Рішення від 29.02.2024 по справі 480/132/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 лютого 2024 року Справа № 480/132/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/132/24 за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України в частині неоформлення та ненаправлення органам Пенсійного фонду документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років;

- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати, оформити та направити органам Пенсійного фонду необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що на підставі начальника Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління ДПСУ від 21.03.2015 № 56-ОС "По особовому складу", відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, на підставі Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" затвердженого Законом України № 113-ІІІV від 15.01.2015, виключено із списків особового складу та всіх видів забезпечення: Майора ОСОБА_1 (П-002942) з 21.03.2015 (остання займана посада - старший оперуповноважений прикордонного оперативно-розшукового відділення відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " II категорії (тип Б), звільненого у запас наказом начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 20.03.2015 №153-ос за підпунктом "а" (призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також які вислужили встановлені строки строкової військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, у строки, визначені рішенням Президента України) пункту 3 частини 8 статті 26 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу".

Вислуга років ОСОБА_1 станом на 21.03.2015 становила понад 22 календарних роки (22 роки 10 місяців та 07 днів).

Після звільнення позивач направив на адресу відповідача заяву про направлення документів до органів Пенсійного фонду України для призначення йому пенсії.

За наслідками розгляду його заяви, позивач отримав лист відповідача від 15.12.2023, яким відмовлено у прийнятті заяви про призначення пенсії за вислугу років та підготовці відповідних документів, оскільки у позивача відсутнє право на призначення пенсії за вислугу років через недостатню вислугу років у календарному обчисленні.

З такими діями відповідача позивач не погоджується, вважає їх незаконними та просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач, у відзиві на позовну заяву, зазначив, що згідно з наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 21.03.2015 № 56-ОС (із змінами) позивача було звільнено з військової служби та виключено зі списків особового складу. Останнім днем служби позивача визначено 21 березня 2015 року. На день закінчення проходження військової служби 21.03.2015, календарна вислуга років позивача становить 17 років 03 місяці 29 днів: загальна вислуга років позивача становить 22 роки 10 місяців 07 днів, з яких пільгова вислуга становить 05 років 06 місяців 08 днів, що не відповідає умовам призначення пенсії за вислугу років, встановлених пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .

Також відповідач зауважує, що законодавець розмежовує такі поняття як "вислуга років" та "календарна вислуга років". При цьому, до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії.

У той же час, для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному Законом розмірі, а до цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні Законом не передбачено.

Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 - підполковник запасу, в період з 26.07.1995 по 27.08.1999 був курсантом Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького; в період з 27.08.1999 по 05.12.2011 ніс службу у Державній прикордонній службі України; в період з 31.03.2014 по 21.03.2015 був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації та ніс службу на посаді Старшого оперуповноваженого прикордонного оперативно-розшукового відділення відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " II категорії (Тип Б) НОМЕР_1 прикордонного загону (І категорії) Східного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України.

На підставі наказу Начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 05.12.2011 № 442-ОС "Про особовий склад" відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" виключено із списків особового складу та всіх видів забезпечення: Майора ОСОБА_1 (П-002942) (остання займана посада - начальник відділення кримінального аналізу оперативно-розшукового відділу), звільненого з військової служби у запас Збройних сил України наказом Східного регіонального управління ДПСУ від 07.11.2011 № 245-ос за ст. 26 частиною 6 пунктом "а" (у зв'язку із закінченням строку контракту) Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" із правом носіння військової форми одягу, з 05.12.2011.

31.03.2014 ОСОБА_1 був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період Сумським ОМВК Сумської області.

На підставі начальника Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління ДПСУ від 21.03.2015 № 56-ОС "По особовому складу", відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, на підставі Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" затвердженого Законом України № 113-ІІІV від 15.01.2015, виключено із списків особового складу та всіх видів забезпечення: Майора ОСОБА_1 (П-002942) з 21.03.2015 (остання займана посада - старший оперуповноважений прикордонного оперативно-розшукового відділення відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " II категорії (тип Б), звільненого у запас наказом начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 20.03.2015 №153-ос за підпунктом "а" (призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також які вислужили встановлені строки строкової військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, у строки, визначені рішенням Президента України) пункту 3 частини 8 статті 26 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу".

У відповідності до Витягу із Наказу Начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 16.11.2023 № 1010-ОС "Про внесення змін до наказів", яким було внесено зміни до наказу Начальника Сумського прикордонного загону від 05.12.2011 № 442-ОС, вислуга років Майора ОСОБА_1 (П-002942) станом на 05 грудня 2011 року становить: календарна: 16 років 04 місяці 09 днів; пільгова: 05 років 00 місяців 13 днів; всього: 21 рік 04 місяці 22 дні.

У відповідності до Витягу із Наказу Начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 16.11.2023 № 100-ОС "Про внесення змін до наказів", яким було внесено зміни до наказу Начальника Сумського прикордонного загону від 21.03.2015 № 56-ОС, вислуга років Майора ОСОБА_1 (П-002942) станом на 21 березня 2015 року становить: календарна: 17 років 03 місяці 29 днів; пільгова: 05 років 06 місяців 08 днів; всього: 22 роки 10 місяців 07 днів.

Позивач звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України із заявою про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсії від 30.11.2023, в якій просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області документи для призначення пенсії за вислугу років на пільгових умовах.

Листом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 15.12.2023 повідомлено, що позивач не має права на пенсію оскільки вислугу складає лише 17 років 03 місяці 29 днів, що не відповідає умовам призначення пенсії за вислугу років, встановлених пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому відсутні підстави для призначення пенсії.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано, зокрема, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі також - Порядок №3-1, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із вищезазначеним Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Пунктом 12 Порядку № 3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Згідно з п. 1 розділу ІІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760, уповноважений структурний підрозділ приймає заяву про призначення пенсії та документи згідно з Порядком № 3-1 від особи, яка набула право на пенсію Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до статті 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

На виконання вищезазначених вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України постановою від 17.07.1992 № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей.

Верховний Суд у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №725/1959/17, від 27.03.2018 у справі № 295/6301/17, і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у частині призначення пенсії за вислугу років, дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Ця позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18.

Окрім цього, у вищезазначеній постанові судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду сформувала наступні правові висновки: "В цілях Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393.

У справі, яка розглядається встановлено, що вислуга років позивача станом на 21.03.2015, з урахуванням вислуги років на пільгових умовах, становить більше 22 календарних років, а саме: 22 роки 10 місяців 07 днів, з яких 17 років 03 місяці 29 днень - календарний стаж військової служби, 05 років 06 місяців 08 днів - вислуга років на пільгових умовах).

Ураховуючи правові висновки, наведені у постанові об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а та постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо викладеної в листі від 15.12.2023 відмови позивачу в оформленні всіх необхідних документів для призначення пенсії за вислугу років відповідно до вимог пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не відповідають критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи викладене, суд з урахуванням положень ч. 2 ст. 9 КАС України, вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років й зобов'язати відповідача оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області документи для розгляду питання щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України в частині неоформлення та ненаправлення органам Пенсійного фонду документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.

Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати, оформити та направити органам Пенсійного фонду необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Адміністрації Державної прикордонної служби України на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1073,60 гривень.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал