Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
01 березня 2024 року № 520/2179/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61110, код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області і поновити право ОСОБА_1 на страховий стаж в пільговому обчисленні;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області обчислити вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням часу служби в період з 07.04.2014 по 24.04.2014; з 19.05.2014 по 09.06.2014; з 11.07.2014 по 06.02.2015; з 17.02.2015 по 06.11.2015; з 07.11.2015 по 05.01.2016; з 15.01.2016 по 14.09.2016; з 27.09.2016 по 13.12.2016; з 15.01.2017 по 01.06.2017; з 14.06.2017 по 28.09.2017; з 10.10.2017 по 01.05.2018 в пільговому обчисленні з розрахунку один місяць за три місяці служби відповідно до пункту «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», а також з урахуванням часу служби в період з 25.12.2009 по 31.12.2010 та з 31.12.2010 по 26.07.2011 в пільговому обчисленні з розрахунку один місяць за півтора місяці служби відповідно підпункту «В» пункту 3 Постанови Кабміну України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (в редакції чинній на час проходження служби).
В обґрунтування позовної заяви позивачка вказує на те, що ГУ ПФУ в Харківській області протиправно не зарахувало стаж її служби у кратному розмірі (пільговому обчисленні) при призначенні пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Ухвалою судді від 31.01.2024 поновлено строк звернення до суду з цим позовом, прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін, витребувано у ГУ ПФУ в Харківській області копії документів, які стали підставою для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_3 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ), подані ГУНП в Харківській області. До участі у справі треті особи не залучалися.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження та позов з додатками надіслані відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку на його офіційну електронну адресу.
Відповідач ГУ ПФУ в Харківській області направив до суду пояснення на позовну заяву, в яких в обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що розрахунок вислуги років не входить до компетенції органів Пенсійного фонду України. Пенсія призначається та її розмір обчислюється на підставі документів, наданих уповноваженим органом, який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій, за останнім місцем служби особи, зокрема уповноважений орган Міністерства внутрішніх справ. До пояснень надані витребувані судом в ухвалі від 31.01.2024 докази.
Згідно з положеннями ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 25.12.2009 по 06.11.2015 проходила службу в органах внутрішніх справ України, з 07.11.2015 по 31.03.2023 - на посаді інспектора Краматорського ВП ГУНП в Харківській області.
Під час проходження служби з 07.04.2014 року по 24.04.2014 рік: з 19.05.2014 року по 09.06.2014 рік: з 11.07.2014 року по 06.02.2015 рік: з 17.02.2015 року по 06.11.2015 рік: з 07.11.2015 року по 05.01.2016 рік: з 15.01.2016 року по 14.09.2016 рік; з 27.09.2016 року по 13.12.2016 рік:' з 15.01.2017 року по 01.06.2017 рік: з 14.06.2017 року по 28.09.2017 рік: з 10.10.2017 року по 01.05.2018 рік позивачка приймала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності країни в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області, що підтверджується розрахунком вислуги років капітана поліції ОСОБА_1 від 12.04.2023.
Під час проходження служби з 25.12.2009 по 31.12.2010 та з 31.12.2010 по 26.07.2011 позивачка виконувала обов'язки у кримінальній міліції у справах дітей.
26.04.2022 ОСОБА_1 взято на облік як внутрішньо переміщену особу з фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 .
Після звільнення зі служби в поліції та маючи статус внутрішньо переміщеної особи в Харківській області, ОСОБА_1 09.05.2023 звернулась до сектору з питань пенсійного забезпечення ГУНП в Харківській області (далі за текстом - СППЗ) із заявою про призначенні їй пенсії, до якої долучила: довідку ВПО, послужний список, грошовий атестат, розрахунок вислуги, копію диплому, додаток, особистий рахунок, копію паспорту, додаток, ідентифікаційний код, копію трудової книжки, копію посвідчення УБД, копії рішення, свідоцтв про шлюб та про розірвання шлюбу.
СППЗ ГУНП в Харківській області 11.05.2023 за вих. № 156/119-29-2/01-2023 до Управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Харківській області направлено Подання про призначення пенсії за вислугу років пенсіонеру НП України ОСОБА_1 . Пенсійна справа № 100/37210.
Згідно з наданими матеріалами для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_4 було звільнено зі служби 31.03.2023 з ГУНП в Харківській області, відповідно до п.7 ч. 1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію», за власним бажанням.
Як вбачається з Розрахунку загального трудового стажу на пенсію за вислугу років з урахуванням трудового стажу працівника поліції, загальний трудовий стаж позивачки для призначення пенсії складає 26 років 07 місяців 15 днів, з яких 13 років 03 місяці 07 днів - календарний строк служби.
У Поданні уповноваженого органу також визначено страховий стаж позивачки станом на 31.03.2023 для призначення пенсії - 26 років 07 місяців 15 днів, календарну вислугу років станом на 31.03.2023 для призначення пенсії - 13 років 03 місяці 07 днів, у графі щодо вислуги років у пільговому обчисленні для визначення розміру пенсії проставлені прочерки, тобто не зазначено.
На підставі поданих ГУ НП в Харківській області подання й документів позивачці з 01.04.2023 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ за наявного трудового стажу 26 років у розмірі 51 % грошового забезпечення, що підтверджується протоколом про призначення пенсії від 01.04.2023, наявним в матеріалах справи.
Позивач не погоджується з обрахунком їй вислуги років, вважає, що відповідачем протиправно відмовлено їй у призначенні пенсії, виходячи з пільгового обчислення вислуги років. Вважає, що її вислуга років з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні для призначення пенсії в частині стажу служби в поліції складає 21 років 04 місяців 14 днів, а не 13 років 03 місяці 07 днів, як враховано відповідачем.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з таких приписів діючого законодавства.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ та деяких інших осіб, врегульовано Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХП (далі - Закон).
Відповідно до п. а) ст. 12 Закону, право на пенсію за вислугу років мають:
а) особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, інші особи, зазначені у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Згідно з п. «б» ч. 1 ст. 13 Закону № 2262-ХП, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
- особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Національному антикорупційному бюро України Службі судової охорони, державній пожежній охороні. Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт «б» статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Порядок обчислення вислуги років, відповідно до статті 17-1 Закону України № 2262-ХП, та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України
Так, для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі по тексту -постанова КМУ №393). Відповідно п. 3 постанови КМУ №393 певні періоди служби зараховуються до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, на пільгових умовах.
Згідно п.2. Розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку І до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок-пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.
Відповідно до п.2 Розділу ІІ Порядку, до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи:
1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку);
2) витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії;
3) розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню);
4) грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (додаток 8 до цього Порядку);
5) військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);
6) документи про страховий стаж особи, які передбачені підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07 липня 2014 року № 13-І) (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про -загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ) (для призначення пенсії згідно з пунктом "б" етапі 12 Закону);
7) документи, що підтверджують право на встановлення особі надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу;
8) заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримали громадянства Російської Федерації та не одержують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації). Орган, що призначає пенсію, додає одержаний на запит документ про тс, що особа не перебуває на обліку в органах пенсійного забезпечення Російської Федерації як одержувач пенсії.
Розділ III Порядку встановлює, що уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії.
З наведених норм вбачається, що страховий стаж для призначення пенсії визначається та вказується у Поданні уповноваженого органу, отже не входить до компетенції органів Пенсійного фонду України, оскільки розрахунок вислуги років здійснюється уповноваженим органом, який здійснює підготовку документів необхідних для призначення пенсій, за останнім місцем служби особи.
Органом Пенсійного фонду України пенсія призначається та її розмір обчислюється на підставі документів, наданих уповноваженим органом, який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій, за останнім місцем служби особи.
Судом в ході розгляду справи встановлено, що відповідачем призначено пенсію позивачці відповідно до змісту Подання про призначення пенсії СППЗ ГУНП в Харківській області від 11.05.2023, враховуючи зазначений у ньому страховий стаж.
Оскільки предметом спору у даній справі є неналежний, на думку позивачки, обрахунок вислуги років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням того, що обчислення вислуги років не віднесено до повноважень відповідача та останнім не здійснювалося, відповідачем права позивачки не порушувалися, а відтак підстави для задоволення позовної заяви відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 01.03.2024.
Суддя Білова О.В.