Рішення від 01.03.2024 по справі 580/6324/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2024 року справа № 580/6324/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу №580/6324/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

20.07.2023 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії по вислузі років з 11.09.2021 з грошового забезпечення без урахування індексації грошового забезпечення в розмірах, зазначених у довідці Головного управління Національної поліції в Черкаській області № 82 від 10.04.2023 та довідці № 115 від 04.05.2023 протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати та виплатити пенсії ОСОБА_1 з 11.09.2021 в розмірі, обчисленому з 60% грошового забезпечення з урахуванням індексації грошового забезпечення в розмірах, зазначених у довідці Головного управління Національної поліції в Черкаській області № 82 від 10.04.2023 та довідці № 115 від 04.05.2023.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що проходив службу в органах поліції та з 11.09.2020 йому призначена пенсія по інвалідності. 17.05.2023 звернувся до відповідача з вимогою про проведення перерахунку пенсії з 01.09.2021 з урахуванням виплат індексації грошового забезпечення на підставі довідки ГУНП в Черкаській області від 10.04.2023 №82 та довідки №115 від 04.05.2023, проте у перерахунку його пенсії було відмовлено з посиланням на те, що закон не містить положень про включення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, сум індексації грошового забезпечення. Посилаючись на Закон України «Про Національну поліцію», Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» та постанови Верховного Суду від 03.04.2019 у справі №638/9697/17 і від 26.08.2021 №240/7853/19 позивач стверджує, що має право на перерахунок пенсії із грошового забезпечення з урахуванням індексації грошового забезпечення.

Ухвалою судді від 25.07.2023 у справі №580/6324/23 позовна заява прийнята до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження, вирішено здійснювати розгляд справи у письмовому провадженні.

Відповідач проти позову заперечив. У відзиві на позовну заяв від 16.08.2023 вказав, що пенсію позивачу з 11.09.2020 обчислено із грошового забезпечення 10351,12 грн, визначеного згідно із статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-Х11 (далі - Закон №2262-Х11) , пунктом 7 Постанови №393, грошовим атестатом від 03.12.2020 №130 та довідкою про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії від 03.12.2020 №459. Щодо включення до грошового забезпечення індексації грошового забезпечення, то стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункт 7 Постанови №393 не містять положень про включення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, сум індексації грошового забезпечення; в довідці від 10.04.2023 №82 відсутня інформація про сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми індексації грошового забезпечення зазначені за період, що не відповідає пункту 7 Постанови №393 та встановленій формі довідки. Крім цього позивач не звертався із заявою про перерахунок пенсії, як передбачено пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262Х1.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази суд встановив такі фактичні обставини.

Згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 позивач у справі ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності 2 групи, призначену з 11.09.2020 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-Х11.

Згідно з листом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 18.07.2023 №8390-7886/Д-02/8-2300/23 пенсія призначена згідно з грошовим атестатом від 03.12.2020 №130 та довідкою від 03.12.2020 №459 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням), що подана Головним управлінням Національної поліції в Черкаській області для призначення пенсії відповідно до Закону №2262-Х11 та яка оформлена належним чином, суми індексації грошового забезпечення відсутні.

Позивач звернувся на веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії з урахуванням сум індексації грошового забезпечення та надав довідки від 10.04.2023 №82 та від 04.05.2023 №115, видані Головним управлінням Національної поліції в Черкаській області.

Листом від 18.07.2023 №8390-7886/Д-02/8-2300/23 відповідач повідомив позивача, що відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-Х11 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262, тобто без подання пенсіонером заяви про перерахунок пенсії. Якщо пенсіонер подає додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, згідно з пунктом 4 вищезазначеного Порядку разом з цими документами він особисто подає до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання заяву про перерахунок пенсії та довідку за встановленою формою. Оскільки заява та довідки від 10.04.2023 №82 та від 04.05.2023 №115 не відповідають встановленому зразку, права на перерахунок пенсії відповідно до цих документів у позивача немає.

Не погоджуючись з відмовою у перерахунку пенсії позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (далі по тексту - Закон № 1282-ХІІ).

Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення поліцейських, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 94 Закону України «Про Національну поліцію» містить відсилочну норму, суд зазначає, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про Національну поліцію», яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку №1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Вказаний правовий висновок сформований в постанові Верховного Суду від 03.04.2019 року у справі № 638/9697/17.

Таким чином, особи, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», мають право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, сум отримуваної ними індексації доходів.

Водночас частина 3 статті 43 Закону №2262-Х11 передбачає, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (далі - Порядок №393).

Пункт 7 Порядку №393 передбачає, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Отже у разі невключення індексації грошового забезпечення до довідки про додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням перерахунок пенсії здійснюється на підставі нової довідки, виданої органами поліції, за період 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 року № 10-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2023 р. за № 572/39628, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).

Додатком 8 до Порядку №3-1 передбачена форма довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Також згідно пунктом 3 Порядку №3-1 заява про перерахунок пенсії за формою, передбаченою у додатку 5 до цього порядку, подається заявником до органу, що призначає пенсію.

За змістом вказаних приписів для включення до грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача індексації грошового забезпечення необхідно, щоб із суми індексації грошового забезпечення були сплачені страхові внески.

Відповідно позивач має надати до органу Пенсійного фонду довідку ГУНП в Черкаській області про грошове забезпечення за 24 останні календарних місяці перед звільненням за формою, передбаченою додатком 8, та заяву, форма якої передбачена додатком 5 до Порядку №3-1.

Як вбачається з матеріалів справи, довідка від 10.04.2023 №82 та довідка від 04.05.2023 №115, видані ГУНП в Черкаській області, не відповідають формі, передбаченій у додатку 8 до Порядку №3-1, та не містять відомостей про сплату страхових внесків.

Також позивач не звертався до відповідача особисто із заявою, форма якої передбачена Додатком №5.

За вказаних обставин відмова відповідача у перерахунку пенсії у зв'язку з порушенням порядку звернення за перерахунком та ненаданням належних документів вчинена відповідачем на законних підставах.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є необгрунтованими і задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 257, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя Алла РУДЕНКО