного суду у такій категорії справ.
Заяву про поновлення пропущеного строку звернення з позовом до адміністративного суду позивач ОСОБА_1 не подавав, а посилання у тексті позовної заяви щодо отримання ним вказаної постанови лише 08 січня 2024 року не є заявою про поновлення пропущеного строку звернення з позовом до адміністративного суду.
За змістом ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Виходячи з наведеного вище, слід дійти висновку, що позовна заява ОСОБА_1 про скасування постанови в справі про притягнення до адміністративної відповідальності вимогам, встановленим ст. ст. 160, 161 КАС України, не відповідає.
За змістом ч. ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку з наведеним, позивачу ОСОБА_1 необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви, а саме: надати суду докази надсилання копії позовної заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи; сплатити судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп. на реквізити для перерахування судового збору при зверненні до Броварського міськрайонного суду Київської області за реквізитами: отримувач коштів ГУК у Київ.обл/Броварська міс/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37955989, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA088999980313151206000010784, код класифікації доходів бюджету 22030101, або надати суду документи, які підтверджують підстави звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону за подання до суду зазначеної позовної заяви; подати заяву про поновлення строку звернення до суду з цією позовною заявою.
Інакше позовна заява ОСОБА_1 згідно із вимогами п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України буде повернута позивачеві.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 5, 122, 123, 132, 160, 161, 169, 171, 242, 243, 248, 286 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Броварського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа начальник районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Бурляй Юрій Ігорович про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Дутчак І. М.