Постанова від 21.02.2024 по справі 361/5500/23

справа № 361/5500/23

провадження № 3/361/18/24

21.02.2024

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 лютого 2023 року м. Бровари

Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Дутчак І.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Броварського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 446611, 01 липня 2023 року о 14.06 год. на вул. Київська, 1, у с. Плоске Броварського району Київської області водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 2104, д.н.з НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах з порожнини рота, почервоніння шкіри обличчя. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та у медичному закладі відмовився у встановленому законом порядку. Зафіксовано нагрудним відео реєстратором № 118.

Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху (далі - ПДР України) та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у сдове засідання не з?явився, його захисник - адвокат Тетера Л.М. у суді просила на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, посилаючись на те, що працівниками поліції порушено процедуру проведення огляду на стан сп'яніння встановлену ст. 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року №1452/735, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 17 грудня 2008 року за № 1103, а саме із протоколу серії АДД № 446611 вбачається, що 01 липня 2023 року о 14.06 год. на вул. Київська, 1, у с. Плоске Броварського району Київської області водій ОСОБА_1 керував т.з. ВАЗ 2104 д.н.з НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння та цей протокол складено працівниками поліції о 16.34 год. за порушення водієм ОСОБА_1 вимог п. 2.5 ПДР України, а саме за відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та у медичному закладі у встановленому законом порядку. В направленні до КНП Броварської БКЛ БРР БМР водія ОСОБА_1 працівниками поліції вказано час 16.35 год., тобто після складення протоколу, який було складено о 16.34 год.

Тобто направлення на огляд ОСОБА_1 у медичний заклад складено працівниками поліції через 1 (одну) хвилину після складення протоколу про притягнення його до адміністративної відповідальності за порушення вимог п. 2.5 ПДР України відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та у медичному закладі та через 2.29 год. після вчинення правопорушення, про яке зазначено у протоколі.

Також, зазначала, що з відеозапису бодікамери, який міститься на CD-R диску вбачається, що працівники поліції не пропонували ОСОБА_1 на місці зупинки пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціальних засобів.

Заслухавши захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Тетери Л.М., дослідивши матеріали справи суд дійшов наступних висновків.

Згідно із ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Нормами ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено, що керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дана норма закону відсилає до підзаконних нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки учасників дорожнього руху, в тому числі і осіб, які керують транспортними засобами, і що встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.

Особі, яку притягують до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 інкримінується порушення вимог п. 2.5 ПДР України, яка передбачає, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Порядок проходження огляду осіб, з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, закріплено у ст. 266 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року №1452/735 (далі - Інструкції), а також у Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністр України 17 грудня 2008 року за № 1103 (далі - Порядок).

За змістом ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. У разі відсторонення особи від керування транспортним засобом, можливість керування цим транспортним засобом надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія (судноводія) відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом.

У пункті 3 розділу I Інструкції зазначено ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Згідно із п. 7 зазначеної Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП (далі - заклад охорони здоров'я).

Відповідно до п. 5 розділу II Інструкції перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

Згідно із п. 9 розділу II Інструкції з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.

Відповідно до п. 12 розділу II Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що процедура огляду водія на стан алкогольного сп'яніння в медичних закладах охорони здоров'я проводиться на підставі виписаного водію відповідного направлення та працівники поліції забезпечують доставку водія до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для проведення огляду, та лише у разі відмови водій від проходження огляду на стан сп'яніння у медичному закладі, працівники поліції складають протокол про відмову водія від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у медичному закладі.

У протоколі серії АДД № 446611 зазначено, що 01 липня 2023 року о 14.06 год на вул. Київська, 1, у с. Плоске Броварського району Київської області водій ОСОБА_1 керував т.з. ВАЗ 2104, д.н.з НОМЕР_1 , даний протокол складено працівниками поліції о 16.34 год. за порушення водієм ОСОБА_1 вимог п. 2.5 ПДР України, а саме за відмову проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та у медичному закладі у встановленому законом порядку.

В матеріалах справи міститься направлення на огляд водія в медичний заклад (а.с. 4) складене 01 липня 2023 року о 16.35 год., тобто це направлення складене після складання протоколу АДД № 446611 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за відмову проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та у медичному закладі у встановленому законом порядку.

Крім того, із файлу 109 відеозапису бодікамери вбачається, що один працівник поліції підходить до іншого впритул до бодікамери о 16.51 год. з незаповненим бланком направлення, який повністю відображається на запису і питає: “Що тут ставить?”. Також із направлення зафіксованому на відео вбачається, що у ньому відсутнє зазначення часу видачі направлення, що свідчить про те, що це направлення було складене не о 16.35 год., як у ньому зазначено, а в невизначений час після 16.51 год. 01 липня 2023 року, час.

Отже, поліцейським до матеріалів справи не додано належних та допустимих доказів на підтвердження виконання вимог Інструкції.

В матеріалах справи відсутні також докази того, що працівники поліції пропонували ОСОБА_1 на місці зупинки пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціальних засобів. На відеозапису цих обставин не зафіксовано.

Виходячи із часу, вказаного працівниками поліції в адміністративних матеріалах про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП: протоколу, направленні на медичний огляд до КНП Броварської БКЛ БРР БМР, відеозапису бодікамери, який міститься на CD-R диску, враховуючи вимоги законодавства щодо процедури проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та у медичному закладі, судом встановлено, що водію ОСОБА_1 не було запропоновано проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та у належний, визначений законодавством спосіб не виписувалося направлення до медичного закладу для проходження огляду на стан сп?яніння, тому суд вважає, що працівниками поліції порушено вимоги ст. 266 КУпАП, Інструкції та Порядку, що, з урахуванням положень ч. 5 ст. 266 КУпАП, свідчить про те, що складання відносно водія ОСОБА_1 протоколу серії АДД № 446611 здійснено з порушеннями вимог законодавства.

Враховуючи наведене, суд вважає, що цей протокол є недопустимим доказам, оскільки такий складено із порушенням ст. 256 КУпАП та зазначеної Інструкції.

Порушення працівниками поліції вимог КУпАП, які покладають на них обов'язок щодо збирання доказів на підтвердження вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та забезпечення саме працівниками поліції проведення огляду водія на стан сп'яніння у визначеному законом порядку, не може породжувати для водія жодних юридичних наслідків, тому суд вважає, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у зв'язку з відсутністю належних та допустимих доказів його вини.

За приписами ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

За змістом п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що провадження відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 221, 245, 247, 251, 252, 280, 283 - 285 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Броварський міськрайонний суд Київської області.

Суддя Дутчак І. М.