Ухвала від 01.03.2024 по справі 460/14060/23

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА

01 березня 2024 року м. Рівне №460/14060/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.М. Дудар, розглянувши у письмовому провадженні заяву позивача про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень - відповідача на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом

ОСОБА_1

доУправління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій

ВСТАНОВИВ:

У провадженні суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.

Зазначене рішення суду набрало законної сили 21 грудня 2023 року.

На виконання вказаного рішення 26 грудня 2023 року судом видано виконавчі листи №1, №2 та №3, стягувачем за яким є ОСОБА_1 , а боржником - Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації.

Від ОСОБА_1 надійшла заява у порядку ст.383 Кодексу адміністративного судочинства України, за змістом якої просить суд:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації щодо ненарахування у повному обсязі та невиплати ОСОБА_2 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону під час виконання судового рішення від 20.11.2023 у справі №460/14060/23.

Враховуючи вимоги ст.383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає можливе розглянути подану заяву у письмовому провадженні.

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання судового рішення, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Отже, зазначені норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Відтак, суд має з'ясувати, чи були оскаржувані дії пов'язані з виконанням судового рішення (продовжуючим правопорушенням), чи є самостійним предметом спору (новим правопорушенням).

Такий висновок суду узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 27.11.2018 №520/11829/17 (№К/9901/51263/18) (п.34).

Перевіряючи підстави звернення із такою заявою, суд встановив, що предметом спору у цій справі є поведінка відповідача щодо ненарахування у повному обсязі та невиплати позивачу щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону №796-XII.

Рішенням суду у цій справі підтверджено порушення права ОСОБА_1 , яке одночасно було відновлене таким рішенням шляхом зобов'язання Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації провести нарахування та виплачувати ОСОБА_1 із 13 грудня 2022 року щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, визначену ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII, у розмірі 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.

Відповідач листом від 07.02.2024 №01/32-02-499 повідомив позивача про те, що на виконання судового рішення органом соціального захисту нараховано позивачу щомісячну грошову допомогу, встановлену статтею 37 Закону №796-XII, з 13.12.2022 до 21.12.2023 у розмірі 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року в сумі 13145,12грн. Рішення суду залишається невиконаним у повному обсязі у зв'язку з відсутністю відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України, та у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.

Отже, Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації, всупереч рішенню суду, обмежило нарахування позивачу щомісячної грошової допомоги кінцевою датою - 21.12.2023.

Суд звертає увагу на те, що наразі виконання судового рішення здійснюється в примусовому порядку відповідно до вимог Закону України "Про виконавче провадження".

Водночас відповідно до п.3 Положення про Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації (https://rada.info/upload/users_files/04057681/9d7d4d8f2af82c08a4f51b2791016c7e.docx) Управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики, розпорядженнями голови районної державної адміністрації, а також положенням про управління.

Проте, Управлінням соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації всупереч рішенню суду обмежено нарахування щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" кінцевою датою 21.12.2023.

Пунктом 1 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 №936, встановлено, що цей Порядок визначає механізм використання, обліку, звітності і контролю за використанням коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, головним розпорядником яких є Мінсоцполітики.

Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами є структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних і Київської міської держадміністрацій, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м.Києва) рад, Фонд соціального захисту інвалідів (п.2 вказаного Порядку).

Отже, Мінсоцполітики є головним розпорядником коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації - розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня.

Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Частинами першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.

Бюджетне призначення - повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.

Бюджетна програма - сукупність заходів, спрямованих на досягнення єдиної мети, завдань та очікуваного результату, визначення та реалізацію яких здійснює розпорядник бюджетних коштів відповідно до покладених на нього функцій.

Видатки бюджету - кошти, спрямовані на виконання бюджетних програм, передбачених відповідним бюджетом.

З наданих позивачем доказів суд встановив, що наразі виплату позивачу заборгованості, нарахованої на виконання судового рішення у цій справі, органом соціального захисту населення не здійснено у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування.

Суд зауважує, що застосування статті 383 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Однак, підставою для її застосування є обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з виконанням (неналежним виконанням) судового рішення у справі.

Водночас, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не має фінансової можливості до отримання бюджетного фінансування виконати судове рішення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача, вчинені на виконання рішення суду, щодо обмеження нарахування щомісячної грошової допомоги, встановленої статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", кінцевою датою є протиправними.

Відтак, заява позивача підлягає до часткового задоволення.

Керуючись статтями 248, 249, 256, 294, 295, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду у справі, задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації, вчинені на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 року в адміністративній справі №460/14060/23, щодо обмеження нарахування ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги, встановленої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, кінцевою датою 21 грудня 2023 року.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону під час виконання судового рішення.

Установити Управлінню соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації тридцятиденний строк з дня отримання (вручення) копії цієї ухвали для подання до суду доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону під час виконання судового рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Ухвалу складено 01 березня 2024 року.

Суддя О.М. Дудар